X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 52607
Przesłano:

Zabawy kolorami i utrwalanie nazw kolorów. Scenariusz zajęć rewalidacyjnych dla ucznia z niepełnosprawności sprzężoną

. Scenariusz zajęć rewalidacyjnych
dla ucznia z niepełnosprawnością sprzężoną

Autor: Monika Dreger – nauczyciel muzyki, matematyki, rytmiki,
rewalidacji w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym dla
Dzieci Niesłyszących w Olsztynie.

Temat zajęć: Zabawy kolorami i utrwalanie nazw kolorów.
Czas trwania: 60 minut.
Cele główne:
* aktywizowanie wszechstronnego rozwoju dziecka,
* usprawnianie sprawności manualnej,
* utrwalanie nazw kolorów,
* rozwijanie mowy czynnej i biernej.

Cele operacyjne.
Uczeń:
* rozumie polecenia,
* potrafi wykonać pracę plastyczną,
* potrafi odkręcać i zakręcać plastikowe butelki,
* potrafi rzucać piłeczką (trafić) do celu,
* potrafi rozpoznać kolory i posegregować je wg schematu,
* zna nazwy kolorów,
* potrafi dobrać skarpety do pary i samodzielnie je ubrać.

Metody pracy:
* słowne wspomagana językiem migowym,
* praktycznego działania,
* elementy metody integracji sensorycznej.

Formy pracy:
indywidualna

Środki dydaktyczne:
* kolorowa plansza i klamerki do wieszania bielizny,
* zestaw do segregowania kolorów Marii Montessori,
* piłka średniej wielkości i trzy kolorowe pojemniki,
* kolorowe kwadratowe kartki na patykach,
* wycięte kółeczka origami do pracy plastycznej,
* wzorcowa praca plastyczna wcześniej wykonana przez
nauczyciela,
* plastikowe butelki z kolorowymi etykietami, zakrętki do
butelek,
* dyski fakturowe (ścieżka sensoryczna),
* trzy pary kolorowych skarpet,
* lustro, waciki, skrawki papieru, klej, rurki plastikowe do
picia.

Przebieg zajęć:
1.Przywitanie się z uczniem i zaproszenie do wspólnej pracy.

Czynności nauczyciela:
* rozmowa kierowana na temat zajęć,
* pokazanie pomocy, które będą wykorzystane na zajęciach,
* przypomnienie zasad bhp obowiązujących na zajęciach w pracowni
rewalidacyjnej.

Czynności ucznia:
* myje ręce,
* korzysta z toalety jeśli jest taka potrzeba,
* wykonuje ćwiczenia oddechowe przy lustrze,
* odpowiada na zadawane pytania.

Środki dydaktyczne:
* lustro,
* waciki, rurki plastikowe do picia,
* grzebień do dmuchania wykonany z gazety.

2. Dwie zabawy z piką:
1) Gorąca piłka.
2) Wrzucanie piłki do celu (kolorowych pojemników)

Czynności nauczyciela:
* objaśnienie werbalnie zasad obowiązujących w zabawach z piłką,
* rzucanie piłki do ucznia,
* rozstawienie kolorowych pojemników,
* pokazywanie kolorowych kartek na patyku jako sygnału do rzucania
piłki w odpowiednie pojemniki,
* przygotowanie stanowiska zabawy (rozstawienie w odpowiedniej
odległości pojemników).

Czynności ucznia:
* łapanie piłki,
* na słowny sygnał "gorąca piłka" uczeń nie łapie piłki,
* wrzucanie piłki do kolorowych pojemników zgodnie z sygnałem
nadawanym przez nauczyciela.

Środki dydaktyczne:
* piłka średniej wielkości,
* kolorowe pojemniki do wrzucania piłki,
* kolorowe karteczki na patykach.

3. Segregacja kolorowych kul.

Czynności nauczyciela:
* prezentuje zestaw do segregacji kolorowych kul,
* objaśnia na czym polega segregowanie kolorowych kul.

Czynności ucznia:
* uczeń nabiera kulę na drewnianą łyżkę i przenosi ją do pojemnika
takiego samego koloru jak kula,
* powtarza czynności, aż wszystkie kule znajdą się w odpowiednich
pojemnikach,
* werbalnie lub w języku migowym nazywa kolory kul.

Środki dydaktyczne:
* drewniany zestaw do segregacji kolorów z zestawy pomocy
dydaktycznych Marii Montessori,

4. Zabawa "Przypinaj kolory", czyli dobieranie takich samych
kolorów w pary.
Czynności nauczyciela:
* przedstawia okrągłą planszę z kolorowymi trójkątami naklejonymi
od środka do brzegu koła,
* pokazuje dzieciom klamerki do bielizny z naklejonym paskami
kolorów, takich samych jak na planszy,
* przedstawia sposób wyszukiwania kolorów i przypinania klamerek
w odpowiednie miejsce na planszy,
* przekazuje uczniowi pomoce i zachęca do zabawy.

Czynności ucznia:
* wyszukuje klamerkę z odpowiednim kolorem i przypina na brzegu
koła na trójkącie o takim samym kolorze,
* powtarza czynności, dopinając nowe klamerki do odpowiednich
kolorów na planszy,
* nazywa kolory werbalnie i w języku migowym.

Środki dydaktyczne:
* kolorowa plansza,
* klamerki do bielizny do przypinania na planszę.

5. Spacer po kolorowej trasie.

Czynności nauczyciela:
* wykonanie trzech tras, każda innego koloru poprzez zaznaczenie
ich kolorowymi sznureczkami (wstążkami),
* objaśnienie zasad chodzenia po trasie
- pokazanie kartki czerwonej - chodzenie po trasie czerwonej na
całych stopach,
- pokazanie kartki zielonej - chodzenie po trasie zielonej na
palcach,
- pokazanie kartki żółtej - chodzenie trasą żółtą na
zewnętrznych krawędziach stóp.

Zasadą jest precyzyjne chodzenie po trasie, bez wychodzenie
poza linię wykonaną ze sznurka lub wstążki.

Czynności ucznia:

* Na sygnał podany uniesieniem kolorowej kartki na patyku, uczeń
obiera odpowiednia trasę i przemierza ją bądź na palcach, bądź
całą stopą, albo na zewnętrznych krawędziach stóp.

6. Wykonanie pracy plastycznej metodą origami płaskie z koła pt. „Biedronka”

Elementy do wyklejanki wcześniej przygotowane przez nauczyciela:
- czerwone skrzydełka z naklejonymi kropkami,
- główka z naklejonymi oczkami,
- czarny korpus,
- czułki z doklejonymi buławkami.

Czynności nauczyciela:
* przekazanie uczniowi wcześniej przygotowanych elementów
do wykonanie pracy oraz kleju,
* instrukcja słowna wspomagana językiem migowym, w jaki sposób
uczeń ma wykonać pracę,
* w razie potrzeby pomoc w wykonaniu pracy plastycznej,
* wyeksponowanie pracy ucznia na tablicy.

Czynności ucznia:
* wykonuje pracę plastyczną.

7. Zakręcanie plastikowych butelek (ćwiczenie małej motoryki).

Czynności nauczyciela:
* przekazanie uczniowi plastikowych butelek oznakowanych
kolorowymi kołami oraz kolorowych plastikowych zakrętek,
* Wyjaśnienie na czym polega ćwiczenie.

Czynności ucznia:
* dobranie odpowiedniego koloru nakrętki do oznakowanej butelki,
* nakręcanie i odkręcanie butelek.

8. Zakładanie na stopy skarpet.

Czynności nauczyciela:
* rozłożenie maty sensorycznej,
* przygotowanie 3 par skarpet - rozłożenie ich na podłodze
(pomieszane),
* wyjaśnienie na czym polega ćwiczenie:
- gołymi stopami chodzenie po macie sensorycznej,
- chodzenie po macie wg wskazań nauczyciela - na palcach, całą
stopą, podnosząc wysoko nogi,
- dobieranie wg kolorów skarpet w pary.

Czynności ucznia:
* zdejmuje buty i swoje skarpety,
* chodzi po macie sensorycznej gołymi stopami, zgodnie z
poleceniami nauczyciela,
* po zakończonym spacerze po macie sensorycznej dobiera skarpety
w pary,
* wybiera sobie jedną parę skarpetek i samodzielnie je ubiera.
* skarpety otrzymuje na własność jako nagrodę za pracę na
zajęciach.

Zakończenie zajęć:

• podziękowanie za wspólną pracę,
• porządkowanie miejsca pracy i zabawy,
• pożegnanie się ucznia z nauczycielem.

Monika Dreger

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.