X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 52310
Przesłano:

Na łące - tropimy zapylaczy. Scenariusz zajęć z zakresu edukacji przyrodniczej

Scenariusz zajęć z zakresu edukacji przyrodniczej
„Na łące – tropimy zapylaczy”

Cele ogólne:
• zapoznanie uczniów z podstawowymi wiadomościami na temat owadów zapylających
• uświadomienie korelacji między zapylaczami i ludźmi
Cele operacyjne:
uczeń:
• wymienia owady zapylające i posiada podstawowe informacje o nich,
• podaje zależności między zapylaczami a ludźmi,
• rozróżnia owoce i warzywa,
• mówi o pracy rolnika,
• wie, dlaczego łąka jest ważna,
• potrafi wyjaśnić, w jaki sposób dochodzi do zapylenia kwiatów,
• rozumie pojęcie bioróżnorodności,
• wnioskuje, w jaki sposób można pomóc zapylaczom,
• współpracuje w parze i grupie,
• odgrywa scenki,
• oblicza działania matematyczne.
Przebieg lekcji:
1. Czynności organizacyjne.
2. Zabawa na powitanie – N. zadaje pytania, U wstają jeśli ich odpowiedź jest twierdząca.
• Witam dzieci, które znają nazwy przynajmniej dwóch owadów, które mogą zapylać rośliny.
• Witam dzieci, które znają rośliny miododajne.
• Witam dzieci, które wiedzą jak zapylane są rośliny.
• Witam dzieci, które lubią owoce.
• Witam dzieci, które lubią warzywa.
3. U przy pomocy N odgadują główny cel lekcji.
ZAPOZNACIE SIĘ Z PODSTAWOWYMI WIADOMOŚCIAMI NA TEMAT OWDÓW ZAPYLAJĄCYCH
4. N umieszcza na tablicy kartki z nazwami warzyw i owoców (malina, pomidor, cukinia, ziemniak, śliwka, ogórek, papryka, gruszka, brzoskwinia, burak, kapusta, truskawka). Zadaniem wybranych U jest umieścić je w odpowiedniej kolumnie tabeli narysowanej na tablicy.

N wyjaśnia kryterium kulinarne, czyli jak dzieli się rośliny zwyczajowo, w kuchni.
Niektóre przykłady nie są warzywami z botanicznego punktu widzenia.
Bo warzywa to części rośliny np. łodyga, korzeń, czy liście. Natomiast owoce rodzą się z kwiatów i w swoim środku posiadają nasiona.
Jak myślicie, które warzywa z botanicznego punktu widzenia są owocami.

5. N zadaje pytanie: Skąd się biorą owoce i warzywa? U podają swoje propozycje odpowiedzi.
6. Jakie czynności wykonują rolnicy? U podzieleni na grupy losują kartkę z jedną z niżej wymienionych czynności, a następnie pokazują tylko za pomocą gestów.
• Sieją nasiona
• Sadzą rośliny
• Podlewają i nawożą
• Zbierają owoce i warzywa
• Hodują zwierzęta
7. N pokazuje zdjęcie pół uprawnych z lotu ptaka.
Dzieci szukają w klasie umieszczonych przez N małych obrazków z zapylaczami (PSZCZOŁA MIODNA, DZIKIE PSZCZOŁY, BZYGI, TRZMIELE, WĘGARNIK, ZŁOTOOK) – każdy ma mieć przynajmniej 1.
N pyta czy U znają nazwy wszystkich pokazanych na obrazkach owadów?
N pokazuje U prezentację multimedialna o wyżej wymienionych owadach.
8. N prezentuje U jeden z filmów o zapylaniu przez owady oraz przez wiatr dostępny na kanale YouTube.
9. Co jest azylem/stanowi schronienie dla owadów? U szukają odpowiedzi rozwiązująca zadanie:
Wykonaj działania, a ich wyniki ułóż rosnąco.
Przypisane do działań litery utworzą rozwiązanie.

6 x 8 = .........Ł 2 x 9 = .........I 6 x 5 = .........A
9 x 10 = .........A 6 x 4 = .........T 3 x 7 = .........E
6 x 2 = .........W 9 x 8 = .........K 10 x 5 = .........Ą
5 x 5 = .........N 3 x 3 = .........K

Kwietna łąka – to miejsce gdzie występuje niezliczona ilość rożnych gatunków roślin i zwierząt. Jest to bioróżnorodność, której utrzymanie jest niezwykle ważne. Dlaczego? Każdy gatunek ma swoje zadanie do wykonania.
Kwiaty – są pożywieniem dla owadów
Owady – zapylają kwiaty dzięki czemu te mogą tworzyć nasiona i rozmnażać się.
Inne zwierzęta pomagają w utrzymaniu równowagi, np. zjadają szkodniki, czy spulchniają glebę

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.