X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 52916
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zwierzęta na wiejskim podwórku

Scenariusz zajęć z wykorzystaniem narzędzi TIK

Grupa wiekowa: 4 latki
Planowany czas trwania zajęć: 15 minut
Temat zajęć: Zwierzęta na wiejskim podwórku

Cele ogólne:
• Poznanie różnych gatunków zwierząt żyjących w wiejskiej zagrodzie.
• Rozwijanie aparatu mowy poprzez ćwiczenia dźwiękonaśladowcze.

Cele operacyjne: Uczeń potrafi:
• nazwać zwierzęta żyjące na wiejskim podwórku
• naśladować odgłosy wybranych zwierząt wiejskich
• uważnie słuchać wiersz
• ułożyć obrazek pocięty na 6 części (praca w małych grupach 3-4 osobowych)

Metody:
- słowna
- oglądowa
- czynna

Forma organizacyjna:
-indywidualna
-zbiorowa
-grupowa

Środki dydaktyczne:
-Tekst wiersza T. M. Massalskiej „W gospodarstwie”,
- nagranie odgłosów zwierząt wiejskich,
- pocięte na 6 kawałków ilustracje zwierząt,
- ilustracje zwierząt na kartonikach

Przebieg zajęć:

FAZA WPROWADZAJĄCA

1. Burza mózgów “Jakie zwierzęta możemy spotkać na wsi?”

FAZA REALIZACYJNA
1. Słuchanie wiersza „W gospodarstwie” T. M. Massalskiej.
"W gospodarstwie"

Pieje kogut już od świtu;
- Kukuryku! Kukuryku!
Kura do kurczaków żwawo
Gdacze: - W lewo!
Gdacze: - W prawo!
Kaczka kwacze: - Kwa! Kwa! Kwa!
Trzy kaczątka dziobem pcha.
Krowa muczy: - Mu! Mu! Mu!
Aż po prostu brak jej tchu.
Koń opędza się od much.
I rży głośno: - Jestem zuch!
Świnka chrumka: - Chrum! Chrum! Chrum!
Co za hałas! Co za szum!
Kot cichutko miauczy: - Miau!
A pies szczeka: - Hau! Hau! Hau!

2. Rozmowa na temat wiersza.
- jakie zwierzęta występowały w wierszu?
- jaki głos wydaje kogut, jaki kura, a jaki kaczka?
- gdzie możemy spotkać te zwierzęta?

3. Zabawa dramowa- naśladowanie wskazanych na kartonikach zwierząt przez wybrane dzieci. Dzieci stoją w kole, jedno dziecko losuje kartonik z ilustracją zwierzęcia które ma naśladować.Pozostałe dzieci odgadują jakie to zwierzę.

4. “Czyje to głosy?” – Zagadki ortofoniczne. Prowadzący odtwarza 6 odgłosów zwierząt, które można spotkać na wiejskim podwórku. Wspólnie z dz. ustala czyje to odgłosy. Wybiera jedno z dzieci i prosi, by wymieniło nazwy zwierząt, których odgłosy pojawiły się w nagraniu. Zadanie powtarza kilka osób.

FAZA PODSUMOWUJĄCA
1. Układanie pociętych ilustracji zwierząt w grupach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.