Numer: 44407
Przesłano:

Bo to jest już maj. Scenariusz zabawy integracyjnej grup rewalidacyjno-wychowawczych

Scenariusz zabawy integracyjnej grup rewalidacyjno – wychowawczych

Temat zajęć: „Bo to jest już maj”.

Data zajęć: ........

Cele:
• Stymulacja wielozmysłowa.
• Doskonalenie komunikacji i porozumiewania się.
• Rozwijanie zainteresowań otoczeniem
• Rozwijanie umiejętności współdziałania, integracja.
• Wyzwalanie aktywności poznawczej na miarę możliwości percepcyjno-motorycznych uczestników.
• Budowanie zaufania w stosunku do innych osób.
• Zapewnienie poczucia bezpieczeństwa.
• Wdrażanie do współpracy z nauczycielem i innymi uczestnikami zajęć.
• Wyzwalanie pozytywnych emocji.

Metody: Metoda realizacji zadań ruchowych: zabawowa klasyczna, ekspresji ruchowej, zabawy muzyczno – ruchowe i stymulacyjne, elementy pedagogiki zabawy, metody oparte o kontakt z ciałem, zabawy integracyjne, instruktaż słowny, pedagogika zabawy Klanza, kierowanie ruchem – aktywności wspomagane.

Środki dydaktyczne: Odtwarzacz CD, wybrane piosenki dla dzieci, wiosenna dekoracja na stolikach, kartki z tekstem piosenek, wianek i sukienka pani Wiosny, świeczka na spodeczku kwiatka, zapachy kwiatów w słoikach lub flakonikach. Pluszowe słoneczko, duży emblemat słonka, chusta spadochron, kwiaty z bibuły, spryskiwacz, woda, wywoływacz burzy, papierowe kałuże, tęcza, duże wiatraczki, kwiat stokrotki, biedronka – pacynka na rękę, emblemat bociana, balony w kolorze czerwonym i żółtym, czarny marker, piankowe skrzydła, kolorowe chusty, skrzydła i czułki dla motylka, strój pszczółki, pacynki pszczółek, komara, duży niebieski materiał, puszki szmerowe. Biały karton papieru technicznego, mazaki, farby, woda, korki, pianka, nożyczki, taśma przezroczysta.

Forma: Praca grupowa i indywidualna.

Przebieg zajęć:

I. Część wstępna - powitanie: prowadząca wita wszystkich na wspólnej zabawie.
• Zagadka. Z jaką porą roku będziemy się dziś bawić? – posłuchajmy. Wspólne wysłuchanie : „Wiosna”.
• Piosenka: „Wstawaj śpiochu” – wspólne odśpiewanie piosenki, której tekst na kartkach.
• „Wiosna kwiaty rozdaje” – podczas utworu prowadząca zapala małą świeczkę – umieszczenie go na podstawie - kwiatku – i obchodzi z nią krąg w którym siedzą wszyscy uczestnicy zabawy (zgaszenie górnych świateł).
• „Przywitajmy się wesoło” – zabawa integracyjna na siedząco według słów piosenki (klaszczemy, tupiemy)
• Indywidualne powitanie każdego ucznia. Podczas piosenki „Przyszło do nas słonko” prowadząca trzymając duże pluszowe słoneczko podchodzi do każdego uczestnika – wita się podając rękę i głośno wymawiając imię uczestnika.
• „Słoneczna piosenka” – majowe słonko zaprasza do wspólnej zabawy. Wykorzystanie emblematu słońca. Podczas zwrotki prezentacja słoneczka, na słowa „chodźcie do kółeczka” robimy kółeczko wokół słoneczka, słonko znajduje się w środku. W dalszej części zabawa według słów piosenki.
• „Zróbmy piękne koło” – zabawa integracyjna w kole.
• Bodziec zapachowy – wiosenne kwiaty. Nauczyciele podchodzą do każdego ucznia i demonstrują im zapach głośno wymawiając jego nazwę w tle utwór: „Dni wiosenne”.
• „O wiośnie to piosenka” – wykorzystanie zielonej chusty spadochron, na której umieszczone są kwiaty, wspólne falowanie, podrzucanie.
• „Oberek wywijasek” – taniec w parach.

II. Zabawy ruchowe i inscenizacyjne z podkładem muzycznym
MAJOWA AURA POGODOWA
• „Świt” wysłuchanie odgłosów wiosny.
• „Bo to jest już maj” – tekst na kartkach, wspólne odśpiewanie piosenki, wspólne bycie razem.
• „Gonię słońce gorące” – swobodny bieg za słoneczkiem. Prowadząca trzyma wysoko duże kartonowe słoneczko i promykami i biegnie z nim, a uczestnicy próbują je złapać.
• „Chodzi wiatr po łąkach”- duże wiatraczki, demonstracja siły podmuchu i koloru, ćwiczenia oddechowe.
• „Pada deszcz” – spryskiwanie dłoni wodą, dotykanie wody, która jest w kubeczku.
• „Burza, burza, burza” – demonstracja instrumentu: wywoływacza burzy.
• „Burza” – wysłuchanie odgłosów burzy.
• „Kałużowy taniec” – taniec w parach, skakanie po kałużach (rozłożenie po całej sali papierowych niebieskich „kałuż”)
• „Tęcza” – falowanie tęczą nad chłopcami siedzącymi na wózkach, którzy ustawieni są w szeregu.
MAJOWA ŁĄKA
• „Daj nam maju, daj” – tekst na kartkach, wspólne odśpiewanie piosenki, połączone z wygrywaniem melodii na tamburynie.
• „Jedzie maj” – zabawa dla chłopców na wózkach. Swobodny ruch po sali.
• „Bal na łące” – wiosenny walczyk w parach.
• „Bocianie, bocianie” – na łące spotykamy bociana, który zaprasza nas do zabawy. Chłopiec (na wózku) z emblematem bociana znajduje się w środku kółeczka. Pozostali chłopcy robią kółeczko wokół niego.
• „Stokrotka i biedronka” – zabawa z podziałem na rolę (słonko – emblemat, stokrotka – duży kapelusz, biedronka – strój) zabawa według słów piosenki.
• „Piosenka biedronki” – nadmuchanie balonów w kolorze czerwonym, namalowanie markerem czarnych kropek (zrobienie biedronki), umieszczenie naszych biedronek na chuście spadochron, falowanie w rytm melodii.
• „Jesteśmy kroplą tęczy” – zabawa w parach. Zamieniamy się w motylki, każdy uczestnik otrzymuje kolorową chustkę, zakłada ją na ramiona, lub trzyma w dłoni, faluje.
• „Motylki” – zabawa dla dwóch chłopców którzy otrzymują skrzydełka i czułki, trzymają się za rączki i tańczą w kółeczko.
• „Pszczoły pracownice” – zabawa z chustą spadochron, na której umieszczamy „pszczółki” – żółte baloniki, na których rysujemy czarnym flamastrem paski.
• „Pszczółka Maja” – ochotnik otrzymuje strój pszczółki, siedzi na środku na krzesełku, a reszta tańczy wokół niego w kółeczku.
• „Strumyk” – ustawienie chłopców na wózkach w szeregu pozostali trzymają dużą niebieska folię nad ich głowami. Wspólnie falujemy nią, działamy na wyobraźnię – „płyniemy”.
• „Kukułka” – zabawa z krzesełkami. Ustawiamy tyle samo krzeseł co uczestników zabawy tyłem do siebie po okręgu. Jedna osoba wstaje zostawiając puste krzesło i jako kukułka chodzi dookoła szukając wolnego gniazdka.
• „Lata osa koło nosa” – nauczyciele z pacynkami pszczół na dłoni „latają” wokół chłopców siedzących na krzesłach.
• „Komar” – zabawa wybieranka z pacynką komara. Dowolna ilość powtórzeń.
• „Na majówkę” – wygrywanie rytmu piosenki na puszkach szmerowych.

III. Spotkanie przy stole - trening jedzenia i picia. Sok i pianka. Doskonalenie umiejętności prawidłowego zachowania się przy stole. Czynności samoobsługowe i porządkowe.

IV. Działalność plastyczna – wspomagana ze strony nauczyciela. Podział na grupy. Zadaniem każdej grupy będzie narysowanie na białym papierze konturu wylosowanej „postaci” kojarzącej się z miesiącem maj (biedronka, pszczoła, motyl, komar, stokrotka) – zadanie dla nauczyciela. Następnie za pomocą farb i korka z butelki wypełnienie go wybranym przez siebie kolorem (forma pieczątek) – zadanie dla uczestników. Zadanie wykonujemy z pomocą i wsparciem ze strony osoby dorosłej.

V. Odpoczynek
Odpoczynek na materacach, słuchanie przygotowanych piosenek relaksacyjnych, swobodna zabawa balonami i kolorowymi chustkami. Dostarczanie wrażeń zmysłowych.

VI. Pożegnanie
• „Jutro znów się spotkamy” – odśpiewanie piosenki pożegnalnej, machanie dłońmi na pożegnanie.
• Czynności porządkowe: posprzątanie sali i odprowadzenie chłopców do grup wychowawczych.

Scenariusz opracowała i zajęcia przeprowadziła:
Krystyna Michalik

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.