X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 52432
Przesłano:
Dział: Logopedia

W orkiestrze symfonicznej. Scenariusz zajęć z logorytmiki

Temat zajęć: W orkiestrze symfonicznej

Cel główny: wspieranie rozwoju mowy i umiejętności komunikacyjnych u dzieci poprzez muzykę, rytm i ruch.

Cele szczegółowe: rozwijanie umiejętności rytmicznych i słuchowych, stymulowanie motoryki dużej i małej poprzez ruch i muzykę, zwiększanie świadomości dźwięków- natężenie, głośność i rytm, stymulowanie pamięci słuchowej i ruchowej, kształtowanie umiejętności współpracy w grupie, stymulowanie funkcji poznawczych.
Materiały:
• Plansze z instrumentami klawiszowymi, smyczkowymi i dętymi.
• Instrumenty muzyczne – trójkąt, bęben, kołatki, marakasy.
• Płyta CD z dźwiękami instrumentów muzycznych.
• Laptop
• Mata interaktywna do tańczenia - pianinko

Przebieg zajęć:
1. Przywitanie po kolei wszystkich dzieci piosenką na melodię „Panie Janie”:
„Witaj (imię dziecka), witaj (imię dziecka)!
Jak się masz? Jak się masz?
Pięknie cię witamy, pięknie cię witamy
Bądź wśród nas, bądź wśród nas”.

2. Prezentacja fragmentu koncertu orkiestry symfonicznej: https://www.youtube.com/watch?v=GRZWdssmV7Y Rozmowa na temat widzianych instrumentów, próba ich nazwania. Zwrócenie uwagi na postać dyrygenta i jego funkcji w orkiestrze.

3. Jestem dyrygentem. Rozdanie dzieciom instrumentów muzycznych. Dzieci oraz prowadzący będą na zmianę zamieniali się w dyrygentów. Ten kto dyryguje dostaje do ręki patyczek (batutę) i dyryguje małą orkiestrą. Kiedy szybko rusza dłonią to wtedy szybko trzeba uderzać w swój instrument, gdy wolno wtedy należy spowolnić tempo.
4. Podział instrumentów. Przed dziećmi leżą obrazki różnych instrumentów muzycznych dętych, smyczkowych, klawiszowych. Wspólne ich nazywanie. Tworzenie trzech zbiorów i szukanie elementów dla nich wspólnych.

5. Nagranie z płyty CD. Dzieci wsłuchują się w zaprezentowane dźwięki znanych instrumentów (gitara, skrzypce, akordeon, pianino, trąbka, flet) i muszą je odnaleźć wśród tych, które wcześniej pogrupowały.

6. Zabawa śpiewno – ruchowa. Prowadzący śpiewa piosenkę: „Jestem muzykantem konszabelantem”. Śpiewając naśladuje ruchy jakie wykonuje się podczas gry na poszczególnych instrumentach. Dzieci powtarzają za prowadzącym ucząc się tym samym piosenki.

7. Zabawa z pomocą interaktywną. Dzieci mają przed sobą matę interaktywną, mogą w nią uderzać dłońmi lub stopami. Mata ma wbudowane dźwięki instrumentów, melodie, które można dowolnie zmieniać – ich rytm, głośność i styl. Na podstawie poznanych wcześniej instrumentów, dzieci naciskają przyciski i rozpoznają ich dźwięki.
8. Pożegnanie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.