Scenariusz zajęć przeprowadzonych w świetlicy szkolnej w dniu 22.11. 2017r.
przez Iwonę Turczyńską
Temat: Dzień kredki.
CELE OGÓLNE:
Poznawanie nowej piosenki o zrozumiałej dla dzieci treści i zachęcenie do śpiewania ich.
Zapoznanie z powstawaniem kredki.
Wdrażanie dzieci do wypowiadania się na dany temat.
Utrwalenie nazw rodzajów kredek
Doskonalenie spostrzegawczości.
Wykonanie prac plastycznych, odczuwanie zadowolenia i satysfakcji z dobrze wykonanego zadania.
CELE OPERACYJNE:
Dzieci znają piosenkę „Kolorowe kredki”.
Wiedzą jak powstaje kredka.
Znają różne rodzaje kredek.
Właściwie reagują na polecenia n- la.
Potrafią zgodnie współpracować w grupie.
Wykonują pracę plastyczną dobierając odpowiednie kolory.
METODY:
słowna
praktyczna
oglądowa
FORMY PRACY:
grupowa,
indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Nagranie piosenki „Kolorowe kredki”, różne rodzaje kredek, filmik „Jak powstaje kredka”, kartony.
PRZEBIEG:
1. Zabawa integracyjna „W jakim jestem nastroju?”
Dzieci siedzą w kręgu. Kolejno wstają, przedstawiają się i pokazują gestem w jakim są dzisiaj nastroju. Pozostałe dzieci słownie określają nastrój kolegów.
2. Zapoznanie dzieci z piosenką „Kolorowe kredki”.
Dzieci słuchają nagranej piosenki. Opowiadają o czym była piosenka. Co namalowały kolorowe kredki?
3. Wspólna pamięciowo-powtórzeniowa nauka piosenki. Dzieci poruszają się w rytm muzyki, tańczą i śpiewają.
Treść piosenki „Kolorowe kredki”
Kolorowe kredki w pudełeczku noszę.
Kolorowe kredki bardzo lubią mnie.
Kolorowe kredki, kiedy je poproszę
namalują wszystko to co chcę.
Namalują domek. I na płocie kota.
I wesołe słonko na pochmurne dni.
A gdy lecieć w kosmos przyjdzie mi ochota,
prawdziwą rakietę namalują mi.
4. Zabawa dydaktyczna – burza mózgów- „Co można robić kredkami?”
Dzieci wymyślają, do czego można wykorzystać kredki, dowiadują się czym różni się rysowanie od kolorowania.
5. Rodzaje kredek- nauczycielka pokazuje dzieciom różne rodzaje kredek.
Kredki świecowe, pastelowe, ołówkowe.
6. Wspólne obejrzenie filmiku „Jak powstaje kredka?”
7. Praca plastyczna ,, Co namalowały kredki?”.
Każde dziecko dostaje karton i słuchając piosenki ,,Kolorowe kredki’’ rysuje obrazek na podstawie tekstu i koloruje go.
8. Wystawa prac.
9. Ewaluacja zajęć.
10. Porządkowanie stanowisk pracy.