X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 52203
Przesłano:

Co wiemy o śniegu? Eksperyment "sztuczny śnieg". Scenariusz zajęć z edukacji przyrodniczej

Scenariusz zajęć z edukacji przyrodniczej

Klasa 2b
Temat: Co wiemy o śniegu? Eksperyment „ Sztuczny śnieg ”
Cele lekcji:
- stymulowanie uczniów do poznawania i odkrywania świata
- rozwijanie wyobraźni
- rozwijanie umiejętności posługiwania się zmysłami
Uczeń:
- zna stany skupienia wody
- opisuje właściwości śniegu
- wykonuje eksperyment zgodnie z instrukcją
- formułuje proste wnioski
- aktywnie uczestniczy w zabawach ze sztucznym śniegiem
- wymienia różnice pomiędzy śniegiem naturalnym a sztucznym
Metody: rozmowa, obserwacja, doświadczenie
Formy: zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: komputer, projektor, platforma Youtube, materiały potrzebne do wykonania eksperymentu (miska, mąka ziemniaczana, olej, łyżka), wiersz H. Łochockiej „ Śnieg ”, zagadka

Przebieg lekcji
1. Wprowadzenie do tematu lekcji: Zagadka- Co to jest? Jest zimny, mokry, biały, puszysty, lekki, mroźny, sypki, pada, prószy? (Śnieg).
2. Prezentacja filmu- „ Skąd się bierze śnieg i co warto nim wiedzieć? ” https://www.youtube.com/watch?v=FBs3aio5OSY
3. Rozmowa z dziećmi na temat tego, co dowiedziały się o śniegu.
- Co to jest śnieg?
- Jak powstaje?
- Jaki ma kolor?
- Co możemy zrobić ze śniegu?
- Jakie zimowe sporty możemy uprawiać?
4. Eksperyment „ Sztuczny śnieg ”- dzieci wykonują sztuczny śnieg na podstawie ustnej instrukcji- „ Do miski wsypujemy mąkę ziemniaczaną. Stopniowo wlewamy olej, wyrabiając śnieg do konsystencji lepiącej się kulki. ”
5. Dzieci wypowiadają się na temat swoich wrażeń dotykowych i słuchowych podczas wykonywania eksperymentu. Wskazują różnice pomiędzy śniegiem naturalnym a sztucznym.
6. Wykonywanie pracy plastycznej ze sztucznego śniegu z pomysłu dzieci np. ulepienie bałwanka, igloo, inna praca przestrzenna według pomysłu dzieci.
7. Urządzenie wystawki w klasie. Prezentacja swoich prac.
8. Podsumowanie zajęć
- Recytacja wiersza H. Łochockiej „ Śnieg ” (recytują chętne dzieci)
- Kończenie zdań „ Śnieg to... ”, „ Dzisiaj nauczyłem/nauczyłam się... ”.

Opracowała Barbara Borowska.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.