Scenariusz zajęć dla dzieci 5, 6 - letnich
Cele ogólne:
- zapoznanie dzieci z Internetem oraz uwrażliwienie ich na zagrożenia związane z korzystaniem z sieci,
- wprowadzenie dzieci w świat technologii komunikacyjno – informacyjnej.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- potrafi wyjaśnić pojęcie Internet,
- zna zagrożenia wynikające z niewłaściwego korzystania z Internetu,
- stosuje zasady i umowy związane z użytkowaniem komputera,
- wie jak uniknąć uzależnienia od komputera, Internetu,
- wie dlaczego granie w niewłaściwe gry komputerowe bywa niebezpieczne,
- ma poczucie odpowiedzialności za podejmowane przez siebie działania.
Metody:
- słowne: rozmowa, instrukcja.
- czynne: zadań do wykonania, kierowana własną działalnością dziecka.
- percepcyjne: obserwacja, pokaz.
Formy:
- indywidualna, grupowa.
Środki dydaktyczne:
Kłębek wełny, nagranie piosenki „Pajączki”, odtwarzacz audio CD, bajka edukacyjna „Internet - Komputeromania”, tablica multimedialna, obrazki ilustrujące zasady bezpiecznego korzystania z komputera, zagadki słowne, emblemat dla każdego dziecka „Jestem bezpieczny w sieci”, szary papier, kleje, nożyczki, znaczki ilustrujące buźki wesołe i smutne, znaczki zielone i czerwone.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie - zabawa przy piosence „Pajączki”.
Dzieci siadają na podłodze wykonując w rytm muzyki następujące czynności:
Małe pajączki – dzieci pokazują rękami wzrost pajączka
zgrabne mają rączki. – zamykają i otwierają dłonie
Plotą pajęczynkę - wykonują kołowrotek
by nakarmić swą rodzinkę. – zbliżają dłonie do ust
Nagle przyszedł wiatr, dmuchnął cały świat. – poruszają rękami nad głową
Zerwał pajęczynkę, przewrócił rodzinkę. – przewracają się na podłogę
2. Rozmowa z dziećmi na temat „Co to jest Internet?” – burza mózgów
Po wysłuchaniu swobodnych wypowiedzi dzieci, nauczyciel podaje definicję: Internet to wielka, niewidzialna sieć połączonych ze sobą komputerów, tabletów, smartfonów, dzięki której ludzie mogą się łączyć z innymi, rozmawiać, słuchać muzyki, oglądać filmy, grać, przesyłać pliki, robić zakupy i poznawać wiele ciekawych rzeczy.
3. Zabawa ruchowa „Sieć internetowa”.
Nauczyciel wyjaśnia dzieciom, że wspólnie stworzą internetową sieć. Podając sobie kłębek wełny, wypowiadają imię kolegi lub koleżanki, do którego ma trafić włóczka. W trakcie zabawy przypomina dzieciom o trzymaniu swojego kawałka włóczki. Na końcu zabawy wyjaśnia, iż w taki sposób sieć internetowa łączy komputery na całym świecie.
4. Zagadki słowne
Stoi na biurku lub na stoliku,
ma ekran, myszkę i dużo guzików - komputer
Jakie to zwierzę „siedzi w komputerze”? - myszka
Sieć co łączy komputery nazywa się... - Internet
5. Obejrzenie bajki edukacyjnej „Intenet - Komputeromania” –zapoznanie dzieci z zagrożeniami, jakie niesie ze sobą niewłaściwe korzystanie z komputera i Internetu.
6. Wyjaśnienie dzieciom, na podstawie ilustracji, podstawowych zasad bezpieczeństwa, które należy stosować w obcowaniu z komputerem i Internetem:
- Zawsze pytać rodziców o pozwolenie na korzystanie z Internetu i komputera
- Nie korzystać z Internetu i komputera przed snem
- Można grać tylko pod opieką rodziców
- Należy bawić się w inne, ciekawe zabawy, nie tylko spędzać czas przy komputerze
- Nie ufać osobom poznanym w sieci
- Nie podawać swoich danych
- Informować rodziców, gdy coś w sieci dziecko zaniepokoi.
7. Zabawa orientacyjno – porządkowa „Muchy do sieci”
Dzieci biegają w luźnej gromadce naśladując latające muchy. Na sygnał słowny „pająk idzie” zastygają w bezruchu. Dziecko pełniące rolę pająka wychodzi na łowy sprawdzając, czy któraś mucha się nie porusza się. Ruszającą się muchę zabiera do swojej sieci.
8. Nauczyciel zadaje dzieciom pytania, na które dzieci odpowiadają TAK/NIE, podnosząc znaczek czerwony lub zielony:
- Czy lubicie grać na komputerze?
- Czy można przy komputerze, tablecie, smartfonie spędzać cały dzień?
- Czy wystarczy pół godziny dziennie?
- Czy należy jeść posiłek i jednocześnie grać na komputerze?
- Czy dzieci mogą grać w gry z potworami, strzelanki itp.?
- Czy rodzice powinni wiedzieć co oglądacie lub w co gracie na komputerze, telefonie, tablecie?
- Czy należy pytać rodziców o pozwolenie na korzystanie z Internetu i granie w gry?
- Czy należy grać tylko wtedy, gdy rodzice są w pobliżu?
- Czy należy wyłączać grę, gdy czas na zabawę z komputerem mija?
- Czy należy wymyślić sobie inne fajne zabawy, np. układanie klocków, granie w gry planszowe?
9. Wspólne wykonanie plakatu „Przestrzegam zasad bezpieczeństwa w sieci”
10. Wręczenie dzieciom emblematów „Jestem bezpieczny w sieci”
11. Ewaluacja zajęć: poprzez wybranie smutnej lub uśmiechniętej buźki, dzieci wyrażają nastrój towarzyszący im podczas zajęć.