X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 52387
Przesłano:
Dział: Rewalidacja

Nasza mama. Scenariusz zajęć rewalidacyjnych

Temat: Nasza mama.
Cele ogólne:
• oswajanie z tematycznymi sytuacjami zadaniowymi
• doskonalenie umiejętności uważnego słuchania
Cele szczegółowe:
• rozwijanie słownictwa
• usprawnianie techniki czytania i pisania
• kształtowanie koncentracji uwagi
• usprawnianie koordynacji wzrokowo-ruchowej
• usprawnianie motoryki małej
• kształtowanie wyobraźni plastycznej
Metody pracy:
Metody pracy:
• praktycznego działania
• słowne – rozmowa
• metody aktywizujące
Formy pracy:
• zbiorowa
• indywidualna
Środki dydaktyczne:
• karty pracy
• karteczki samoprzylepne
• rekwizyty do pantomimy (bajka, szufelka, pudełko po syropie, nici, talerzyki, sztućce plastikowe)
• kręgiel
Przebieg zajęć:
1. Powitanie
2. Przedstawienie celu zajęć. O kim dziś będziemy rozmawiać?
Zagadka:
Jest jedna i zawsze kochana, swoje święto obchodzi 26 maja.
3. Rozmowa kierowana „Jaka jest twoja mama?”.
Nauczyciel zadaje pytanie: Jaka jest twoja mama? Każdy z uczniów w swobodnej wypowiedzi krótko charakteryzuje swoją mamę: jej wygląd i jaka jest, czym się zajmuje. Gromadzenie przymiotników określających mamę.
Kochana, pracowita, ładna, cierpliwa, opiekuńcza, dobra, troskliwa, wesoła, czuła, wyrozumiała, miła, mądra, wysoka, zgrabna.
Karta pracy 1 „Jaka jest moja mama?”
4. Odczytanie wiersza „Do matki” Wandy Grodzieńskiej przez jednego z uczniów. Dyskusja z uczniami na temat sposobów podziękowania mamie zawartych
w wierszu. Następnie uczniowie odpowiadają na pytanie: Za co powinniśmy okazywać wdzięczność swoim mamom?
„Do matki”
Mamo, chciałbym ci przynieść latający dywan.
I kaczkę, która znosi szczerozłote jajka,
Żebyś żyła beztrosko - wesoła, szczęśliwa,
Lecz takie dziwy znaleźć można tylko w bajach.

Lecz dzisiaj za twe troski, trudy, poświęcenia,
Za twą miłość matczyną nigdy nie zachwianą
Mogę tylko twą szyję otoczyć ramieniem
I szepnąć ci do ucha: Dziękuję ci, mamo.
Wanda Grodzieńska

5. Dzieci odgrywają scenki z użyciem wybranych przez siebie rekwizytów, nie używając słów (pantomima), w której mama przyjmuje na siebie daną rolę,
a pozostałe dzieci je odgadują.
- uczeń 1 – kucharki,
- uczeń 2 – pielęgniarki,
- uczeń 3 – nauczycielki,
- uczeń 4 – krawcowej,
- uczeń 5 – sprzątaczki
6. Rozmowa na temat bardzo dużego znaczenia mamy w życiu dziecka. Mama jest kimś ważnym, kimś, z kogo można brać przykład. Mamy są kochane, są bardzo ważne w życiu każdego dziecka.
7. Przerwa śródlekcyjna
Zabawy z balonami: Dzieci bawią się w podawanie balonów między sobą bez upuszczania ich na podłogę. To ćwiczenie rozwija koordynację i współpracę.
8. Karta pracy 2
Z rozsypanek: literowej i cyferkowej uczniowie układają zdania:
1. 26 MAJA DZIEŃ MATKI.
2 DZIĘKUJĘ CI MAMO.
9. Ćwiczenie: kosz i walizeczka.
Na tablicy zawieszone zostają dwa plakaty z narysowanym koszem i walizeczką. Uczniowie otrzymują karteczki samoprzylepne, zapisują na nich swoje zachowania w stosunku do mam i przyklejają na plakatach: dobre chowają do walizeczki, złe wyrzucają do kosza.
Odczytanie karteczek.
10. Praca plastyczna „Portret najlepszej mamy na świecie”
11. Zakręcone pożegnanie
Uczestnicy siedzą w kręgu, pośrodku umieszczamy kręgiel. Wybrana osoba kręci kręglem i mówi na pożegnanie miłe słowa koledze, którego wskazuje kręgiel.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.