SCENARIUSZ ZAJĘCIA
Z ZAKRESU ROZWIJANIA MOWY I MYŚLENIA
Opracowała: mgr Danuta Polak
Grupa wiekowa: 5,6 – latki
Termin realizacji: 25.11.2024.
Temat bloku: Przygotowania do zimy.
Temat zajęcia: "Dzień pluszowego Misia" – zabawy dydaktyczne rozwijające mowę i myślenie dzieci z elementem escape room. Rozpoznawanie i nazywanie emocji, wybrzmiewanie głosek w nagłosie (6l.), dzielenie wyrazów na sylaby (5l.), układanie wyrazów z liter.
Cele ogólne:
– wspieranie wielokierunkowej aktywności dziecka poprzez organizację warunków sprzyjających nabywaniu doświadczeń w poznawczym obszarze jego rozwoju (PP 1)
– tworzenie warunków umożliwiających dzieciom swobodny rozwój (PP 2)
– wspieranie aktywności dziecka rozwijającej procesy poznawczych (PP3)
– wspieranie samodzielnej dziecięcej eksploracji świata, dobór treści adekwatnych do poziomu rozwoju dziecka, jego możliwości percepcyjnych, wyobrażeń i rozumowania, z poszanowaniem indywidualnych potrzeb i zainteresowań (PP5)
– wzmacnianie poczucia wartości, indywidualność, oryginalność dziecka oraz potrzeby tworzenia relacji osobowych i uczestnictwa w grupie. (PP6)
– tworzenie sytuacji edukacyjnych budujących wrażliwość dziecka (PP 9)
– systematyczne wspieranie rozwoju mechanizmów uczenia się dziecka (pp15)
Cele operacyjne (dziecko):
– uczestniczy w zabawach ruchowych (Pp I/5);
– wykonuje podstawowe ćwiczenia kształtujące nawyk utrzymania prawidłowej postawy ciała (Pp I/8);
– wykazuje sprawność ciała i koordynację w stopniu pozwalającym na rozpoczęcie systematycznej nauki czynności złożonych (Pp I/9);
– szanuje emocje swoje i innych osób (Pp II/2);
– dostrzega, że zwierzęta posiadają zdolność odczuwania, przejawia w stosunku do nich życzliwość i troskę (Pp II/10);
– dostrzega emocjonalną wartość otoczenia przyrodniczego jako źródła satysfakcji estetycznej (Pp II/11);
– respektuje prawa i obowiązki swoje oraz innych osób (Pp III/7);
– obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe (Pp III/8);
– komunikuje się z dziećmi i osobami dorosłymi wykorzystując komunikaty werbalne i pozawerbalne (Pp III/9)
– wyraża swoje rozumienie świata za pomocą gestów (Pp IV/1)
– wyraża swoje rozumienie świata za pomocą języka mówionego, posługuje się językiem polskim w mowie zrozumiałej dla dzieci i osób dorosłych, mówi płynnie, wyraźnie, rytmicznie (Pp IV/2)
– rozpoznaje litery, którymi jest zainteresowane (Pp IV/4)
– odpowiada na pytania, objaśnia kolejność zdarzeń (Pp IV/5);
– uważnie słucha (Pp IV/6);
– rozpoznaje cyfry oznaczające liczby (Pp IV/15);
Metoda: słowna, aktywizujące, zadań stawianych do wykonania, aktywnej ewaluacji
Formy organizacyjne: zajęcia z całą grupą,
Środki dydaktyczne: historyjka obrazkowa, karty z emocjami do zabawy ruchowej, odtwarzacz bluetooth, list od zagubionego Misia, ilustracje na tablice znanych bajkowych misiów i podpisy do tych obrazków, koperty z zadaniami dla zespołów, tablica multimedialna, multimedialne zadanie https://view.genially.com/5fb781e40525e10d26a929ed/game-breakout-dzien-pluszowego-misia misiowe scrabble, kufer, kłódka na szyfr, cyfry na tablicę, sportowe domino.
Literatura:
1. D. Parlak: O Misiu, który szukał przyjaciela
2. E. Szeliga – Kraus: Muzyczne rozruszanki nie tylko na poranki
3. Internet: https://view.genially.com/5fb781e40525e10d26a929ed/game-breakout-dzien-pluszowego-misia
PRZEBIEG:
Dzieci rozwiążą trzy zadania. Każde zadanie da jedną cyfrę szyfr do kłódki, która otworzy kufer i uwolni zagubionego Misia. Kolejne cyfry dzieci mogą wieszać na tablicy.
1. "O Misiu, który szukał przyjaciela" – fragment opowiadania D. Parlak.
Dzieci siedzą na dywanie przed tablicą. Nauczycielka czyta fragment opowiadania "O Misiu, który szukał przyjaciela" D. Parlak. Rozmowa z dziećmi n/t opowiadania:
• Co się stało Misiowi?
• Jak czuł się Miś?
• Kiedy Miś był wesoły, a kiedy smutny?
• Kiedy Miś czuł się zagubiony, a kiedy rozczarowany?
2. "Pokaż emocje" – zabawa ruchowa o wielostronnym ruchu.
Nauczycielka ma 4 karty ze zdjęciami dzieci przedstawiającymi różne emocje (strach, złość, radość, smutek) oraz kod QR. Dzieci nazywają emocje na zdjęciu, pokazują jak one odczuwają taką emocję. Następnie Nauczycielka sczytuje kod QR i odtwarza muzykę do przedstawionej na ilustracji emocji. Teraz dzieci ciałem pokazują emocje.
Zadanie 1.
3. "List od zagubionego Misia" – Nauczycielka czyta dzieciom krótki liścik od zagubionego Misia:
Czekałem na ławce pod Kasztanowcem w Waszym ogrodzie, ale było bardzo zimno. Wszedłem do Przedszkola. W Waszej sali stał otwarty kufer piracki, wgramoliłem się do kufra, żeby się trochę zdrzemnąć. Wieko od kufra się zatrzasnęło i nie mogę się wydostać. Zanim wszedłem do środka wyciągnąłem z kufra trzy koperty z zadaniami. Tam ukryte jest hasło do kłódki. Pomóżcie mi się wydostać. Bardzo proszę. Wasz nowy przyjaciel zagubiony Miś.
4. "Znane misie z bajek" – rozpoznawanie i nazywanie bajkowych misiów. Globalne czytanie wyrazów.
Dzieci siedzą na dywanie. Nauczycielka pokazuje dzieciom ilustracje ze znanymi dzieciom z bajek misiami i podpisuje obrazek właściwą nazwą bajki lub imieniem misia. Dzieci czytają globalnie.
5. "Znane misie z bajek" – zadanie dla dzieci – globalne czytanie wyrazów.
Dzieci podzielone na cztery zespoły. Każdy zespół otrzymuje kopertę z trzema misiami i podpisami do tych misiów. Zadaniem dzieci jest współpraca i dopasowanie podpisów do obrazków wzorując się podpisami na tablicy. Nauczycielka czuwa nad prawidłowym rozwiązaniem zadań. Wspiera dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Dzieci dzielą imiona misiów na sylaby i wybrzmiewają głoskę w nagłosie. Każde imię misia ma 3 sylaby. Rozwiązanie – cyfra 3.
6. "Znajdź misie w ciemności" – zadanie na tablicy multimedialnej.
Przypomnienie dzieciom zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Zadanie polega na odszukaniu za pomocą latarki ukrytych misiów i kliknięcie na nie. Gdy wszystkie misie zostaną odnalezione ukaże się druga cyfra kodu (0)szyfru kłódki. Indywidualizacja pracy z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
7. "Misiowe scrabble" – zabawa w słowa rozwijająca koncentrację uwagi, logiczne myślenie i koordynację wzrokowo – ruchową.
Dzieci pracują w tych samych zespołach na dywanie. Nauczycielka daje każdemu zespołowi kopertę z misiami. Na brzuszku misia jest jedna litera. Zadaniem dzieci jest współpraca i ułożenie wyrazu z poznanych liter: mama, tata, domek, Adam.
Indywidualizacja pracy z dzieckiem zdolnym, które czyta: Dzieci dostają dodatkowy zestaw liter do ułożenia wyrazów: smutny, wesoły.
Większość wyrazów powstałych w zespołach składa się z czterech liter. Trzecia cyfra to 4.
8. "Odnaleziony Miś" – chętne dziecko/dzieci wpisują na kłódkę kolejno cyfry uzyskane z rozwiązania zadań 3 0 4 i otwierają kłódkę. W skrzyni są małe kolorowe misie dla każdego dziecka z okazji dnia Pluszowego Misia.
9. "Sportowe domino" – gra karciana typu "Ja mam, kto ma?"
Dzieci stoją w kole na dywanie. Nauczycielka rozdaje dzieciom Karty domina z obrazkami dzieci przedstawiającymi różne ćwiczenia gimnastyczne. Zadaniem dzieci jest: powiedzieć co robi, pokazać to ćwiczenie i zapytać kto robi...
10. Ewaluacja.
Dzieci siedzą w kole na dywanie. Trzymając w ręce misia kończą rozpoczęte przez Nauczycielkę zdania, np.:
– w trakcie zajęć czułem...
– podobało mi się...
– najbardziej chciałem...
– dziękuję za...
– największą trudność miałem...
– największą radość sprawiło mi...