Numer: 44069
Przesłano:

Pada śnieg - pobudzanie aktywności poznawczej. Scenariusz zajęć rewalidacyjno-wychowawczych dla dzieci z niepełnosprawnością w stopniu głębokim

Scenariusz zajęć rewalidacyjno – wychowawczych
(zespół A)

Temat zajęć: „Pada śnieg” – pobudzanie aktywności poznawczej.

Opracowanie i prowadzenie zajęć: Katarzyna Gumowska
Data: 03.02.2020
Uczestnicy: czworo dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim.

Cele ogólne:
- usprawnianie i uaktywnianie rąk;
- stymulowanie zmysłu smaku, węchu, wzroku i dotyku;
- usprawnianie koordynacji wzrokowo – ruchowej;
- rozbudzanie ekspresji plastycznej i muzycznej inspirowanej zimą.

Cele rewalidacyjne:
- dziecko koncentruje uwagę na działaniu, które ma wykonać,
- reaguje na swoje imię,
- czeka na swoją kolej,
- postrzega proponowane bodźce zimowe,
- manipuluje kostkami lodu,
- trzyma instrumenty muzyczne konwencjonalne i niekonwencjonalne i posługuje się nimi,
- ogląda, dotyka, wącha, smakuje kostki lodu,
- podrzuca i segreguje kule z folii aluminiowej i waty,
- maluje szablon śnieżynki pastą do zębów,
- uczestniczy w wspólnym muzykowaniu,
- współdziała podczas działań plastycznych,

Metody pracy:
• Oparte na praktycznym działaniu,
• Oparte na słowie – objaśnianie
• Stymulacja polisensoryczna - elementy Porannego kręgu,

Formy pracy:
• Zbiorowa – jednolita, zróżnicowana
• Indywidualna.

Środki dydaktyczne: świeczka, olejek miętowy, oliwka, słoiki, instrumenty muzyczne (trójkąt i dzwonki), guma do skakania, herbata miętowa, tace, gąbki, miski, kostki lodu, papierowe gwiazdki, wata, folia aluminiowa, butelki z wodą, puszki wypełnione materiałem sypkim, biała tkanina, szablon śnieżynek, pasta do zębów, płyta
z muzyką relaksacyjną, płyta z piosenkami dla dzieci, kolorowe gazety, grzechotki.

Przebieg zajęć:

1. Zapalenie lampki zapachowej (mięta).
2. Powitanie dzieci piosenką i jednoczesny masaż dłoni oliwką zapachową (mięta)
Witaj.............., /2x
Jak się masz? /2x
Wszyscy Cię lubimy /2x
Bądź wśród nas /2x
3. Przelewani wody ze słoika do słoika, pokropienie dłoni i głowy dziecka wodą.
4. Demonstrowanie instrumentu muzycznego – trójkąt. Gra nauczyciel
a następnie z pomocą każde dziecko.
5. Krótkie opowiadanie o danej porze roku (zimie)
Demonstrowanie dzieciom wody w stanie stałym– zwrócenie uwagi dzieci na kolor, twardość, temperaturę lodu.
6. Zabawa przy piosence „Zima, zima...” – dzieci z pomocą nauczyciela dzwonią
dzwoneczkami w czasie refrenu piosenki.
7. Zabawa „Gdzie jest...”
- zakładanie chusty na głowy dzieci,
- dziecko zdejmuje chustę z głowy,
- chowanie dzieci w hula – hop z przyczepionymi paskami białej bibuły.
8. Zabawa z gumą do skakania w wysyłanie informacji.
9. Zastosowanie bodźców smakowych – herbata miętowa.
10. Gaszenie lampki zapachowej.
11. Zabawy zimowe:
• Zabawa manipulacyjna kostkami lodu:
- oglądanie kostek lodowych w misce, chwytanie ich w palce, w dłonie
i przekładanie ich do swoich miseczek;
- wąchanie i próbowanie kostek smakowych;
- odczuwanie zimna- dotykanie lodem twarzy i rąk;
• Dostarczanie bodźców wzrokowo – dotykowych – zwijanie, rwanie folii aluminiowej, gniecenie gąbki, waty, folii, papieru. Zabawa białymi tkaninami.
• Zabawa „Śnieżki” z elementami rzutu – na hasło „rzucamy kulkami” podrzucanie i rzucanie w dowolnym kierunku kulami z waty i folii aluminiowej; segregowanie kulek i układanie ich na dwóch tacach;
• Swobodne muzykowanie przy zimowej piosence – potrząsanie plastikowymi butelkami z wodą, potrząsanie puszkami wypełnionymi materiałami sypkimi, potrząsanie dzwonkami;
• Zabawa „Pada śnieg” – wspólne podrzucanie kulek z waty na kawałku tkaniny;
13. Ekspresja plastyczna – malowanie pastą do zębów szablonu śnieżynki metodą paluszkową.
14. Sprzątnięcie miejsc pracy i prezentacja prac wychowanek w sali.
14. Przygotowanie do obiadu:
- umycie rąk,
- zajmowanie własnych miejsc przy stoliku.
12. Zjadanie posiłku oraz czynności pielęgnacyjne.
13. Odpoczynek przy muzyce relaksacyjnej – masażyki do wierszyka „Tu płynie rzeczka”
14. Zabawy dowolne dzieci: przeglądanie kolorowych gazet, zabawa grzechotką.
16. Przygotowanie do odjazdu:
- zmiana obuwia – rozpinanie i zapinanie rzepów, zdejmowanie butów,
- zakładanie okryć wierzchnich – kierowanie rąk w rękawy, zasuwanie suwaka.
17. Zakończenie zajęć i pożegnanie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.