X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 45711
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Święty Mikołaj. Metoda Storyline - scenariusz dla dzieci 4-letnich

Scenariusz zajęć w grupie 4 -latków

Temat: Dla chcącego nic trudnego

Cele ogólne:
kształtowanie u dzieci pozytywnych postaw wobec innych ludzi,
kształtowanie umiejętności rozróżniania dobra i zła,
zachęcanie do udzielania pomocy bliźnim na miarę własnych możliwości.

Cele operacyjne:
Dziecko:
zaśpiewa piosenkę ilustrując ja ruchem;
ułoży z części postaci Mikołaja z 6 części
opisze wygląd Mikołaja
będzie kontynuowało rytm rozpoczęty przez nauczyciela
wskaże poprawnie społecznie zachowania dzieci
wyjaśni dlaczego Mikołaj został świętym
opowie, w jaki sposób może pomóc innym
poprawnie wykona skoki obunóż
ułoży kompozycję świąteczną na kartce i ją przyklei zgodnie z poleceniem
spróbuje wyjaśnić, co to znaczy być dobrym dla innych.

Metody pracy:
-czynne
-oglądowe
-słowne
-metoda storyline

Forma zajęć: grupowa, indywidualna.

Środki dydaktyczne: list od Mikołaja, ilustracje do opowiadania, płyta CD z piosenką, 4 skakanki, piłka, klocki, emblematy małych i dużych prezentów, dzwoneczek, tamburyno, kolorowe kartki, wycięte choinki, bombki, aniołki, gwiazdy, cekiny, brokat, klej, wycięte elementy postaci Mikołaja (czapka, tułów, ręce, nogi).

Przebieg:
1. Odczytanie listu do dzieci od Świętego Mikołaja.
Kochane dzieci! Odwiedziłem Was tydzień temu w przedszkolu i ciągle pamiętam tę niezwykłą wizytę. Zaśpiewaliście mi piękną piosenkę i powiedzieliście ładny wierszyk. Obserwowałem Was od dawna i dużo się o Was dowiedziałem. Dziś chciałbym Wam opowiedzieć trochę o sobie, o tym, że trzeba pomagać innym i o tym, jak zostać świętym. Za chwilę z Waszą Panią przeniesiecie się do mojej krainy. Na początek jednak proszę Was zaśpiewajcie raz jeszcze piosenkę, którą śpiewaliście w trakcie mojej wizyty w Waszym przedszkolu. Próbowałem ją zaśpiewać moim reniferom ale nie pamiętałem dokładnie słów.
Pozdrawiam Was serdecznie.
Święty Mikołaj.

2. Wspólny śpiew piosenki „Piosenka o św. Mikołaju” z ilustracją ruchową.

3. Zabawa ruchowa „Podróż do krainy Mikołaja” - nauczyciel układa ze skakanek cztery linie – przeszkody, które należy pokonać, żeby dotrzeć do krainy Mikołaja. Dzieci ustawiają się w rzędzie i kolejno przeskakują obunóż przez skakanki.

4. Opowiadanie fragmentami historii św. Mikołaja przez nauczyciela na podstawie opowiadania E. Stadtmuller „O Świętym Mikołaju”. Po każdym fragmencie dzieci odpowiadają na pytania i wykonują określone zadanie.

a)Młody Mikołaj mieszkał w pięknym pałacu. Miał mnóstwo pieniędzy, eleganckie stroje, powozy...Myślicie pewnie, że niczego nie brakowało mu do szczęścia. Otóż brakowało ... Czuł się bardzo samotny, odkąd jego ukochani rodzice zamieszkali w niebie.
-Oddałbym z radością wszystkie skarby świata, aby choć przez chwilę posiedzieć z nimi przy kominku – żalił się staremu słudze Franciszkowi, który znał go od dziecka i kochał jak własnego syna.
Franciszek opowiedział mu o sierotach, które zostały na świecie zupełnie same. Brakowało mu jedzenia, ubrań a nawet butów. Mikołaj słuchał tego wszystkiego z oczami szeroko otwartymi ze zdumienia. Nigdy nie przyszło mu do głowy, że czyimś zmartwieniem może być brak butów na zimę.

-Jak myślicie, co postanowił zrobić Mikołaj?
-Co mógł zrobić Mikołaj, żeby pomóc biednym dzieciom?
Zadanie:
Scenki dramowe:
I – dziewczynka siedzi smutna, pozostałe bawią się nie zwracając uwagi na dziewczynkę.
II – chłopcy grający w piłkę zapraszają do zabawy nowego kolegę, który jeszcze nikogo nie zna.
III – dziewczynka ma trudności w posprzątaniu klocków, koleżanki proponują jej pomoc.
IV – chłopiec przewrócił się w trakcie spaceru, inne dzieci zaczynają się z niego śmiać.
Wybrane dzieci próbują przy pomocy nauczyciela przedstawić omówione scenki. Pozostałe dzieci oceniają, które zachowania są pozytywne (dobre) a, które negatywne (złe) i wyjaśniają, jak powinny się dzieci zachować.

b)Mikołaj postanowił pomóc biednym dzieciom.
-Nie mogę tak po prostu dać im pieniędzy. Dam im to, czego potrzebują, ale w taki sposób, żeby nikt się nie domyślał nawet, od kogo ten prezent pochodzi – pomyślał Mikołaj i poczuł, że znów chce mu się żyć.
Następnego dnia w sąsiedniej mieścinie wybrał dla dzieci ciepłe płaszcze, czapki, skarpety i buty. Już miał wracać do domu z workiem pełnym podarków, gdy zauważył kram ze słodkimi precelkami. Jeszcze dokupił parę zabawek.... Tak, teraz miał już wszystko co trzeba.

-Jaką niespodziankę przygotował Mikołaj dla dzieci?
-Co kupił Mikołaj?
-Jak myślicie co było dalej?
Zadanie:
Układanie rytmów przez kolejne dziecko – „mały prezent”, „duży prezent”, „mały prezent”... .

c)Gdy zapadła noc, Mikołaj założył długi ciemny płaszcz, narzucił na głowę kaptur i po cichutku wyszedł z domu. Na paluszkach podszedł pod dom dzieci. Wyglądało na to, że śpią. Ucieszył się, gdy zobaczył leciutko uchylone okno. Wrzucił worek z prezentami do środka i... dał nogi za pas! Gdy nad ranem zasypiał w swoim wygodnym i ciepłym łóżku, czuł, że w jego życiu wydarzyło się coś niezwykłego.
Rano Franciszek opowiadał Mikołajowi: - Ktoś obdarował te osierocone dzieciaki. Gdy obudziły się rano, znalazły worek pełen wspaniałych darów: ciepłych ubrań, łakoci...Ile było krzyków, pisków i uścisków...Zbiegli się ludziska i oczom nie wierzyli. Niektórzy mówili, że to jakiś dobry anioł sfrunął z nieba, aby biedne dzieci poratować.
- A ty co o tym myślisz? - zapytał rozbawiony Mikołaj.
-Ja myślę, że to nie żaden anioł, tylko człowiek o dobrym i wrażliwym sercu – uśmiechnął się mądry Franciszek.

-W jaki sposób Mikołaj dał prezenty dzieciom?
-Jak myślicie dlaczego nie chciał, żeby go ktoś widział?
Zadanie:
Ćwiczenie słuchowe „Gdzie jest dzwoneczek?” - wybrane dziecko siedzi w środku koła z zamkniętymi oczami. Nauczyciel wybiera dziecko, któremu daje świąteczny dzwoneczek. Dziecko siedzące w kole wskazuje, skąd dochodzi dźwięk. Zabawę powtarzamy kilka razy.

d)Rozmowie Mikołaja i Franciszka przysłuchiwała się kucharka.
-Gdybyż na świecie takich aniołów w ludzkiej skórze było na świecie więcej. Ileż razy czyjś ciężki los można by odmienić.
Opowiedziała im o młodej dziewczynie, która nie mogła wyjść za mąż, ponieważ jej rodzice nie mieli pieniędzy na posag dla niej.
-A taki posag to jakaś duża kwota? - zapytał Mikołaj.
Gdy usłyszał odpowiedź, w milczeniu pokiwał tylko głową. Kilka dni później obdarowana w tajemniczy sposób Marysia znów płakała, lecz tym razem ze szczęścia.

-Kto pomógł Marysi zdobyć pieniądze na ślub?
-Jak my możemy pomóc innym?
Zadanie:
Dzieci wykonują kartkę dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Pabianicach, którzy są samotni. Na kartce układają kompozycję świąteczną (choinka, prezenty, bombki, aniołek, śnieżynki) i przyklejają ją. Ozdabiają kartkę kolorowymi cekinami i brokatem.

e)Po obdarowaniu biednej panny mieszkańców miasteczka jeszcze mocniej dręczyło pytanie – kim jest tajemniczy anioł? Byli tacy, którzy widzieli postać w długim ciemnym płaszczu z kapturem, przemierzającą nocą uliczki miasta. Mikołaj po cichu rozdał resztę swojego majątku, a to, co mu zostało, czyli własne życie, ofiarował Panu Bogu. Długie lata był biskupem, a ludzie do dziś wspominają jego imię, szczególnie 6 grudnia, gdy tak jak kiedyś wędruje do dzieci z workiem pełnym prezentów.

-Co się stało z majątkiem Mikołaja?
-Dlaczego Mikołaj został uznany za świętego?
-Co to znaczy być dobrym dla innych?
-Jak wyglądał Mikołaj?
Zadanie:
Dzieci wspólnie układają postaci Mikołaja z 6 części – głowa z czapką biskupią, tułów, ręce, nogi. Opisują wygląd Mikołaja, zwracając uwagę na jego strój, brodę czapkę biskupią.

5. Zabawa ruchowa „Rozdajemy prezenty” - nauczyciel gra na tamburynie. W sali rozrzucone są emblematy prezentów. Kiedy nauczyciel przestaje grać dzieci, którym zajęcia się podobały podnoszą emblemat dużego prezentu. Dzieci, którym zajęcia się nie podobały podnoszą emblemat małego prezentu.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.