X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 52289
Przesłano:

Utrwalenie nazw miesięcy, kl. I - ed. matematyczna. Konspekt zajęć

CHARAKTERYSTYKA OGÓLNA:
Miejsce realizacji: .................
Data realizacji: ...................
Uczestnicy zajęć: klasa I
Osoba prowadząca zajęcia: ...................

TEMAT: UTRWALANIE NAZW MIESIĘCY

CELE OGÓLNE:
 zapoznanie uczniów ze strukturą roku;
 utrwalanie nazw miesięcy.

CELE OPERACYJNE:
 uczeń:
 wie, iż rok podzielony jest na 12 miesięcy;
 potrafi wymienić nazwy miesięcy;
 umie wykreślić z podanych liter wyraz;
 umie rozwiązać rebusy;
 potrafi pokolorować ramkę z nazwą we wskazanym kolorze;
 potrafi słuchać ze zrozumieniem;
 potrafi wypowiadać się na dany temat;
 bierze udział w proponowanych zabawach.

METODY PRACY:
- słowna;
- oglądowa;
- praktycznego działania;
- zabawowo-zadaniowa.

FORMY PRACY:
- indywidualna;
- zespołowa.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- wykreślanka, podręcznik i ćwiczenia Szkolni Przyjaciele. Matematyka cz. 2, ołówki, kredki.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Wprowadzenie.
Nauczyciel wprowadza uczniów w tematykę zajęć przy pomocy wykreślanki. Uczniowie mają za zadanie wykreślić literę „K”.

1 K 2 K M K I K E K S K I K Ę K C K Y

Następnie prowadząca prosi dzieci o odczytanie hasła wykreślanki: „12 miesięcy”.

2. Rozmowa kierowana:
- Ile pór roku ma cały rok?
Ale rok to nie tylko mijające pory roku, ale również miesiące.
- Ile mamy miesięcy?
- Wymieńcie lub odczytajcie po kolei nazwy kolejnych miesięcy?
- W którym miesiącu zaczyna się rok? A w którym kończy?
- Jaki mamy teraz miesiąc?
- Jaką nazwę nosi siódmy, drugi, ... miesiąc roku?
- W którym miesiącu masz urodziny?
Następnie na podstawie ilustracji w podręczniku uczniowie podają cechy, które charakteryzują każdy miesiąc.

3. Rozwiązywanie rebusów.
Uczniowie rozwiązują rebusy, którymi rozwiązaniami są nazwy miesięcy.

4. Podawanie nazw sąsiadujących miesięcy.
Uczniowie czytają nazwy miesięcy. Podają nazwy sąsiadujących miesięcy.

5. Wymienianie nazw miesięcy.
Uczniowie wymieniają nazwy miesięcy od Dnia Babci do Dnia Dziecka oraz nazwy miesięcy, które Agnieszka spędzi u babci.

6. Zabawa ruchowa „Miesiące”.
Nauczyciel wymienia nazwy dwóch miesięcy. Uczniowie, którzy urodzili się w danym miesiącu wykonują różne ćwiczenia m. in. 8 przysiadów, 10 pajacyków. Na hasło „Cały rok” wszyscy wykonują ćwiczenia.

7. Uzupełnianie nazw miesięcy.
Uczniowie uzupełniają schemat z nazwami miesięcy. Korzystają z nalepek.

8. Kolorowanie ramek z nazwami.
Uczniowie wymieniają nazwy miesięcy zgodnie z poleceniami w ćwiczeniu. Kolorują ramkę z nazwą miesiąca wskazanym kolorem.

9. Udzielanie odpowiedzi.
Uczniowie udzielają odpowiedzi Wpisują w kratki odpowiednie liczby oraz numery odpowiednich miesięcy.

10. Zabawa ruchowa „Miesiące”.
Nauczyciel wymienia nazwy dwóch miesięcy. Uczniowie, którzy urodzili się w danym miesiącu wykonują różne ćwiczenia m. in. 8 przysiadów, 10 pajacyków. Na hasło „Cały rok” wszyscy wykonują ćwiczenia.

11. Podsumowanie zajęć. Zabawa dydaktyczna „Prawda – fałsz”.
Nauczyciel wypowiada zdania. Przy zdaniu prawdziwym dzieci klaszczą w dłonie. Przy zdaniu fałszywym klaszczą w uda.
Teraz jest kwiecień.
W czerwcu lepimy bałwana.
Styczeń jest ostatnim miesiącem roku.
We wrześniu wracamy po wakacjach do szkoły.
W grudniu kwitną kwiaty na łące.
W lipcu są wakacje i kąpiemy się w morzu.
W lutym jest Dzień Dziecka.
W grudniu przychodzi Mikołaj.
W maju ubieramy choinkę.
Na zakończenie nauczyciel dziękuje wszystkim dzieciom za udział w zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.