X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 52218
Przesłano:

Techniki malarskie. Scenariusz zajęć plastycznych

Scenariusz zajęć plastycznych

Temat: Techniki malarskie.
Data realizacji: 23.04.2024
Czas trwania zajęć: 45 min.
Prowadząca: mgr .......................
Nauczany przedmiot: plastyka

CEL GŁÓWNY: Poznanie różnych technik malarskich.

CELE OPERACYJNE:
Uczeń:
- nazywa techniki malarskie i je krótko charakteryzuje,
- wymienia nazwy podstawowych rodzajów farb
- rozwija zdolności manualne i wyobraźnię plastyczną,
- omawia dzieło wykonane w technice akwarelowej lub plakatowej (ilustracja),
- wymienia typowe narzędzia i podłoża stosowane w malarstwie
- własnymi słowami opisuje sposób malowania,
- potrafi zaprojektować i wykonać kompozycję
- zachowuje logikę kompozycji
- zachowuje zgodność wypowiedzi plastycznej z tematem

CELE WYCHOWAWCZE:
- kształcenie koncentracji uwagi,
- umiejętność współpracy w grupie.

METODY PRACY:
- podająca – pogadanka, opis,
- eksponująca – pokaz, prezentacja multimedialna
- aktywna praca z tekstem 
- ćwiczenie praktyczne

FORMY PRACY:
- zbiorowa
- ćwiczenia z korektą nauczyciela
- indywidualna

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- prezentacja pt. Malarstwo
- przyniesione oryginalne przykłady malarstwa - wydruki obrazów, prace własne, ikona, emalia artystyczna
- przyniesione oryginalne narzędzia z warsztatu malarza
- podręcznik - ilustracje obrazujące technikę enkaustyczną i ikony,
- kartka bloku A4
- farby akwarelowe, plakatowe, temperowe, pędzle, palety, szpachelki

FAZY LEKCJI:
I Faza wprowadzająca:
1. Nauczyciel wita się z uczniami; sprawdza obecność.
2. Uczniowie przygotowują się do lekcji.
3. Nauczyciel wprowadza uczniów do tematu lekcji; wyjaśnia pojęcia: technika malarska, pigment, enkaustyka, ikona
4. Nauczyciel podaje i zapisuje na tablicy temat lekcji.
5. Nauczyciel na podstawie pokazu prezentacji multimedialnej przedstawia temat.
6. Kolejno uczniowie analizują prezentowane przez nauczyciela ilustracje dzieł, będące przykładami poznanych form malarstwa i ustalają cechy charakterystyczne omawianych przykładów technik i form malarskich. 
7. Uczniowie ustalają, jakie typy malarstwa można wyróżnić uwzględniając treść obrazów. Typy malarstwa z uwzględnieniem przedstawionej treści: o
- batalistyczne
- historyczne
- biblijne
- rodzajowe
- pejzaże
- portrety
- martwa natura
- animalistyczne
- mitologiczne
- abstrakcyjne
6 Uczniowie w grupach, czytają tekst (s. 41-49) opracowują notatkę zgodnie z podaną metodą malarską, następnie lider grupy głośno przedstawia wykonaną pracę.

II Faza realizacyjna:
1. Nauczyciel podaje uczniom temat pracy: Techniki malarskie
2. Wyjaśnienie i pokaz sposobu wykonania pracy.
Przypomnienie uczniom zasad ocieniania: zgodność tematu i techniki, dobra organizacja pracy, twórcze podejście do tematu, zaangażowanie ucznia, dyscyplina pracy
4. Uczniowie pracują indywidualnie (nauczyciel dokonuje korekty)
5. Po namalowaniu uczniowie prezentują swoje dzieła.

III Faza podsumowująca:
1.Nauczyciel ocenia prace uczniów.
2.Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela:
a. wymień techniki malarskie?
b. jakimi narzędziami i rodzajami farb posługuje się malarz?
c. co to ikona?
d. opisz technikę akwarelową?
3. Przyznanie punktów za aktywność na lekcji.
4. Czynności organizacyjno-porządkowe.

Osiągnięcia ucznia:
Wiadomości Uczeń:
-zna techniki malarskie (akwarelową, plakatową, temperową, gwasz, pastelową)
- zna definicje terminów: ikona, pigment, gwasz
-zna materiały i narzędzia malarskie

Umiejętności:
Uczeń:
-stosuje właściwe techniki
-stosuje właściwe nazewnictwo z poznanego zakresu tematu
-stosuje bezpieczne zasady przy pracy

Wychowanie
Uczeń:
-zgodnie potrafi pracować w grupie
-uczy się dokładności, wytrwałości w pracy

Cele edukacyjne
1- Pobudzanie wszechstronnego rozwoju uczniów:
-rozbudzanie twórczej postawy wobec siebie i świata
-rozwijanie ogólnej wrażliwości dziecka
-rozwijanie umiejętności refleksyjnego patrzenia
-rozwijanie zainteresowań i zamiłowań plastycznych
2- Wyposażenie uczniów w podstawowe umiejętności plastyczne

Zadania szkoły
1-Tworzenie sytuacji dających możliwość przeżyć wewnętrznych, bezinteresownego działania, procesu twórczego - wysiłku i radości towarzyszących twórczej aktywności.
2-Umożliwienie kontaktu z wielkimi dziełami sztuki
.
Treści nauczania
1-Kontakt z dziełami sztuki plastycznej
2-Środki wyrazu plastycznego i działania plastyczne

Osiągnięcia
1-Posługiwanie się prostymi technikami plastycznymi

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.