X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 52430
Przesłano:
Dział: Logopedia

Jesienne muzykowanie. Scenariusz zajęć z logorytmiki

Temat zajęć: Jesienne muzykowanie.

Cel główny: wspieranie rozwoju mowy i umiejętności komunikacyjnych u dzieci poprzez muzykę, rytm i ruch.

Cele szczegółowe:
1. Rozwijanie umiejętności rytmicznych i słuchowych.
2. Stymulowanie motoryki dużej i małej poprzez ruch, muzykę i prace plastyczne.
3. Koordynacja ruchowa.
4. Zwiększanie świadomości dźwięków związanych z jesienią.
5. Kształtowanie umiejętności współpracy w grupie.

Materiały:
• Instrumenty perkusyjne (tamburyny, marakasy, bębny, trójkąty)
• Instrumenty klawiszowe
• Kolorowe wstążki.
• Płyta CD jesieni (wiatr, szelest liści, deszcz).
• Materiały z recyklingu, kolorowe papierowe liście
• Nagrania piosenek o tematyce jesiennej.
• Dywan interaktywny
• laptop

Przebieg zajęć:
1. Przywitanie po kolei wszystkich dzieci piosenką na melodię „Panie Janie”:
„Witaj (imię dziecka), witaj (imię dziecka)!
Jak się masz? Jak się masz?
Pięknie cię witamy, pięknie cię witamy
Bądź wśród nas, bądź wśród nas”.

2. Jesienne dźwięki. Prezentacja dźwięków jesiennych (wiatr, szelest liści, deszcz). Dzieci zgadują, co to za dźwięki i próbują naśladować je za pomocą głosu i gestu.

3. Dywan interaktywny. Na podłodze wyświetlany jest obraz z projektora – kałuża. Dzieci stąpając po niej robią okręgi wody. Kiedy mocniej tupną to okręg robi się większy, gdy delikatnie paluszkiem to okręg się zmniejsza. Kolejna plansza to wirujące liście. Dzieci muszą nadepnąć na wszystkie spadające liście. Im więcej, tym szybciej liście spadają.

4. Ulewa – kapuśniaczek. Prowadzący gra na syntezatorze dźwięki z różnym natężeniem. Dzieci muszą rozpoznać czy to jest cicho czy głośno, lekko czy ciężko. Po tym wstają z dywanu i ruszają się w sposób dostosowany do dźwięku: ulewa to niskie głośne dźwięki, kapuśniaczek to wysokie i ciche. Gdy dzieci słyszą niski dźwięk to podskakują jak ciężkie krople deszczu, jak słyszą wysoki to biegają na paluszkach.

5. Jesienne grzechotki. Dzieci samodzielnie przygotowują swoje grzechotki z dostępnych materiałów: puszki, butelki plastikowe, ryż, fasola, soczewica. Ozdabiają je jesiennymi ozdobami: pomarańczowe, żółte i brązowe liście wycięte z papieru.

6. Jesienna piosenka. Prowadzący gra na syntezatorze piosenkę: „Co nam jesień przyniesie”, https://www.youtube.com/watch?v=_sUka8alqL0, a dzieci próbują wystukiwać jej rytm na swoich grzechotkach.

7. Zakończenie zajęć. Podsumowanie, co podobało się dzieciom najbardziej i czego się dzisiaj nauczyły.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.