X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 52296
Przesłano:

W świecie bajek i baśni. Konspekt zajęć z edukacji polonistycznej

CHARAKTERYSTYKA OGÓLNA:
Miejsce realizacji: ............
Data realizacji: ...............
Uczestnicy zajęć: kl. II
Osoba prowadząca zajęcia: ...........

TEMAT: ŚWIAT BAJEK I BAŚNI

CELE OGÓLNE:
 rozbudzanie zainteresowań czytelniczych wśród dzieci;
 rozwijanie twórczości, wyobraźni i fantazji dziecięcej.

CELE OPERACYJNE:
 uczeń:
 utrwala wiedzę na temat poznanych wcześniej bajek i baśni;
 rozumie przesłanie płynące z bajek;
 wie, z jakich bajek i baśni pochodzą określone fragmenty;
 potrafi wymienić cechy baśni;
 swobodnie wypowiada się na podany temat;
 tworzy skojarzenie do słowa „baśń”;
 rozwija wyobraźnię w czasie zabawy;
 rozwija procesy myślowe;
 potrafi przeżywać pozytywne emocje płynące z zabawy.

METODY PRACY:
- słowna;
- oglądowa;
- praktycznego działania;
- zabawowo-zadaniowa.

FORMY PRACY:
- indywidualna;
- grupowa jednolita;
- zespołowa.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- duży arkusz papieru;
- marker;
- różne książki z tytułami bajek i baśni;
- fragmenty bajek i baśni;
- kolorowe karteczki biurowe;
- flamastry;
- ilustracje różnych tytułów bajek i baśni.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Wprowadzenie.
Nauczyciel rozmawia z uczniami na temat baśni.
- W jaki sposób od najmłodszych lat poznawaliście baśnie? (słuchanie opowiadanych baśni, czytanie przez innych, samodzielne czytanie, oglądanie w telewizji, słuchanie nagranych, oglądanie w teatrze, kinie)
- Jakich znacie autorów baśni? (bracia Grimm, Hans Ch. Andersen, Charles Perrault)
- Czy występuje różnica pomiędzy bajką, a baśnią? Jaka?

2. Słoneczko skojarzeń.
Nauczyciel rysuje na dużym arkuszu papieru słoneczko z napisem „Baśń”. Zadaniem uczniów jest dorysować do niego promyki oraz wypisać słowa, które kojarzą im się z podanym wyrazem.

3. Rozmowa kierowana w celu ustalenia cech baśni.
Dzieci podają przykłady jakimi słowami zazwyczaj zaczynają się baśnie, jak się kończą, jakie znają przedmioty magiczne, podają przykłady bohaterów pozytywnych i negatywnych oraz wydarzenia fantastyczne i prawdziwe.

4. Prezentacja baśni.
Wychowawca przedstawia różne wydania baśni. Odczytuje razem z dziećmi tytuły i nazwiska autorów.

5. Zgadywanka - Z jakiej baśni pochodzi ten fragment?
Nauczyciel rozdaje uczestnikom zabawy karteczki oraz flamastry. Następnie czyta fragmenty znanych bajek i baśni. Dzieci rozpoznają tytuły utworów i zapisują je na kartkach. Z kolei później sprawdzają trafność swoich odpowiedzi.

FRAGMENTY BAJEK I BAŚNI:
 - Co powiesz na tę suknię? Czy nie jest godna księżniczki? Zobaczysz, będziesz królową balu.
- Stokrotne dzięki, matko chrzestna.
- Nie zapominaj o najważniejszym, czas trwa tylko do północy! (Kopciuszek)
 - Co za przeżycie, babciu! Chciał mnie schrupać! A ostrzegała mnie mama, żebym nie ufała wielkiemu, złemu wilkowi (Czerwony Kapturek)
 - Dziewczynka ta wyrosła na najpiękniejszą z królewien, ale macocha nie mogła jej ścierpieć.
- To niemożliwe! Przecież to ja właśnie jestem najpiękniejsza! Ona musi zniknąć. Proszę wyprowadzić królewnę do lasu i tam ją zostawić. (Królewna śnieżka)
 - Sto lat później życie powróciło do zamku. Prowadzony przez wróżki książę pokonał tysięczne przeszkody i ... wkroczył do wieży, w której spała piękna królewna. (Śpiąca królewna)
 - Podczas gdy zbierali chrust w lesie, ich ojciec oddalił się po cichu.
- Zgubiliśmy się! Co z nami będzie?
Niedaleko czekał na nich niezwyczajny domek - cały z piernika. (Jaś i Małgosia)
 - Po trzecim kłamstwie nos mu się wydłużył tak gwałtownie, że biedny pajac nie mógł już się zupełnie obrócić. Jak obracał się, uderzał nosem w łóżko albo w okno. Speszony, nie wiedział, gdzie się ukryć ze wstydu. (Pinokio)
 - Spójrz, Simbo, ta przestrzeń, którą oświetla słońce, to nasze królestwo, Lwia Ziemia. Król jest również czymś w rodzaju słońca: naturalną koleją rzeczy wschodzi i zachodzi. Pewnego dnia słońce mojego panowania zajdzie i ty obejmiesz po mnie tron.
- Więc to wszystko będzie kiedyś moje? Cudownie! - ucieszył się Simba. (Król Lew)

6. Dobieranie ilustracji do tytułów bajek i baśni.
Wychowawca prezentuje uczniom ilustracje różnych bajek i baśni. Zadaniem dzieci jest przyporządkować obrazki do tytułów utworów.

7. Podsumowanie.
Dzieci wypowiadają się na temat przeprowadzonych zajęć:
- Co w baśni jest nagradzane?
- Co zostaje ukarane?
- Dlaczego warto słuchać bajek i baśni?
Nauczyciel podkreśla, że bajki rozwijają wyobraźnię, uczą pozytywnych postaw, miłości, przyjaźni, uczciwości, dobroci, uczą reagowania na zło i zachowania się w określonych sytuacjach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.