X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 52299
Przesłano:

Bo to już wiosna. Konspekt zajęć

CHARAKTERYSTYKA OGÓLNA:
Miejsce realizacji: ...............
Data realizacji: ............
Uczestnicy zajęć: kl. II
Osoba prowadząca zajęcia: ..............

TEMAT: BO TO JUŻ WIOSNA!

CELE OGÓLNE:
 zapoznanie z charakterystycznymi zmianami zachodzącymi w przyrodzie w związku z wiosenną porą roku;
 rozbudzenie wrażliwości na piękno przyrody.

CELE OPERACYJNE:
 uczeń:
 formułuje kilkuzdaniową wypowiedź ustną na temat zmian zachodzących w przyrodzie wiosenną porą roku;
 zna charakterystyczne cechy pory roku, jaką jest wiosna;
 potrafi wymienić oznaki nadchodzącej wiosny;
 wie, jakie zwierzęta i kwiaty zwiastują wiosnę;
 wie, kiedy rozpoczyna się kalendarzowa wiosna;
 umie rozwiązać rozsypanki wyrazowe;
 kształci umiejętności plastyczne.

METODY PRACY:
- słowna;
- praktycznego działania;
- zabawowo-zadaniowa.

FORMY PRACY:
- indywidualna;
- grupowa;
- zespołowa.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- diagram z hasłem głównym;
- rozsypanki do rozwiązania;
- marker;
- tekst bajki tematycznej pt. "Wiosna w lesie";
- zagadki;
- koperty z pociętymi ilustracjami, tematycznie związanymi z wiosną;
- paski z nazwami różnych kwiatów, ptaków i owadów;
- kartki papieru ksero;
- kleje;
- kredki.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Wprowadzenie.
Nauczyciel wprowadza uczniów w tematykę zajęć przez rozwiązanie diagramu z hasłem głównym. Przedstawia rysunek diagramu oraz rozsypanki do rozwiązania. Uczniowie rozwiązują 6-cio literowe rozsypanki, a następnie przenoszą jedną literę zaznaczoną w każdym rozwiązaniu do diagramu z hasłem głównym.

Prowadząca prosi dzieci o odczytanie hasła diagramu: „Wiosna”. Następnie uczniowie odpowiadają na pytania wychowawcy:
- Jak sądzicie, co będzie tematem dzisiejszych zajęć?
- Jaką porą roku jest wiosna?
- Kiedy rozpoczyna się kalendarzowa wiosna?

2. Bajka tematyczna pt. "Wiosna w lesie".
Nauczyciel czyta uczniom opowiadanie o wiośnie.
Następnie uczniowie dokonują analizy treści opowiadania, udzielając odpowiedzi na pytania nauczyciela:
- Kto mieszkał w lesie, w głębokich norkach?
- Dlaczego zajączki musiały zacierać swoje ślady, jakie zostawiały na śniegu?
- Na co czekały z utęsknieniem zajączki? Co bardzo dziwiło zwierzątka?
- Kogo na spacerze w lesie spotkały zajączki?
- Czego zwierzątka szukały pod śniegiem?
- Gdzie zajączki spotkały panią Wiosnę?
- Jakie pytania zwierzątka zadały pani Wiośnie?
- Dlaczego w lesie było jeszcze dużo śniegu, a na polach w ogóle?
- Czy w końcu pani Wiosna przyszła do lasu?
- Jakie zmiany zachodzą w przyrodzie wiosenną porą roku?

3. Zgaduj-zgadula.
Uczniowie odgadują zagadki, tematycznie związane z wiosną.
1) Szarzeje i niknie w jesieni,
a wiosną na łące
znów się zazieleni. (trawa)
2) Pióra biało-czarne, buciki czerwone.
Uciekają przed nim żaby,
gdy idzie w ich stronę. (bocian)
3) Skrzydełka mam jak płatki,
choć sam nie jestem kwiatem.
I nad kwiatami w słońcu
wesoło fruwam latem. (motyl)
4) Złośliwa panienka,
w pasie bardzo cienka.
Leci, brzęczy z daleka.
Każdy od niej ucieka. (osa)
5) Błyszczą jej kropki w promieniach słonka,
gdy się ten owad po łąkach błąka,
a nazywa się on ... (biedronka)
6) Chociaż to miesiąc długi,
to najkrócej się nazywa.
I co roku tym się chlubi,
że zielenią świat okrywa. (maj)
7) Przyleciał szary ptaszek,
nad polem zaśpiewał jak dzwonek.
Znają go dobrze dzieci,
to jest ... (skowronek)
8) Zwykle złote, białe lub fioletowe
wychodzą spod ziemi marcowe. (krokusy)

4. Zabawa dydaktyczna - układanie puzzli.
Nauczyciel dzieli uczniów na 7 grup. Każda grupa losuje kopertę, w której znajduje się pocięta ilustracja, tematycznie związana z wiosną. Jeżeli dzieci prawidłowo ułożą wylosowane puzzle, przyklejają je na kartkę papieru. Następnie dobierają do ilustracji pasek z odpowiednią nazwą. (załącznik nr 1)

Z kolei później uczniowie kolorują rysunki, przedstawiają je na forum oraz udzielają odpowiedzi na pytania prowadzącego:
- Dlaczego te rysunki tematycznie związane są z wiosną?
- Jakie znacie inne oznaki wiosny?

5. Podsumowanie zajęć.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.