X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 52139
Przesłano:

Na wiosennej łące. Scenariusz zajęć otwartych z elementami stymulacji sensorycznej

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH
„Na wiosennej łące”
Data: 14.05.2024 r.
Klasa: klasy 1a, 1b, 2c, 4e.
Rodzaj zajęć: zajęcia grupowe z elementami stymulacji sensorycznej
Czas trwania zajęć: 45 minut
Osoba prowadząca: mgr Beata Tileczek
Miejsce: sala gimanstyczna
CELE OGÓLNE:
Doskonalenie sprawności ruchowej
Utrwalenie wiadomości o wiośnie
Stymulacja sensoryczna
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń:
- ilustruje gestem treść piosenki;
- tańczy do piosenki z kolorową szarfą;
- pokonuje ścieżkę sensoryczną;
- bierze udział w dyskusji;
- bierze udział w zabawach z chustą;
- uczy się przestrzegania zasad i współpracy w grupie.
CELE REWALIDACYJNO – WYCHOWAWCZE:
- ćwiczenie koncentracji uwagi i spostrzegawczości;
- wdrażanie do uważnego słuchania;
- stymulacja sensoryczna;
- doskonalenie umiejętności pracy w grupie.
METODY:
- metoda opowiadania;
- metoda praktycznego działania;
- elementy terapii integracji sensorycznej.
FORMY PRACY:
- indywidualna;
- zbiorowa.
NARZĘDZIA:
- nagrania piosenek z repertuaru Moniki Kluzy;
- tęczowe wstążki artystyczne;
- chusta animacyjna;
- małe, kolorowe piłeczki;
- jeżyki, kamyki, pachołki, elementy ścieżki sensorycznej,
- bańki mydlane.

PRZEBIEG ZAJĘĆ Z ELEMENTAMI STYMULACJI SENSORYCZNEJ:
1. Powitanie piosenką z repertuaru M. Kluzy „Słoneczko cieplutkie już świeci na niebie”.
Uczniowie stają w kręgu i ilustrują gestami prezentowanymi przez prowadzącego treść piosenki.
2. Uczniowie otrzymują tęczowe wstążki artystyczne. Nauczyciel włącza nagranie piosenki, a uczniowie poruszają wstążką do melodii (stymulacja zmysłu wzroku, słuchu).
3. Uczniowie siadają w kręgu. Nauczyciel prowadzi pogadankę na temat wiosny. Przedstawia ilustracje związane z tematyką wiosny. Dzieci odgadują co znajduje
się na ilustracjach, wskazują elementy.
4. Uczniowie wstają. Pokonują utworzoną ścieżkę sensoryczną według przedstawionej instrukcji prowadzącego (stymulacja zmysłu dotyku, stymulacja proprioceptywna).
5. Zabawa ruchowe z wykorzystaniem chusty animacyjnej. Dzieci stają w kręgu, każdy
z uczestników łapie chustę. Prowadzący przeprowadza zabawy:
- „Łąka”,
- „Skaczące piłeczki”,
- „Piłka”,
- „Naleśnik”.
6. Zabawa „Zbijanie baniek mydlanych”. Prowadzący dzieli dzieci na grupy. Następnie każdy dostaje opakowanie baniek mydlanych. Opiekun poszczególnej grupy dmucha bańki, a dzieci mają za zadanie zauważyć i zbić lecące bańki.
7. Ćwiczenia oddechowe. Każdy z uczestników otrzymuje opakowanie baniek mydlanych. Wydmuchuje bańki wykonując ćwiczenia oddechowe.
8. Masaż sensoryczny „Słoneczko”. Uczniowie siadają w kręgu plecami do siebie. Każdy wykonuje masaż koledze/koleżance przed sobą według instrukcji prowadzącego.
9. Podziękowanie i zakończenie zajęć.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.