X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 52506
Przesłano:
Dział: Rewalidacja

Ćwiczenie funkcji grafomotorycznych, koncentracji uwagi i spostrzegawczości - scenariusz zajęć rewalidacyjnych

Scenariusz zajęć rewalidacyjnych
Temat: Ćwiczenie funkcji grafomotorycznych, koncentracji uwagi i spostrzegawczości

Czas trwania: 120 minut

Liczba uczniów: 1

Cele zajęć:

Grafomotoryczne: Usprawnienie precyzji ruchów ręki, koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz umiejętności pisania.
Koncentracja uwagi: Zwiększenie zdolności skupienia uwagi na wykonywanym zadaniu.
Spostrzegawczość: Rozwijanie umiejętności dostrzegania szczegółów i różnic.
Materiały:

Kartki papieru, zeszyt
Ołówki, kredki, długopisy
Karty pracy z zadaniami grafomotorycznymi (labirynty, łączenie kropek, wzory do odwzorowania)
Puzzle
Karty z obrazkami do wyszukiwania różnic
Stoper
Plan zajęć:

1. Część wstępna (20 minut)
Powitanie i wprowadzenie do tematu zajęć (5 minut)

Krótkie omówienie celu zajęć.
Zapewnienie ucznia o indywidualnym podejściu i wsparciu.
Rozgrzewka grafomotoryczna (15 minut)

Proste ćwiczenia rozgrzewające ręce i palce (krążenia nadgarstków, zaciskanie i rozluźnianie pięści, rozciąganie palców).
Rysowanie prostych wzorów na dużych kartkach papieru (koła, linie faliste, zygzaki).
2. Część główna (80 minut)
Ćwiczenia grafomotoryczne (40 minut)

Wykonywanie zadań z kart pracy:
Labirynty – prowadzenie ołówka od startu do mety.
Łączenie kropek – tworzenie obrazków poprzez łączenie numerowanych kropek.
Odwzorowywanie wzorów – przerysowywanie prostych wzorów i kształtów z jednej strony kartki na drugą.
Ćwiczenia na koncentrację uwagi (20 minut)

Rozwiązywanie prostych łamigłówek i zagadek logicznych.
Puzzle – układanie obrazków z kilku elementów, stopniowo zwiększając liczbę elementów.
Gra w pamięć (memory) – wyszukiwanie par obrazków spośród rozłożonych kart.
Ćwiczenia na spostrzegawczość (20 minut)

Wyszukiwanie różnic – porównywanie dwóch pozornie identycznych obrazków i wskazywanie różnic.
Znajdowanie ukrytych przedmiotów na obrazkach.
Zadania typu „co nie pasuje” – wskazywanie elementów, które nie pasują do reszty.
3. Część końcowa (20 minut)
Podsumowanie zajęć (10 minut)

Omówienie wykonanych zadań.
Pochwała za wysiłek i zaangażowanie.
Dyskusja na temat trudności i sukcesów podczas zajęć.
Relaksacja i wyciszenie (10 minut)

Proste ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne.
Krótkie opowiadanie lub czytanie fragmentu książki dla wyciszenia i odprężenia.
Uwagi dla nauczyciela:

Indywidualne podejście do ucznia, dostosowywanie tempa pracy do jego potrzeb.
Częste chwalenie i motywowanie ucznia.
Zwracanie uwagi na sygnały zmęczenia i w razie potrzeby robienie krótkich przerw.
Monitorowanie postępów i trudności ucznia, notowanie obserwacji w celu planowania kolejnych zajęć.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.