X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 52461
Przesłano:

Jądro atomowe - konspekt lekcji fizyki

Główne cele lekcji:
– wykorzystanie wielkości fizycznych do opisu budowy atomu i jego jądra atomowego,
– wskazanie w otaczającej rzeczywistości przykładów izotopów.

Cele szczegółowe:
Uczeń:
– wyjaśnia pojęciach: proton, neutron, elektron,nukleon, izotop, liczba atomowa i liczba masowa,
– wymienia izotopy wodoru,
– wymienia cząstki elementarne, z których zbudowany jest atom i jądro atomowe,
– wyjaśnia dlaczego jądro atomowe nie rozpada się,
– podaje skład atomu i jego jądra atomowego na podstawie znajomości liczby masowej i atomowej,
– wyjaśnia co oznacza zdanie, że materia jest „prawie” pusta w środku,
– rozwiązuje proste zadania obliczeniowe dotyczące składu jądra atomowego,
– wyszukuje z układu okresowego informacje o pierwiastkach chemicznych tj. symbol, nazwa, liczba atomowa.

Umiejętności kluczowe:
– myślenie naukowe: umiejętność wykorzystania wiedzy o charakterze naukowym do formułowania wniosków opartych na obserwacjach empirycznych, dotyczących budowy jądra atomowego,
– umiejętność wyszukiwania, selekcjonowania i krytycznej analizy informacji.

Postawy i wartości:
– kształtowanie umiejętności kulturalnej dyskusji,
– kształtowanie dociekliwości i postawy badawczej.

NaCoBeZU:
– wyjaśniasz pojęciach: proton, neutron, elektron,nukleon, izotop, liczba atomowa i liczba masowa,
- wymieniasz izotopy wodoru,
– wymienisz cząstki elementarne, z których zbudowany jest atom i jądro atomowe,
– wyjaśniasz dlaczego jądro atomowe nie rozpada się,
– na podstawie znajomości liczby masowej i atomowej podajesz skład atomu i jego jądra atomowego,
– wyjaśnisz co oznacza zdanie, że materia jest „prawie” pusta w środku,
– wyszukujesz z układu okresowego informacje o pierwiastkach chemicznych tj. symbol, nazwa, liczba atomowa,
– rozwiązujesz proste zadania obliczeniowe dotyczące składu jądra atomowego.

Pytania kluczowe:
1) Jak zbudowany jest atom?
2) W jakiej odległości od jądra atomu znalazłby się elektron w atomie wodoru, gdyby jądro atomowe było wielkości jabłka?
3) Dlaczego jądro atomowe nie rozpada się, skoro znajdujące się w nim protony odpychają się siłami elektrostatycznymi?
4) Skąd możemy czerpać informacje na temat budowy jądra atomowego?
5) Czy ten sam pierwiastek może mieć inne liczby masowe?

Metody pracy:
– pogadanka, elementy wykładu,
– burza mózgów,
– ćwiczenia uczniowskie.

Środki dydaktyczne:
– prezentacja multimedialna,
– karta pracy,
– układ okresowy pierwiastków chemicznych,
- mentimeter.com- chmura wyrazowa,
– quizizz.com – zadania on-line.

Przebieg lekcji:

Część wstępna:

1. Sprawdzenie obecności.
2. Nawiązanie do tematu zajęć.
3. Zapisanie tematu zajęć.
4. Zapoznanie z celami lekcji
5. Zapoznanie uczniów z kryteriami sukcesu.

Część główna:

1. Przypomnienie i utrwalenie wiedzy na temat budowy atomu.
a) Nauczyciel prosi uczniów o przypomnienie z jakich cząstek elementarnych zbudowany jest atom, co to jest proton, neutron, elektron, jaki jest ładunek i masa poszczególnych cząstek elementarnych.

2. Nauczyciel zadaje pytanie kluczowe: Jak sądzą, w jakiej odległości od jądra atomu znalazłby się elektron w atomie wodoru, gdyby jądro atomowe było wielkości jabłka? (burza mózgów z wykorzystaniem TIK np. mentimeter.com)
Uczniowie potrafią wyjaśnić stwierdzenie, że materia jest „prawie” pusta w środku.

3. Nauczyciel zadaje pytanie kluczowe: Dlaczego jądro atomowe nie rozpada się, skoro znajdujące się w nim protony odpychają się siłami elektrostatycznymi?
Uczniowie wyjaśniają co to są siły jądrowe.

4. Nauczyciel zadaje pytanie kluczowe: Skąd możemy czerpać informacje na temat budowy jądra atomowego?
Uczniowie wiedzą, że na podstawie znajomości liczby masowej i liczby atomowej można określić skład jadra atomowego. Wyjaśniają co to jest liczba masowa i liczba atomowa.

6. Uczniowie wykonują Zadanie 1 i 2 z kart pracy.

7. Na podstawie przykładu w zadaniu 2 Nauczyciel zadaje pytanie : Czy ten sam pierwiastek może mieć inne liczby masowe? Nauczyciel wyjaśnia co to są izotopy i wymienia
i charakteryzuje izotopy wodoru.

8. Uczniowie wykonują zadanie 3 i 4 z kart pracy.

Część końcowa:

1. Uczniowie rozwiązują quiz (wykorzystanie TIK – quizizz.com).
2. Podsumowanie lekcji. Nauczyciel w tym celu prosi uczniów o dokończenie zdań:
a) Na dzisiejszej lekcji dowiedziałem się.....
b) Na dzisiejszej lekcji zdobyłem umiejętności....
3. Zadanie i omówienie pracy domowej.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.