SCENARIUSZ ZAJĘĆ ROZWIJAJĄCYC KOMPETENCJE EMOCJONALNO-SPOŁECZNE
Temat zajęć: „Współpraca się opłaca”.
Cele ogólny:
-rozwijanie umiejętności współpracy w zespole
Cele szczegółowe:
-uczeń potrafi wyjaśnić czym jest współpraca i dlaczego jest ważna,
-uczeń współpracuje z innymi uczniami podczas wykonywania zadania,
-uczeń stosuje się do poleceń nauczyciela.
Metody pracy:
-praktyczna,
-podające.
Formy pracy:
-grupowa
Pomoce:
-arkusz szarego papieru,
-markery,
-pudło z wykałaczkami, włóczką, plastelina, watą, kawałkami materiałów,
-ludziki lego,
-pudełko.
Czas trwania: 45 min
Grupa: 5 osób, uczniowie z klas I-III
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie uczniów
2. Rundka- ,,moje samopoczucie”
Uczniowie przy pomocy kciuka określają swoje samopoczucie. Np. Kciuk w górę-jest bardzo dobrze, kciuk w dół-mam złe samopoczucie, kciuk ,,w poziomie”-jest całkiem dobrze, itd.
3. Wprowadzenie
Prowadzący rozkłada na podłodze arkusz szarego papieru, na którym narysowany jest owalny kształt. Pokazuje dzieciom pudełko, w którym jest 5 ludzików lego i opowiada historię: ,,Pięciu przyjaciół wybrało się w rejs statkiem po morzu. Nagle zaczął wiać wiatr i rozpętała się burza. Statek rozbił się, a fale wyrzuciły przyjaciół na bezludną wyspę”. Prowadzący wysypuje ludziki na narysowaną wyspę. Uczniowie mają zagospodarować wyspę przy pomocy materiałów, które prowadzący wyciąga z pudła (włóczka, plastelina, wykałaczki, itd.).
4. Praca w grupie
Prowadzący podaje instrukcję wykonania zadania. Uczniowie wspólnie zagospodarowują bezludną wyspę.
Prowadzący wyznacza czas na wykonanie zadania.
5.Prezentacja
Uczniowie prezentują swoją pracę.
6. Podsumowanie
Prowadzący zadaje pytania: Co to znaczy współpraca? Co jest ważne, aby stworzyć dobry zespół? Co można osiągnąć współpracując w grupie? Co się podobało w zadaniu, które mieli wykonać? Czy coś sprawiło uczniom trudność?
7. Pożegnanie uczniów-,,puszczenie iskierki”.