X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 52535
Przesłano:

Synkopa w piosence i tańcu. Scenariusz zajęć z rytmiki, kl. 2 st. I

Temat zajęć: Synkopa w piosence i tańcu- klasa II

Cele dydaktyczne:
-Utrwalenie realizacji ruchowej synkopy
-Kształcenie umiejętności słuchowego rozpoznawania synkopy
-Rozwijanie umiejętności zastosowania synkopy w rytmizacji tekstu
-Utrwalenie kroków i figur krakowiaka

Cel wychowawczy:
-Rozwijanie umiejętności pracy w zespole

Pomoce dydaktyczne :
-nagranie krakowiaka w wykonaniu Zespołu pieśni i tańca ,,Małe Słowianki"
-kartoniki z frazami piosenki ,,Na krakowską nutę" (muzyka-. Piasek, słowa-. Szelburg Zarębina)
-wiersz ,,Pod Krakowem wiosną" J.Brzechwy z książki ,,Pan Do re mi i jego siedem córek"
-elementy stroju krakowskiego

PRZEBIEG LEKCJI:
1.Rozpoczęcie:
-Marsz realizowany na wcześniej ustalone hasła
,,raz"-duże koło do przodu
,,dwa"-parami po kole do przodu
,,trzy"-duże koło do tyłu
,,cztery"-2 koła jednocześnie klaskanie na pierwszą miarę taktu
-Wykonanie piosenki ,,Wszystkie dzieci się kochają"(muzyka-J.Wasowski, słowa-. Rosińska)
-Określenie tonacji piosenki
-Wykonanie gamy G-dur oraz tradycyjne w rytmie podanym przez nauczyciela

2.Nawiązanie do tematu lekcji:
-Przedstawienie fragmentu wiersza ,,Pod Krakowem wiosną"
-Rozpoznanie o jakim tańcu jest mowa w wierszu
-Rytmizacja jednej ze zwrotek wiersza-określenie wartości rytmicznych

3.Realizacja tematu lekcji:
-Ruchowa realizacja synkopy ósemkowej z taktowaniem na
-Odnalezienie synkop i wyklaskanie rytmu w rozsypanych frazach piosenki ,,Na krakowską nutę''
-Określenie tonacji piosenki
-Zaśpiewanie poszczególnych fraz melodii
-Przedstawienie dzieciom tekstu piosenki
-Nauka piosenki- 1-sza zwrotka i refren
-Określenie cech charakterystycznych piosenki i nazwanie tańca
-Prezentacja stroju krakowskiego

4.Podsumowanie:
-Określenie cech krakowiaka
-Zapis do zeszytu tematu lekcji oraz wartości rytmicznych składających się na synkopę
-Ćwiczenie utrwaljące- ułożenie własnej melodii z wykorzystaniem synkopy do wiersza ,,Pod Krakowem..''

5.Zakończenie lekcji:
-Wysłuchanie nagrania krakowiaka w wykonaniu Zespołu,,Małe Słowianki''
-Wykonanie układu przestrzennego tańca z wykorzystaniem podstawowych kroków-cwał, krzesany

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.