X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 52318
Przesłano:

Konspekt warsztatów literacko-muzycznych

Przedmiot: Zajęcia rozwijające kreatywność
Grupa docelowa: Szkoła przysposabiająca do pracy
Temat: Teatr – definicja. Tworzywo teatru.

Cele ogólne:
- uwrażliwienie na muzykę i wyraz artystyczny słowa teatralnego
- muzyczność tekstów poetyckich
Cele szczegółowe: uczeń...
- rozwija zamiłowanie do dzieł literackich
- poznaje nowe dźwięki i ich źródła
- zdobywa wiedzę na temat instrumentów muzycznych
- bierze udział w zabawie rytmicznej, tworzy własny układ dźwięków
- uczy się współpracy z innymi uczestnikami warsztatów
- rozwija kreatywność

Metody pracy:
• pogadanka
• objaśnienie
• ćwiczenia praktyczne

Środki i materiały dydaktyczne:
• komputer lub telewizor z dostępem do Internetu, głośnikiem i mikrofonem
• proste instrumenty muzyczne lub przedmioty codziennego użytku, z których można wydobyć dźwięki, poezja, plansze pokazowe
Przebieg warsztatów:
1. Nauczyciel wita uczniów, podając temat i cel zajęć; objaśnia czym jest teatr.
2. Przedstawia fragmenty utworów poetyckich, wykorzystywanych niejednokrotnie w teatrze, tj. Lokomotywa Juliana Tuwima oraz Kaczka dziwaczka Jana Brzechwy, na których będzie skupiona uwaga podczas zajęć.
3. Prowadzący udostępnia słuchaczom zagadki muzyczne na kanale You Tube. W czasie słuchania uczestnicy mają odgadnąć, jakie instrumenty słyszą.
https://youtu.be/FwkAnAZo_zM?si=vtWDjZVGnuqmIAEu
4. W czasie nasłuchiwania poszczególnych instrumentów, prowadzący zachęca uczestników do podzielenia się swoimi odczuciami dotyczącymi odbioru muzyki: czy dźwięki są wesołe czy smutne.
5. Prelegent prezentuje instrumenty muzyczne, zachęcając do samodzielnego zapoznania z dźwiękiem każdego z nich.
6. Prowadzący udostępnia uczestnikom filmy na kanale YouTube ukazujące:
• możliwości tworzenia muzyki z użyciem przypadkowych przedmiotów
https://youtu.be/HUyaSpLO3wU?si=b-Zb58X2ekOhrv74
• dzieci grające na instrumentach zbudowanych samodzielnie
https://youtu.be/D3o9hxepSmE?si=9HOk55OlebIoBAhM
7. Nauczyciel omawia zaprezentowane muzyczne przykłady, zwracając jednocześnie uwagę na możliwości wykorzystania ciała do tworzenia różnych dźwięków poprzez klaskanie, tupanie, pocieranie dłoni.
8. Prelegent wyjaśnia uczestnikom założenia swobodnej improwizacji rytmicznej i przedstawia ją na podstawie fragmentu wiersza pt. Lokomotywa J. Tuwima. Uczniowie wykonują ćwiczenie według wskazówek prowadzącego, wystukując rytm. Zastanawiają się nad szybkim i wolnym tempem, a także nad przyjemnym i niepokojącym odsłuchem.
9. Przedstawienie wiersza pt. Kaczka dziwaczka Jana Brzechwy w formie poezji śpiewanej z wystukiwaniem rytmu, według wskazówek prowadzącego.
10. Podsumowanie zajęć – czego się nauczyliśmy? – mówią uczniowie.
11. Podsumowanie pracy uczniów przez nauczyciela.
12. Na zakończenie, prowadzący udostępnia utwór muzyczny, piosenkarki o pseudonimie artystycznym Sanah, stworzony na bazie poezji Wisławy Szymborskiej
https://youtu.be/rR001X7JQy8?si=zvpHGtXs22RFZFeO

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.