X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 52679
Przesłano:

Dodaję i mnożę! - kodowanie. Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć

Temat: Dodaję i mnożę!- kodowanie
Cel ogólny:
Powtórzenie wiadomości z zakresu dodawania i mnożenia w zakresie liczby 100 z wykorzystaniem kodowania na macie edukacyjnej.
Cele szczegółowe:
1. Doskonalenie umiejętności dodawania i mnożenia w zakresie 100.
2. Kształcenie umiejętności logicznego myślenia.
3. Rozwijanie umiejętności słuchania z uwagą i zrozumieniem.
4. Kształtowanie umiejętności pracy z instrukcją ustną.
5. Integracja grupy.
Podstawa programowa:
I.1.1.słucha z uwagą wypowiedzi nauczyciela, innych osób z otoczenia, w różnych sytuacjach życiowych, wymagających komunikacji i wzajemnego zrozumienia; okazuje szacunek wypowiadającej się osobie
I.1.2.wykonuje zadanie według usłyszanej instrukcji; zadaje pytania w sytuacji braku rozumienia lub braku pewności zrozumienia słuchanej wypowiedzi
I.1.5. słucha i czeka na swoją kolej, panuje nad chęcią nagłego wypowiadania się, szczególnie w momencie wskazywania tej potrzeby przez drugą osobę
I.4.7. zapisuje poprawnie liczebniki 
II.1.1. określa i prezentuje wzajemne położenie przedmiotów na płaszczyźnie i w przestrzeni; określa i prezentuje kierunek ruchu przedmiotów oraz osób; określa położenie przedmiotu na prawo/na lewo od osoby widzianej z przodu
II.2.2. odczytuje i zapisuje, za pomocą cyfr, liczby od zera do tysiąca 
II.3.2. dodaje do podanej liczby w pamięci i od podanej liczby odejmuje w pamięci
II.3.3. mnoży i dzieli w pamięci w zakresie tabliczki mnożenia
II.3.4. dodaje i odejmuje liczby dwucyfrowe, zapisując w razie potrzeby cząstkowe wyniki działań lub, wykonując działania w pamięci, od razu podaje wynik
III.1.3. przyjmuje konsekwencje swojego uczestnictwa w grupie i własnego w niej postępowania w odniesieniu do przyjętych norm i zasad
III.1.10. wykorzystuje pracę zespołową w procesie uczenia się, w tym przyjmując rolę lidera zespołu
VII.1.2. tworzy polecenie lub sekwencje poleceń dla określonego planu działania prowadzące do osiągnięcia celu
Metody pracy:
• heureza
• słowno-wizualna
• działań praktycznych
• aktywizująca
Formy pracy:
• grupowa
• indywidualna
Przebieg zajęć:
Wprowadzenie do zajęć:
1. Przedstawienie celu i tematyki zajęć.
2. Przypomnienie, czym jest kodowanie- zabawa „Roboty”.
Wyjaśnienie znaczeń poszczególnych kafelków.
Nauczyciel układa na macie kod stworzony z kafelków. Uczniowie odczytują kod- wykonują poszczególne zadania.

-obrót

-przysiad

-podskok

-mały skok

-duży skok

3. Poinformowanie, że od tej pory lekcja zamienia się w „Klasowe rozgrywki dodawania i mnożenia do 100”.
4. Podział uczniów na cztery grupy oraz poinformowanie uczniów, że będą gromadziły punkty za poprawne wykonanie zadania.
Ćwiczenie 1.
Nauczyciel prosi, aby uczniowie usiedli wg dokonanego wcześniej podziału na grupy przed matą. Przedstawia uczniom stojące przed nimi zadanie. Zadaniem uczniów w ramach każdej z czterech grup jest zakodowanie za pomocą znanych już symboli, drogi od pola „start” do pola „stop” w taki sposób, by dodawane do siebie kolejno liczby znajdujące się na kaflach w polach, przez które będzie przechodziła „droga”, dawały liczbę, którą przed przystąpieniem do realizacji zadania wymieni nauczyciel. Jeden z uczniów pełni rolę sekretarza i zapisuje uzgodniony kod na arkuszu. Uczniowie otrzymują czas na zakodowanie drogi i rozpoczynają pracę. Po zakończeniu pracy uczniowie wspólnie z nauczycielem sprawdzają utworzone przez poszczególne grupy drogi-każda z grup prezentuje zaproponowane przez siebie rozwiązanie na macie.
Ćwiczenie 2.
Uczniowie zajmują miejsca wokoło maty utrzymując podział na 4 grupy, a nauczyciel objaśnia zasady ćwiczenia 2.W ramach ćwiczenia odbędzie się 6 rozgrywek.
Każda z grup wybiera swojego przedstawiciela, którego zadaniem będzie przejście po polach maty
oznaczonych kaflami, zgodnie z kodem, który uczniowie otrzymają od nauczyciela.
Zanim jednak, przedstawiciele grup otrzymają kartki, losują numer działania z pudełka na losy.
Na hasło „Start” uczniowie przechodzą po kolejnych polach maty zgodnie z odczytanym z kartki kodem.
Po dotarciu do określonego kodem pola-każdy z nich podnosi leżący w nim kafel i pokazuje członkom grup siedzącym naprzeciwko, awersy podniesionych przez siebie kafli. Zadaniem grup jest jak najszybsze wykonanie mnożenia obu widocznych liczb. Punkt zdobywa ta drużyna, która najszybciej poda poprawny wynik mnożenia.
Nauczyciel wraz z uczniami podlicza punkty zebrane przez uczniów w swoich grupach w trakcie obu zrealizowanych ćwiczeń.
Zakończenie zajęć:
Nauczyciel dziękuje wszystkim dzieciom za pracę i zaangażowanie na lekcji.
Ocena zajęć przez uczniów.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.