Numer: 50146
Przesłano:

Funkcjonowanie osobiste i społeczne - Polska, nasz kraj. Konspekt zajęć

Konspekt zajęć
„POLSKA – NASZ KRAJ”
Klasa VI - Szkoła Podstawowa Specjalna dla uczniów niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym i znacznym
Cele ogólne:
• kształtowanie umiejętności rozpoznawania i opisywania poszczególnych symboli narodowych,
• poznanie słów i melodii hymnu narodowego,
• doskonalenie i utrwalenie wiadomości na temat własnego kraju,
• zapoznanie z mapą Polski i sąsiadującymi z nią państwami.

Cele szczegółowe:
Uczeń potrafi:
• wymienić trzy symbole narodowe Polski,
• zaśpiewać pierwszą zwrotkę hymnu narodowego wraz z refrenem,
• zachować właściwą postawę podczas śpiewanego hymnu,
• wytłumaczyć, co oznaczają kolory, z których składa się nasza flaga,
• wskazać na mapie: Warszawę, Morze Bałtyckie, Tatry, rzekę Wisłę i miejscowość, w której mieszka,
• opisać godło swojego kraju,
• wymienić państwa, z którymi graniczy Polska.

Metody:
• słowna – pogadanka, rozmowa kierowana
• oglądowa - pokaz
• metoda aktywności twórczej

Formy pracy:
• grupowa
• indywidualna

Środki dydaktyczne
Konturowa mapa Polski + flamastry
Tematyczne karty pracy (ćwiczenia)
Krzyżówka
Karteczki z zaznaczonymi miejscami na mapie (Warszawa, Wisła, Morze Bałtyckie, Tatry)
Puzzle do rozcięcia i przyklejenia w zeszycie
Laptop (z filmem Polak Mały dostępnym na stronie https://historiawkolorach.ipn.gov.pl/main.html)
Karton z bloku technicznego (biały, czerwony i zielony)
Nożyczki
Klej
farby

Przebieg zajęć:
1. Przywieszenie mapy Polski
Nauczyciel wskazuje na przygotowaną wcześniej tablicę, na której wisi konturowa mapa Polski z kilkoma zaznaczonymi punktami. Tłumaczy dzieciom, dlaczego te punkty są zaznaczone i co oznaczają.
2. Dzieci przyklejają w zeszytach karteczki z mapą Polski z zaznaczonymi miejscami. Wraz z nauczycielem powtarzają najważniejsze informacje brakujące informacje.
3.POLSKA– puzzle
Zadaniem dzieci jest ułożyć uprzednio rozcięte puzzle, które składają się z sześciu elementów. Każda z grup otrzymuje pustą kartkę A4 i kartkę z mapą Polski. Zadaniem dzieci jest rozciąć puzzle a następnie ułożyć je w taki sposób, by powstała mapa Polski. Gotowe mapy dzieci chowają do teczek.
4. Wspólne oglądanie filmu pt.: „Polskie symbole narodowe”. Pogadanka na temat filmu.

5. Symbole narodowe.
Jakie symbole narodowe posiada każde państwo? (flaga, hymn i godło). Nauczyciel wiesza na tablicy trzy ilustracje, które przedstawiają flagę, hymn (kilka taktów hymnu wraz ze słowami) oraz godło.
6. Dzieci wraz z nauczycielem opisują wspólnie jakie kolory znajdują się na godle. Nauczyciel jeszcze raz pokazuje jak wygląda godło. Nauczyciel przypomina jakimi kolorami powinny być pokolorowane poszczególne jego elementy (TŁO - na czerwono, SZPONY, DZIÓB i KORONA – na żółto). Dzieci mogą pokolorować godło w dniu następnym, w ramach sprawdzenia wiadomości zdobytych dzień wcześniej.
5. HYMN – układanie hymnu
Nauczyciel przygotowuje wcześniej kartoniki, na których są napisane słowa pierwszych linijek hymnu. Zadaniem dzieci jest ułożenie tekstu hymnu i przyklejenie o w zeszycie.
7. FLAGA – praca plastyczna

8. Symbole narodowe – krzyżówka
Wspólne z nauczycielem sprawdzenie poprawności kolejnych haseł oraz rozwiązania krzyżówki.
9. Państwa graniczące z Polską.
Dzieci siadają naprzeciwko konturowej mapy Europy. Kolorują kontury państw sąsiadujących z Polską. Nauczyciel wraz z dziećmi dopasowuje etykietki z nazwami kolejnych państw (czyta głośno ich nazwy) (tj. Niemcy, Czechy, Słowacja, Ukraina, Białoruś, Litwa i Rosja). Pod koniec dzieci wraz z nauczycielem powtarzają jeszcze raz nazwy wszystkich graniczących z Polską państw.

10. Powtórzenie i utrwalenie poznanych treści.
Nauczyciel czyta zagadki związane z tematyką zajęć. Zadaniem dzieci jest udzielenie poprawnej odpowiedzi.
11. Zakończenie i podsumowanie zajęć.
Nauczyciel dziękuje dzieciom za pracę podczas zajęć.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.