X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 52382
Przesłano:

Ptaki zimą. Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć otwartych w klasie I a

Prowadząca:
Data: 21.02.2024r.
Tytuł bloku: Zima i zwierzęta
Temat dnia : Ptaki zimą

Cele edukacyjne:
- Poznanie różnych gatunków ptaków zimujących w Polsce
- Kształtowanie nawyku poprawnego wypowiadania się
- Rozumienie potrzeb ptaków w okresie zimowym
- Poszukiwanie i wykorzystywanie elementów z różnych źródeł
- Kształcenie umiejętności pracy w grupie
Przewidywane osiągnięcia uczniów:
- Chętnie wypowiada się na temat ptaków zimujących w Polsce
- Układa zdania z rozsypanki wyrazowej
- Poprawnie zapisuje wyrazy i zdania z poznanymi literami
- Umie uważnie słuchać i korzysta z przekazywanych informacji
- Opisuje ptaki zimujące w Polsce
- Potrafi współpracować w grupie podczas wykonywania zadania
Metody:
- słowne: pogadanka, dyskusja, wypowiedź spontaniczna
- podające: praca z tekstem
- oglądowe: film edukacyjny
- działalności praktycznej: wykonywanie różnorodnych zadań
Formy pracy:
- indywidualna
- zbiorowa
- grupowa
Środki dydaktyczne: kartoniki z literami/liczbami – hasło, podręcznik oraz ćwiczenie „Ale to ciekawe cz. 3”, rozsypanka wyrazowa, projektor, film edukacyjny „Polskie ptaki zimą”, zagadki, koperty z zadaniami dla każdej grupy, rozsypanka literowa, zdjęcia ptaków, plansze edukacyjne, sylwety ptaków do kolorowania.

Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie: Dzieci losują jedną kartkę z literą, po czym ustawiają się zgodnie ze wskazaną liczbą, która znajduje się na odwrocie karty. Odwracając liczby na drugą stronę otrzymujemy hasło: POMAGAMY PTAKOM, które uczniowie przyczepiają na tablicy.
2. Praca z podręcznikiem: rozpoznawanie ptaków zimujących w Polsce, odczytywanie ciekawostek na ich temat. Nauczyciel zaprasza uczniów do dyskusji na temat ptaków. Pyta, czy widzieli kiedyś ptaki zimą i co o nich wiedzą. Na ekranie nauczyciel wyświetla zdjęcia różnych ptaków, które zimują w Polsce i zachęca uczniów do ich identyfikacji.
Kawka to czarny ptak z pięknymi niebieskoszarymi oczami. Często jest mylona z wroną, choć jest od niej zdecydowanie mniejsza. Kawki lubią grube kasze i pszenicę oraz owady i nasiona roślin. Kawka spaceruje krok za krokiem, często robi to w parze, w którą łączy się na całe życie.
Grubodziób to ptak o charakterystycznym potężnym dziobie, który służy mu do rozgniatania wszelkiego rodzaju nasion i roślin oraz pestek.
Dzięcioł wiosną i latem zjada owady i ich larwy, które wydobywa z drzew. Zimą je też nasiona sosen. Zdarza się, że przylatuje do karmników, chętnie zjada słoninę, kule tłuszczowe i owoce.
3. Wykonanie ćwiczenia 1 str. 24 w zeszycie ćwiczeń: rozpoznawanie ptaków zimujących w Polsce, odczytywanie nazw ptaków, łączenie zdjęć ptaków z ich nazwami.
4. Oglądanie filmu edukacyjnego „Ptaki zimą i ich dokarmianie”: Nauczyciel prezentuje krótki film na temat ptaków zimujących, ich zachowań i potrzeb.
5. Rozsypanka wyrazowa: uczniowie układają na tablicy zdania z rozsypanki wyrazowej i zapisują je w zeszycie.
dziobią Sikorki słoninę. smaczną
jarzębiny. jedzą Gile owoce
pyszne Wróble ziarna. lubią

6. Tworzenie plakatów: nauczyciel dzieli uczniów na grupy, które mają za zadanie stworzyć plakat informacyjny na temat jednego z ptaków zimujących. Plakaty powinny zawierać informacje o wyglądzie, pożywieniu oraz sposobie życia. W miarę możliwości uczniowie korzystają z tableta, komputera, albumów, podręczników w celu zgromadzenia informacji.
Rozwiązywanie zagadek czytanych przez nauczyciela:
Nauczyciel odczytuje trzy zagadki, każda zagadka ma przyporządkowany odpowiedni kolor (czerwony, żółty, pomarańczowy), uczniowie z danej grupy, którzy udzielą prawidłowej odpowiedzi otrzymują kopertę w określonym kolorze z zadaniem nr 1 do wykonania.
 Ptak ten ma czarny, dość gruby dziób.
Samiec wyróżnia się pięknym, czerwonym (czerwona koperta)
brzuszkiem. Jego ulubionym pokarmem (GIL)
są nasiona drzew, a także jarzębina i suche owoce krzewów.
 To ruchliwy i niezbyt płochliwy ptak,
który chętnie korzysta z karmnika. Ma czarną główkę (żółta koperta)
i białe plamy na policzkach. Przez jego żółty brzuszek (SIKORKA)
przebiega ciemny krawat. Jego przysmakiem jest słonina.
 To niewielki ptak często spotykany w miastach
i na wsiach, a rzadko w lasach. Jest pokryty szarymi (WRÓBEL)
i brązowymi piórami. Często odwiedza karmniki (pomarańczowa koperta)
w poszukiwaniu kaszy, ziaren czy płatków.
ZADANIE NR 1
Uczniowie mają za zadanie ułożyć z części obrazek przedstawiający danego ptaka, a także z przygotowanych liter ułożyć nazwę ptaka.
ZADANIE NR 2
Uczniowie mają za zadanie pokolorować sylwetę ptaka, wyciąć nazwy części ciała oraz nakleić w odpowiednim miejscu.
7. Prezentacja grupowa plakatu: każda z grup prezentuje plakat przed całą klasą opowiadając o wyglądzie oraz sposobie życia danego gatunku.
8. Podsumowanie zajęć: Nauczyciel podsumowuje lekcję, podkreślając znaczenie ochrony ptaków zimujących. Zachęca uczniów do podjęcia działań praktycznych, takich jak budowa karmników dla ptaków i systematyczne dokarmianie.
Nauczyciel wyświetla uczniom na ekranie ćwiczenie interaktywne, zadaniem uczniów jest posortowanie obrazków ptaków na dwie grupy: ptaki odlatujących na zimę oraz ptaki zimujące w Polsce.
Nauczyciel prosi uczniów, by dokończyli jedno ze zdań:
- Na dzisiejszych zajęciach o ptakach dowiedziałam/dowiedziałem się że...
- Wiem, że ptaki zimujące w Polsce to...
- Najbardziej na zajęciach podobało mi się...

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.