X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 52268
Przesłano:

Mnożenie i dzielenie liczb w zakresie 100 – utrwalenie wiadomości. Scenariusz zajęć edukacji wczesnoszkolnej - ed. matematyczna

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ – ED. MATEMATYCZNA
Data: 13 marca 2024 r.
Nauczyciel prowadzący: Magdalena Piekarska
Klasa: III c
Temat zajęć: Mnożenie i dzielenie liczb w zakresie 100 – utrwalenie wiadomości
Cele ogólne:
- utrwalenie i rozwijanie znajomości tabliczki mnożenia i dzielenia w zakresie 100;
- rozwijanie umiejętności rozwiązywania zadań z treścią;
- stosowanie w praktyce kolejności wykonywania działań;
- doskonalenie umiejętności współpracy z rówieśnikami;
- rozwijanie kreatywności.

Cele szczegółowe:
Uczeń:
- dokonuje obliczeń pamięciowych w zakresie tabliczki mnożenia i dzielenia (zakres do 100);
- rozwiązuje zadania z treścią;
- stosuje kolejność wykonywania działań w praktyce;
- zgodnie i efektywnie współpracuje z rówieśnikami;
- jest kreatywny i pomysłowy.

Metody pracy:
Pogadanka, zadaniowa, problemowa, gra matematyczna.
Formy pracy:
- praca w parach
- praca w grupach
- praca indywidualna
Środki i materiały dydaktyczne: karta pracy, kostki do gry, pisaki, kartki w kratkę, tangram, zeszyt, karta samooceny.
Przebieg zajęć:
1. Przedstawienie celu lekcji – zapisanie go w zeszycie.
2. Przedstawienie celów szczegółowych w formie NaCoBeZU – wklejenie do zeszytów „kart samooceny”.
3. Gra matematyczna „Zbuduj Królestwo” - praca w parach. Rozdanie kartek, kostek do gry oraz kolorowych pisaków. Dzieci mnożą wylosowane na kostkach liczby, zakreślają odpowiednią ilość kratek i wpisują odpowiednie działanie. Wygrywa osoba, która zbuduje większe królestwo lub zablokuje przeciwnika. Czas trwania 10 minut.
4. Praca w grupach. Uczniowie rozwiązują przygotowane przez nauczyciela zadania z treścią (wpisują działanie, wynik, odpowiedź). Nauczyciel sprawdza poprawność rozwiązania zadań, przyznaje grupom punkty w formie kostek do gry.
5. Podsumowanie pracy grup, przekazanie informacji zwrotnej według schematu: dwie gwiazdki, jedno życzenie; omówienie ewentualnych trudności i wątpliwości.
6. Zabawa „Mucha”. Przerwa śródlekcyjna. Uczniowie śledzą ruchy muchy. Kiedy wyjdzie poza diagram, wstają.
7. Praca samodzielna. Uczniowie rozwiązują samodzielnie kartę pracy. Nauczyciel pomaga, wspiera i sprawdza poprawność wykonania zadań.
8. Podsumowanie pracy na lekcji – uczniowie dokonują samooceny według kryteriów NaCoBeZU. Kolorują pola według kodu: zielony – potrafię, żółty – muszę poćwiczyć, czerwony – nie potrafię.
9. Ułożenie obrazka z wyciętych elementów tangramu.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.