Numer: 765
Przesłano:

Walory turystyczne Tatr i Podtatrza - Konspekt zajęć z przedmiotu Usługi turystyczne w klasie V technikum hotelarskiego

1. Cele lekcji

a) strategiczne (ogólne)

zapoznanie z możliwościami wypoczynku i uprawiania turystyki kwalifikowanej w Tatrach

przedstawienie oferty krajoznawczej regionu tatrzańskiego

rozwijanie i utrwalanie zainteresowań turystycznych uczniów

zwrócenie uwagi na problematykę degradacji i ochrony środowiska Tatr

b) operacyjne (szczegółowe)

kształcenie umiejętności posługiwania się źródłami wiedzy krajoznawczej (przewodniki turystyczne, mapy, literatura fachowa )

opanowanie umiejętności prawidłowego zaplanowania wycieczki turystycznej w Tatrach

2. Środki dydaktyczne

a) literatura turystyczna (przewodniki, informatory )

b) mapy

c) foliogramy

3. Metody nauczania

a) pogadanka z elementami wykładu
b) praca z mapą
c) projektowanie
metody poglądowe (wykorzystanie foliogramów)

Przebieg lekcji

I - Wstęp

1. Przywitanie i sprawy organizacyjne.
2. Zapoznanie uczniów z tematem i celami lekcji.

II- Część główna

1. Obszar i położenie geograficzne Tatr.
2. Środowisko przyrodnicze podstawą rozwoju turystyki w Tatrach .

a) urozmaicona rzeźba (alpejski typ krajobrazu)
b) bodźcowy klimat sprzyjający wypoczynkowi i turystyce leczniczej
c) bogata sieć wodna (potoki, wodospady, stawy, wody podziemne)
d) endemiczny charakter flory i fauny

3. Możliwości rozwoju w Tatrach turystyki związanej z walorami przyrodniczymi.

a) turystyka wypoczynkowa - spacery i wędrówki piesze (Dolina Kościeliska, Dolina Rybiego Potoku, Dolina Strążyska, Ścieżka pod Reglami)

b) turystyka specjalistyczna
- wspinaczka (okolice Morskiego Oka, Dolina Pięciu Stawów, Dolina Gąsienicowa)
- speleologia (Czerwone Wierchy, Dolina Kościeliska, Dolina Chochołowska
- narciarstwo zjazdowe (Kasprowy Wierch, Butorowy Wierch, Gubałówka, Nosal )

c) turystyka krajoznawcza
- krajobrazy grani i dolin górskich (rejon Morskiego Oka, Dolina Kościeliska )
- malownicze potoki, wodospady i stawy tatrzańskie (np. Roztoka,Wielka Siklawa)
- unikalne gatunki flory (limba , kosodrzewina, szarotka alpejska)
- osobliwości faunistyczne (kozica, świstak, niedźwiedź brunatny)

4. Środowisko kulturowe Tatr uzupełnieniem walorów przyrodniczych – rozwój t. krajoznawczej

a) folklor tatrzański (budownictwo, ubiór, obrzędy, gwara - Muzeum Tatrzańskie)

b) dobra kultury (muzea Szymanowskiego, Makuszyńskiego, cmentarz na Pęksowym Brzyzku, krzyż na Giewoncie, skocznia na Wielkiej Krokwi, kolejki na Kasprowy Wierch i na Gubałówkę )

c) liczne imprezy o charakterze krajoznawczym i sportowym (Festiwal Ziem Górskich, Tatrzańska Jesień, konkursy Pucharu Świata w skokach narciarskich, Dni Muzyki Karola Szymanowskiego)

5. Dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna w regionie tatrzańskim.

a) różnorodność bazy noclegowej (hotele, pensjonaty, kwatery, schroniska)

b) bogata oferta gastronomiczna (kuchnia i karczmy regionalne)

6. Ruch turystyczny w Tatrach - około 2,5 mln osób rocznie.

7. Problematyka degradacji i ochrony środowiska w Tatrach (konflikt turystyka – TPN)

III- Zakończenie

1. Podsumowanie wiadomości - źródła wiedzy o regionie.

2. Praca domowa: „Zaprojektuj jednodniową wycieczkę w regionie tatrzańskim”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.