Numer: 40243
Przesłano:

Stymulacja polisensoryczna według pór roku - lato

KONSPEKT DO INDYWIDUALNYCH ZAJĘĆ REWALIDACYJNO – WYCHOWAWCZYCH DLA UCZNIÓW NIEPEŁNOSPRAWNYCH INTELEKTUALNIE W STOPNIU UMIARKOWANYM ZNACZNYM I GŁĘBOKIM

Temat: Stymulacja polisensoryczna według pór roku – lato.
Data: 21 czerwiec 2018
Czas trwania: 1h (60 minut).
Prowadzący: mgr Alicja Kalarus
Miejsce pracy: pokój dziecka, sala zajęciowa
Uczeń: Karolina B.

Cele szczegółowe:
- stymulacja dotykowa
- ćwiczenia motoryki małej i dużej,
- wzbogacenie słownictwa czynnego i biernego
- ćwiczenia sprawności wzrokowo – ruchowo – słuchowej,
- rozwijanie orientacji w schemacie własnego ciała,
- wzmacnianie własnej aktywności,
- doskonalenie współpracy z nauczycielem,
- wielozmysłowe poznawanie świata.

Formy pracy: indywidualna / grupowa
Metody: słowna, naśladowania, poglądowe, czynnościowe.
Środki dydaktyczne: muszelki, kolorowe wstążki, słoneczne okulary, kapelusz i piasek w woreczku, ilustracje przyrodnicze, magnetofon z kompaktem płyty CD, pudełko, żółta świeczka, lampka zapachowa (różana), oliwka do masarzu o zapachu róży, łyżeczka, konfitura wiśniowa, kolorowe chusty, kredki, gong.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

I. Część wstępna.

1. Zapalenie przez nauczyciela lampki zapachowej (różanej), zwrócenie uwagi na promień świecy.

2. Śpiewanie powitalnej piosenki: Podaj, proszę, swoje dłonie” i jednocześnie masowanie dłoni dziecka oliwką zapachową.
Podaj, proszę, swoje dłonie i uśmiechnij się. Teraz powiedz swoje imię, zapoznamy się.

II. Część właściwa.

3. Czytanie wiersza pt. „Tęcza”.
Nauczyciel podczas czytania wykonuje czynności zawarte w treści. Przedstawia ilustracje obrazujące burzę, tęczę oraz wymienione w wierszu kwiaty. Zwraca dużą uwagę na dopasowanie danej barwy do ilustracji. Razem z dzieckiem na dużym arkuszu papieru rysują kolorową tęczę utrwalając nazwy kolorów.
Popatrz na niebo, kończy się burza
i cudna tęcza w słońcu się mieni.
Jest tak wysoko, taka jest piękna,
jakby utkana z barwnych promieni.
Weź kilka kredek i pokoloruj
tęczę na niebie z pasiastych wzorów.
Wiesz, jakie barwy ma wstęga tęczy?
Ma najpiękniejsze barwy świata!
Odcienie: jesieni, zimy, wiosny i lata.
Kolory różu i czerwieni, nieba błękitu i zieleni,
kolory chabrów i złocieni, nasturcji fioków
i ostróżki wonnych dzwoneczków, lilii wodnej,
skromnej maciejki różowości,
rumiankowego kwiecia główek,
i modrookich niezabudek.

4. Spotkanie z żywiołem – ogień. Zapalamy świece w kolorze żółtym, opowiadamy o ogniu i o tym jak nas ogrzewa, porównujemy płomień do słońca, na koniec zalewamy ogień wodą.

5. Pudełko sensoryczne. Nauczyciel do pudełka wrzuca muszelki, kolorowe wstążki, słoneczne okulary, kapelusz i piasek w woreczku. Dziecko z zakrytymi oczami wyciąga z pudełka po jednym elemencie. Razem z nauczycielem rozpoznają i nazywają przedmiot.

6. Zabawy paluszkowe.
„Powitanie”
Gdy się rączki spotykają,
To od razu się witają.
Gdy się kciuki spotykają,
To od razu się witają.
Gdy się palce spotykają,
To od razu się witają.

„Gość”
Ktoś się schował pod listkami,
Pierwszy listek zabieramy.
Drugi listek zabieramy.
Zawiał wiatr,
Trzeci listek sam już spadł.
Czwarty listek zabrał ktoś
I pojawił się nasz gość.
Oczy, buzię, nosek ma,
Główka gotowa raz – dwa.

„Grzybki”
W lesie grzyby sobie rosły.
Nagle wszystkie się podniosły.
Ujrzały zająca.
Wszystkie się schowały.
Tylko nie ten mały.
Przyszedł zając.
Ugryzł go.
Wszystkie grzyby mówią „Sio!”

„Rączki”
Moje rączki jeszcze małe,
Chlapią wodą doskonale!
Bryzga woda tam i tu:
Pla, plo, plum,
Pla, plo, plum!

7. Gra na instrumencie – gong. Dziecko dostaje do ręki instrument i zapoznaje się z nim. Wspólnie z nauczycielem grają na instrumencie, a potem dziecko próbuje samodzielnie.

8. Taniec z kolorowymi chustami. Nauczyciel rodzaje kolorowe chusty o dominującej barwie czerwonej, włącza muzykę i zachęca dzieci do wspólnej zabawy. Z kolorowych chust można utworzyć kwiaty. Na koniec aktywności składamy chusty i segregujemy kolorami.

III Część końcowa.

9. Stymulacja smakowa - podajemy na łyżeczce dziecku do ust konfiturę wiśniową w nagrodę za udział w zajęciach.

10. Zgaszenie lampki zapachowej, podanie dłoni i podziękowanie za aktywność.

Źródła:
K. Sąsiadek; „Zabawy paluszkowe”.
E. M. Minczakiewicz; „Rysowane wierszyki i zagadki w rozwijaniu aktywności dialogowo – komunikacyjnej i zabawowej u małych dzieci”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.