Numer: 46044
Przesłano:

Konspekt lekcji wychowawczej - Jak rozładowywać złość, by nie krzywdzić siebie ani innych?

SCENARIUSZ ZAJĘĆ NA GODZINIE WYCHOWAWCZEJ

Temat: Jak rozładować złość, by nie krzywdzić siebie, ani innych? – zajęcia profilaktyczne.

Cele:
• rozwijanie odpowiednich wartości w życiu uczniów,
• rozwijanie umiejętności dokonywania wyborów,
• zwrócenie uwagi uczniów na konsekwencje ich zachowań (pozytywnych i negatywnych),
• zwrócenie uwagi na możliwość kierowania swoim działaniem,
• kształtowanie umiejętności współpracy w grupie,
• integracja grupy.

Metody i formy pracy:
- drama
- burza mózgów
- praca indywidualna, grupowa

Przebieg zajęć:
1. Zaproszenie uczniów do zajęć, podział na grupy (uczniowie zajmują miejsca przy stolikach w grupach).
2. Przedstawienie tematyki i celu zajęć.
3. Złość – burza mózgów. Uczniowie zapisują na tablicy wszelkie możliwe odpowiedzi, jakie przychodzą im do głowy.
4. Podział na grupy - uczniowie zajmują miejsca przy stolikach w grupach. „Co wywołuje we mnie złość” – odgrywanie scenek za pomocą dramy przez grupy uczniów. Rozmowa z elementami dyskusji na temat różnych rodzajów zachowań, które wystąpiły w scenkach.
5. Praca w grupach na temat sposobów rozładowywania emocji w nieszkodliwy sposób.
6. Życiowe sytuacje – konsekwencje wyborów i zachowań. Uczniowie otrzymują kartki, na których mają dopisać możliwe wybory i zachowania, oraz możliwe konsekwencje sytuacji zaprezentowanych przez siebie w dramie. Razem z prowadzącym podsumowują podane rozwiązania.
7. „Co znaczy panowanie nad sobą?” – burza mózgów. Uczniowie zapisują na tablicy wszelkie możliwe odpowiedzi, jakie przychodzą im do głowy.
8. Podsumowanie zajęć rundką: O czym mówiliśmy na dzisiejszych zajęciach, co zapamiętałeś?
9. Pochwała uczniów za aktywne uczestnictwo w zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.