Cykl zajęć : Rozwiązywanie problemów i podejmowanie decyzji.
Temat: Dostrzegam i rozpoznaję zachowania agresywne.
Cele ogólne:
Zwrócenie uwagi na występowanie agresji wśród dzieci;
Umiejętność rozpoznawania i dostrzegania zachowań agresywnych u siebie i innych;
Uświadomienie przyczyn występowania zachowań agresywnych;
Cele szczegółowe:
Uczeń:
Potrafi rozpoznać zachowania agresywne;
Radzi sobie w sytuacjach trudnych o znamionach agresji
Wie kiedy może dochodzić do sytuacji ,w których pojawia się agresja;
Metody: pogadanka, działania praktycznego , słowna, problemowa ,zabawa,
Formy: zbiorowa , indywidualna,
Środki dydaktyczne:
Gazety, blok, kredki, farby
Tekst do zabawy „Czar przeciw złości” z książki Magdaleny Gruszki „ Scenariusze zajęć wychowawczych...”
Tekst jednej z niedokończonych historyjek z książki Joanny Grochulskiej pt:”Agresja u dzieci”.
Przebieg zajęć:
1. Uczniowie siedzą kręgu i określają swoje samopoczucie wybranym kolorem można wykorzystać plansze z kolorami ciepłymi i zimnymi).
2. Przeprowadzamy zabawę „Święto rozdarcia” . Przed rozpoczęciem zabawy każdy uczeń przywołuje w pamięci swoją ostatnią wielką złość. Nauczyciel ukierunkowuje, że ma być to złość, która nie znalazła ujścia, została stłumiona wewnątrz. Teraz przechodzimy do czynu.(Załącznik 1)
3. Pogadanka „Agresja jako efekt złości” Podczas pogadanki można nawiązać do wcześniej przeprowadzonej zabawy, która pozwoliła rozładować złość, a nikomu nie wyrządziła krzywdy. Podczas pogadanki warto zwrócić uwagę również na takie zachowania jak wyśmiewanie, przezywanie, obmawiane, które mają znamiona agresji.
4. Pytania do uczniów w nawiązaniu do pogadanki.
Kiedy zdarza się Wam odczuwać złość?
W, jakich sytuacjach udało Wam się opanować agresję?
Jak reagujecie na agresję innych?
Co czuliście gdy udało się Wam zapanować na własną złością
5 . Wykonanie pracy plastycznej „Co mnie złości?” Zadaniem uczniów jest narysowanie sytuacji , w które np.: czuli złość, byli zdenerwowani, wściekłość lub zakłopotanie.
Wykonane prace prezentują i kto chce podje pomysł uniknięcia sytuacji.
6.Omówienie wykonanych prac:
Czy sprawiło Wam trudność przywołanie w myślach sytuacji , w których odczuwaliście złość?
Co czuliście wykonując pracę?
7. Ćwiczenie „Czar przeciw złości”(załącznik nr 2)
8. Uczniowie wygodnie siadają i słuchają niedokończonej historyjki pt: „Śniadanie”(załącznik nr 3)
Jaki był Sokole Oko?
Kogo i w jaki sposób skrzywdził?
Co zrobił Sokole Oko młodszemu koledze?
Jak myślicie co mogło być dalej?
Jak zachowali się koledzy?
9. Na koniec spotkania proponuję usiąść w kręgu i zrobić rundkę niedokończonego zdania :
Złość mija , gdy..............
Załącznik nr1
Święto rozdarcia
Każde dziecko dostaje gazetę, przypomina sobie co ostatnio je najbardziej rozzłościło i zaczyna wyładowywać swoją złość ,niezadowolenie rozdzierając gazetę. Podczas zabawy nic nie mówimy, po jej ukończeniu sprzątamy.
(wg. R. Portman „Gry i zabawy przeciw agresji)
Załącznik nr 2
CZAR PRZECIW ZŁOŚCI
Prowadzący wysyła dzieci w podróż do krainy fantazji. Pomaga im odprężyć się, a potem mówi :„Zamknij oczy wsłuchaj się w swoje wnętrze. Głęboko w twoim ciele siedzi gdzieś złość, najczęściej głęboko schowana, ale czasem wydostają się na zewnątrz, czy tego chcesz, czy nie. Poczuj swoją złość, gdzie ona siedzi, co ona robi w tym momencie. Wyobraź sobie, napełniasz nią czarodziejski dzban. Uważaj... Dzban zaczarowuje twoją złość, kiedy ją z niego wylejesz, będzie ona zupełnie zmieniona. Powoli wylej ją, co się z nią stało? Może zamieniła się w zwierzę lub roślinę? Wsłuchaj się w swoje wnętrze twoja złość znikła, zaczarowałeś ją, jesteś od niej wolny, spokojny, zadowolony...”.
(wg. R. Portman „Gry i zabawy przeciw agresji)
Załącznik nr3
„Śniadanie”
Sokole Oko był złośliwy w stosunku do młodszych kolegów ,dokuczał im i bił ich. Właśnie pobił młodszego kolegę Czarnego Żbika i zabrał mu śniadanie. Sokole Oko nieraz nie miał śniadania ,bo jego ojciec chorował.
(J. Grochulska „Agresja u dzieci”
Scenariusz przygotowała Teresa Kubik