X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 52402
Przesłano:

Dom marzeń. Wykonanie rzutu parteru - ściany zewnętrzne

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

Nauczyciel prowadzący: Aleksandra Wolniakowska
Klasa: 2 TW
Przedmiot: Rysunek techniczny
Temat: Dom marzeń – wykonanie rzutu parteru – ściany zewnętrzne.
Czas: 45min.
Data: 04.11.2022r.
Typ lekcji: wykład, dyskusja, ćwiczenia praktyczne.

CELE KSZTAŁCENIA:

Cel ogólny: Uczeń nabywa wiedzę z zakresu rysunku technicznego, dowiaduje się jak kiedyś projektowano budynki, jakich przyrządów używano do tworzenia projektów, a jakich używa się teraz. Na zajęciach uczniowie zdobędą wiedzę w jaki sposób rozpocząć kreślenie rzutu parteru wybranego przez siebie budynku jednorodzinnego. Jakie przyjąć wymiary ścian zewnętrznych budynku. Dodatkowo zdobędą umiejętność posługiwania się skalówką i papierem milimetrowym.

Cele szczegółowe:
Po zakończeniu procesu edukacji uczeń potrafi:
 Wyjaśnić czym jest rzut budynku i w jakim celu jest on sporządzany,
 Rozpoznać oznaczenia graficzne materiałów budowlanych,
 Wymienić rodzaje sprzętu kreślarskiego,
 Wykonać w skali obrys ścian zewnętrznych swojego wymarzonego domu.

Wykorzystanie kompetencji kluczowych podczas procesu kształcenia.
I Porozumiewanie się w języku ojczystym
 Wiedza - uczeń wypowiada się w języku ojczystym, zna słownictwo i fachową terminologię.
 Umiejętności - uczeń umiejętnie posługuje się fachowym słownictwem, rozumie komunikaty słowne w tym polecenia.
 Postawa - uczeń wykazuje postawę do samokształcenia, zdobywania nowej wiedzy i umiejętności, współpracy z innymi.

II Kompetencje informatyczne
 Wiedza – Uczeń wie gdzie znaleźć potrzebne informacje.
 Umiejętności – Uczeń posiada umiejętność wyszukiwania i przetwarzania potrzebnych informacji uzyskanych ze stron internetowych.
 Postawa – uczeń z zainteresowaniem wykorzystuje informacje zdobyte w Internecie.

III Umiejętność uczenia się
 Wiedza - uczeń posiada nawyk nieustannego uczenia się.
 Umiejętności - uczeń przy pomocy nauczyciela organizuje własny proces uczenia się, poprzez efektywne zarządzanie czasem i informacją.
 Postawa - pozytywna postawa ucznia motywuje go do pracy i daje wiarę we własne możliwości i osiąganie sukcesów.

IV Kompetencje społeczne i obywatelskie
 Wiedza - uczeń rozumie zasady postępowania i reguły zachowania ogólnie przyjęte w społeczeństwie jakim jest szkoła. Jest punktualny, zachowuje się kulturalnie, z szacunkiem odnosi się do nauczyciela i kolegów.
 Umiejętności - uczeń rzetelnie wykonuje powierzone mu zadania na lekcji
 Postawa - uczeń jest otwarty na współpracę, wykazuje poczucie przynależności do klasy oraz aktywność w trakcie lekcji.

V Inicjatywność i przedsiębiorczość
 Wiedza – uczeń wie jak wykorzystać swoją wiedzę teoretyczną w praktyce.
 Umiejętności – uczeń posiada umiejętność samodzielnej pracy, potrafi myśleć i uzasadniać własne zdanie, potrafi przytaczać argumenty i jest zdolny do wcielania pomysłów w czyn, jego kreatywność przyczyni się do osiągnięcia sukcesów .
 Postawa – ucznia cechuje determinacja w osiąganiu cel

Metody pracy:
- dyskusja, wykład
- burza mózgów
- pogadanka
- ćwiczenie praktyczne

Praca:
- praca w parach
- praca indywidualna

Środki dydaktyczne:
- prezentacja multimedialna w programie Power point
- laptop, telewizor
- skalówka, blok milimetrowy, ołówek, gumka.

Tok lekcji:
I CZĘŚĆ WPROWADZAJĄCA (10 minut)
1. Sprawy organizacyjno porządkowe
 Powitanie,
 Sprawdzenie listy obecności,
 Podanie uczniom tematu i celu lekcji

II CZĘŚĆ REALIZACYJNA (30 minut)
 Nauczyciel przeprowadza z uczniami wywiad dotyczący znajomości tematu wykonywania rysunków technicznych, uczniowie w parach rozwiązują krótki test przypominający podstawowe zagadnienia z rysunku technicznego,
 Nauczyciel przedstawia uczniom prezentację w której pokazuje zdjęcia sprzętu kreślarskiego stosowanego dawniej i teraz w celu sporządzenia dokumentacji rysunkowej,
 Nauczyciel omawia sposób w jaki uczniowie mają wykonać rysunek ścian zewnętrznych swojego domu.
 Uczniowie rozpoczynają pracę indywidualną w wykonaniu rzutu ścian zewnętrznych swojego wybranego domu.
 Sprawdzenie poprawności wykonania zadania przez nauczyciela.
III CZĘŚĆ PODSUMOWUJĄCA (5 minut)
 Podsumowanie – nauczyciel pyta uczniów czego nauczyli się na zajęciach i jaki był ich cel. Uczniowie dokonują samooceny i nauczyciel wystawia oceny za pracę i zaangażowanie na zajęciach,
 Ocena aktywności uczniów.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.