X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 52206
Przesłano:

Opis krajobrazu - scenariusz lekcji języka polskiego z wykorzystaniem AI

SCENARIUSZ LEKCJI

1 jednostka lekcyjna (45 minut) z zaplanowanego cyklu 2 lekcji (90 minut)

1. Cele lekcji:

a) wiadomości
Uczeń :
zna pojęcie opisu i jego rodzajów,
wie, jaką kompozycję powinien mieć opis krajobrazu
rozumie, jaką funkcję w opisie spełnia przymiotnik oraz przyimek
wie, w jaki sposób wzbogacać słownictwo i budować precyzyjny opis
rozumie, czym jest akapit i jaką ma funkcję

b) umiejętności
Uczeń:
swobodnie posługuje się pojęciami z lekcji
dostrzega zmiany zachodzące w obrazie krajobrazu w zależności od stopnia uszczegółowienia
tworzy krótki opis krajobrazu
wykorzystuje zdobytą wiedzę w praktyce

2. Formy pracy:
praca z podręcznikiem, zeszytem ćwiczeń oraz tablicą multimedialną
notatka graficzna
wykorzystanie narzędzia AI (aplikacja Gopilot)
wykorzystanie skanera kodów QR (strona Window Swap)
wirtualne puzzle (https://puzzlefactory.pl/)

TOK LEKCJI

I Faza organizacyjna

1. Powitanie uczniów.

2. Sprawdzenie frekwencji.

3. Zapoznanie z tematem i celami lekcji.

Wybrany uczeń odsłania puzzle przedstawiające krajobraz. W ten sposób klasa dowiaduje się, co będzie tematem zajęć.

4. Sformułowanie i zapisanie tematu:

Temat: Malowanie słowami – opis krajobrazu.

II Faza zasadnicza

1. Nauczyciel prosi uczniów, by spojrzeli przez okno i opisali to, co widzą. Zwraca im uwagę na słownictwo, które stosują. Uczniowie powinni dostrzec, że im więcej przymiotników w opisie, tym jest on bardziej precyzyjny.

2. Prowadzący prosi, by uczniowie, którzy mają przy sobie telefony ze skanerem kodu QR, wyjęli je, a następnie zeskanowali podany kod. Pozostali uczniowie, mogą zobaczyć na tablicy multimedialnej obraz ze strony Window Swap. Klasa wspólnie (w formie ustnej) opisuje elementy krajobrazu, który udało się wyświetlić.

3. Nauczyciel prosi, by uczniowie zastanowili się, co warto zawrzeć w opisie krajobrazu, by był on najbardziej plastyczny. W tym miejscu warto przypomnieć układ kompozycyjny opisów, które uczniowie do tej pory wykonywali. Należy też zaznaczyć, że część opisu powinna mieć charakter obiektywny i wiernie przedstawiać elementy przedstawianego krajobrazu, zaś część musi mieć charakter subiektywny i zawierać słownictwo wartościujące, oceniające. Uczniowie zapoznają się ze wskazówkami z podręcznika, a następnie otrzymują notatkę graficzną, którą należy wkleić do zeszytu.

4. Prowadzący prosi, by uczniowie otworzyli zeszyty ćwiczeń w celu wykonania kilku ćwiczeń doskonalących technikę redagowania opisu krajobrazu (str. 124 – 126).

5. Nauczyciel przy pomocy aplikacji wykorzystującej sztuczną inteligencję generuje obraz na podstawie prostej instrukcji, następnie uczniowie dodają kolejne elementy, co ma zwrócić ich uwagę na to, w jaki sposób poziom uszczegółowienia wpływa na wygenerowany obraz. Podobną zasadę można zastosować w opisie krajobrazu.

III Faza podsumowująca
1. Nauczyciel podsumowuje omówione treści, prosząc, by uczniowie
podzielili się tym, co zapamiętali z lekcji.

2. Prowadzący zapowiada, że na kolejnej lekcji uczniowie będą w parach wykonywać opis wygenerowanego wspólnie obrazu.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.