Numer: 5115
Przesłano:

Jak poprawnie napisać życiorys zawodowy? Scenariusz lekcji z podstaw przedsiębiorczości

Czas trwania lekcji: 45 minut
Prowadzący lekcję: mgr inż. Barbara Ozga- Strzyż

Cele lekcji :Uczeń
- wie, jakie są elementy CV,
- zna cechy życiorysu,
- umie napisać CV.

Umiejętności kształtowane na lekcji :
- praca w grupach.
- praca z tekstem.
- formułowanie wniosków.

Metoda pracy - problemowa
technika pracy w grupach w oparciu o dany tekst.

Pomoce dydaktyczne :
- rzutnik
- foliogramy
- wzory życiorysów zawodowych.

Przebieg lekcji:

1. Czynności organizacyjne i przypomnienie treści ostatniej lekcji.
2. Uświadomienie uczniom celów zajęć.
3. Podzielenie zespołu klasowego na grupy.
4. Każda grupa otrzymuje komplet kserokopii przykładowych życiorysów zawodowych wraz z komentarzem, które pokazują zarówno błędy, jak i dobre strony danego CV.
5. Uczniowie zapoznają się z treścią życiorysów, wymieniają swoje spostrzeżenia.
6. Nauczyciel zwraca uwagę na elementy najbardziej charakterystyczne.
7. Zaproponowanie praktycznych rad dla piszącego CV na foliogramie .
8. Wykonanie notatki do zeszytu ( elementy i cechy poprawnego życiorysu ).

Ewaluacja:
Nauczyciel pokazuje trzy inne przykładowe życiorysy wykonanie na foliogramach.
Prosi uczniów o dokonanie ich oceny - wyszukanie w nich błędów i zalet.
Wypowiedzi uczniów zostają ocenione.

Praca domowa :
Napisz swój prawdziwy życiorys zawodowy.

Praktyczne rady dla każdego autora Curriculum Vitae:
a) używaj 3 osoby liczby pojedynczej,
b) napisz na komputerze lub maszynie do pisania,
c) powinien być krótki i konkretny,
d) zawierać nie więcej niż 2 strony,
e) pisany na czystej białej kartce A4,
f) unikaj skrótów,
g) zadbaj o prostą i czytelną formę,
h) dokument powinien być czytelny, a nie ekstrawagancki,
i) ważne jest właściwe rozmieszczenie poszczególnych elementów na stronie,
j) nie zapominaj o wyróżnianiu akapitów,
k) zadbaj o estetykę dokumentu,
l) podawaj tylko prawdziwe informacje,
m) nie rób błędów,
n) korzystaj ze słowników,
o) pamiętaj, że nie ma uniwersalnego wzoru,
p) napisz najpierw na brudno i jeszcze raz sprawdź,
q) przeczytaj uważnie to, co napisałeś,
r) poproś kogoś kompetentnego o przeczytanie,
s) dopisz zgodę na przetwarzanie swoich danych.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.