SCENARIUSZ ZAJĘĆ dla dzieci 5,6 letnich
Temat dnia: Matematyka na 5- zapoznanie z cyfrą 5
Cele ogólne:
• Zapoznanie z liczbą 5 w aspekcie kardynalnym i porządkowym
• Zapoznanie z wyglądem cyfry 5
• Doskonalenie umiejętności posługiwania się liczebnikami porządkowymi w zakresie 5
Cele szczegółowe:
Dziecko:
• Rozróżnia pojęcia „wewnątrz” i „na zewnątrz”
• Przelicza liczebność zbioru w zakresie 5
• Prawidłowo posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi
• Rozpoznaje zapis cyfrowy liczby 5
• Potrafi napisać cyfrę 5 po śladzie i samodzielnie
• Prawidłowo wskazuje prawą i lewą stronę
• Rozpoznaje monety i rozumie ich wartość
Metody pracy:
• Słowna (rozmowa, objaśnienia)
• Oglądowa (pokaz)
• Czynna (stawianie zadań do wykonania, ćwiczenia praktyczne)
Formy pracy:
• Zbiorowa
• Indywidualna
Środki dydaktyczne: plansza z cyfrą 5, liczmany (orzechy), obręcze, włóczka, monety, karty pracy, ołówki, kredki.
Przebieg zajęć
1. Wprowadzenie
Powitanie w kręgu: „Czary, mary niech na moje zawołanie cisza nastanie”
2. „Przybij piątkę” - zapoznanie z cyfrą „5”, przeliczanie w zakresie 5, ustalanie stałości liczby elementów w zbiorze.
Nauczyciel przybija z dziećmi „piątkę” i prosi, żeby dzieci zrobiły to samo między sobą, po czym pyta, dlaczego mówi się na tę czynność „przybij piątkę”. Dzieci przeliczają palce u prawej i lewej ręki. Nauczyciel objaśnia i pokazuje dzieciom jak nazywają się poszczególne palce:
Pierwszy palec to kciuk.
Wskazujący – drugi.
Trzeci to środkowy, - jest dosyć długi.
Czwarty to serdeczny.
Piąty zaś mały - do machania doskonały.
Po tym wstępie nauczyciel wiesza na tablicy cyfrę 5 i demonstruje sposób jej pisania.
Dzieci ćwiczą pisownię cyfry palcem w powietrzu, układają na dywanie cyfrę 5 z włóczki. Następnie N. rozdaje dzieciom po 5 orzechów i obręcz Dzieci układają w obręczy orzechy. Przeliczają. Wyjmują jeden i sprawdzają, czy nadal mają tyle samo. Wyjmują dwa. Liczą. Wyjmują dwa. Liczą.
3. „Jaka to moneta?” – zabawa matematyczna, rozpoznawanie modeli monet, klasyfikowanie, doskonalenie pamięci słuchowej. Nauczyciel pokazuje dzieciom monety 1, 2 i 5-złotowe. Dzieci omawiają różnice pomiędzy monetami, zwracając uwagę na wielkość, kolor i cyfrę. Każde dziecko otrzymuje małą obręcz i wykonuje zadania: Ułóż w obręczy tylko monety 5-złotowe. Ułóż w obręczy tylko monety 2-złotowe. . Ułóż w obręczy tylko monety 1-złotowe. Ułóż w obręczy monety, tak aby ich wartość wynosiła razem 5 zł.
4. „Zręczne cyfry” – zabawa doskonaląca szybką reakcję na umówiony sygnał. Dzieci stoją w kole. Odliczają do 5, zapamiętują jaką są cyfrą. Wywołane przez nauczycielkę dzieci jedynki – klaszczą w dłonie jeden raz, dwójki robią dwa przysiady, trójki trzy podskoki itd.
5. Nauczyciel proponuje wykonanie zadań w „Kartach pracy”: rozpoznawanie znaczenia liczby „5”, kolorowanie i rysowanie elementów zgodnie z instrukcją, pisanie cyfry palcem po śladzie, a następnie samodzielnie, dorysowywanie brakujących elementów.
6. Podsumowanie zajęć.