Scenariusz zajęć w grupie dzieci 6- letnich
Temat: Co wiemy o jesieni? – teatrzyk sylwet
Prowadząca: Katarzyna Siedlanowska
Cele ogólne:
• Doskonalenie umiejętności wypowiadania się na temat obrazków.
• Usprawnianie narządów artykulacji.
• Przypomnienie i utrwalenie wiadomości o jesieni..
Cele szczegółowe:
Dziecko:
• wypowiada się poprawnie pod względem gramatycznym i artykulacyjnym,
• wymienia cechy listopadowej pogody,
• rozpoznaje za pomocą dotyku i nazywa dary jesieni
• wykonuje ćwiczenia ortofoniczne,
• śpiewa piosenkę, wystukuje rytm piosenki na instrumentach perkusyjnych,
• klasyfikuje przedmioty według ich przeznaczenia,
• dokonuje analizy sylabowej wyrazów, określa głoskę w nagłosie i wygłosie,
• czyta globalnie wyrazy ,,tak” , „nie”
• pomaga dzieciom niepełnosprawnym podczas zabaw ruchowych
Pomoce dydaktyczne: sylweta wiatru, zagadka, listy, kartoniki z napisami: TAK, NIE; worek, szyszka, grzyb, liść, gruszka, kasztan, obręcze, ilustracje, parasol, kalosze, płaszcz przeciwdeszczowy, okulary do pływania, kapcie, nagranie CD, magnetofon.
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna
Metody:
• czynne: zadań stawianych dziecku, kierowanie własną aktywnością dziecka
• słowne: zagadka, listy, rozmowa
• percepcyjne: obrazki
Przebieg zajęcia:
1.Powitanie w kole.
Wszyscy w kole tu stoimy,
każdy czyjąś rączkę trzyma,
znów się razem pobawimy,
czas zajęcia rozpoczynać.
2.Rozwiązywanie zagadki – wprowadzenie do tematu
Huczy, dmucha, leci w pole,
czyni wokoło swawole,
zrywa ludziom kapelusze
lub wykręca parasole.
Chociaż go nie widać,
znać, że siłę ma.
Łamie w gniewie drzewa,
chmury niebem gna.
3. „Spotkanie z Wietrzykiem”- teatrzyk sylwet
Wiatr- Czy wiecie, kim jestem?
Dzieci- tak wiemy. Ty jesteś Wiatr.
Wiatr- Oczywiście, cieszę się, że mnie poznaliście. Latałem po świecie, dmuchałem, włosy wszystkim potargałem. A wiecie, kogo w lesie spotkałem? Panią Jesień, która powiedziała mi, że Zima za nią idzie, śniegiem sypie, chłodem mrozi. Chętnie by Pani Jesień już odeszła, bo wszystko już zrobiła: ptaki za morze wygoniła, zwierzętom ciepłe futerka dała, ludziom piwnice warzywami zapełniła. Ale nie wie, czy dzieci w przedszkolu już wszystko o jesieni wiedzą, więc do przedszkola mnie wysłała, worek, pudełko i koperty z zadaniami dla Was dała. Powiedziała, że chce sprawdzić, co się w przedszkolu o niej nauczyliście. Prośbę Jesieni spełniłem. Wiadomość Wam przekazałem. Lecę chmury gnać, czas się już pożegnać. Do widzenia!
4. Rozmowa w oparciu o teatrzyk sylwet.
• Kogo w lesie spotkał wiatr?
• Co zrobiła Pani Jesień podczas swojego panowania?
• Dlaczego Pani Jesień nie może jeszcze odejść?
5. Zabawa ruchowa przy piosence ,,Kolorowe liście”.
Dzieci przedstawiają za pomocą prostych ruchów treść piosenki.
6. Rozwiązywanie zadań zawartych w listach od Pani Jesieni.
Zadanie 1
Rozpoznawanie za pomocą dotyku przez wybrane dzieci przedmiotów znajdujących się w worku związanych z jesienią.(szyszka, kasztan, grzyb, gruszka, liść). Dzieci nazywają przedmioty, dzielą ich nazwy na sylaby, określają głoski w nagłosie i wygłosie).
(list 1)
Drogie Dzieci! Wiatr przyniósł Wam worek pełen moich, jesiennych skarbów. Waszym zadaniem jest rozpoznać za pomocą dotyku znajdujące się w worku przedmioty. Mam tylko jeden warunek: musicie mieć zamknięte oczy i nie wolno Wam podglądać.
Zadanie 2
Rozmowa przy tablicy w oparciu o ilustracje połączona z ćwiczeniami ortofonicznymi.
Na tablicy znajdują się 4 obrazki przedstawiające pogodę deszczową, słoneczną, wietrzną i zimową. Dzieci określają pogodę na obrazkach, ćwiczą narządy artykulacyjne naśladując padający deszcz (kap, kap), szum wiatru (szszszu), wypowiadając ufffff jak gorąco. Wybierają ilustracje przedstawiające pogodę listopadową.
(list 2)
Brawo, udało Wam się wykonać 1 zadanie. Kolej na następne. Przygotowałam dla Was obrazki. Znajdują się na tablicy. Waszym zadaniem będzie odkryć obrazek i odgadnąć, jaką przedstawia pogodę.
7. Zabawa ruchowa z elem. orientacyjno - porządkowym ,,Jesienny spacer”.
Dzieci, gdy widzą symbol słońca spacerują w rytm muzyki omijając krążki, kiedy widzą symbol chmurki podnoszą krążki i chowają się pod nimi jak pod parasolem.
Zadanie 3
Klasyfikowanie przedmiotów według przeznaczenia.
W pudełku znajdują się różne przedmioty (parasol, kapcie, kalosze, okulary do pływania, płaszcz przeciwdeszczowy, nauszniki) a obok są dwie obręcze: żółta i niebieska. Zadaniem dzieci jest umieszczenie w niebieskiej obręczy przedmiotów, które są potrzebne w deszczową pogodę a w żółtej tych, które nie przydadzą się podczas deszczu.
(koperta nr 3)
Oto kolejne zadanie. W pudełku znajdują się różne przedmioty. Waszym zadaniem będzie umieścić w niebieskiej obręczy przedmioty, które są potrzebne w deszczową pogodę a w żółtej te, które nie przydadzą się podczas deszczu.
Zadanie 4
Śpiew zbiorowy piosenki pt. ,,Kolorowy deszcz”, połączony z wystukiwaniem rytmu na instrumentach perkusyjnych.
(koperta nr 4)
Drogie dzieci! Niektórzy ludzie mnie nie lubią. Ich zdaniem jestem szara i smutna. Wcale mi się to nie podoba. Pomóżcie mi przekonać wszystkich, że jesienią również może być kolorowo. Zaśpiewajcie wesołą, jesienną piosenkę.
8. Podsumowanie
Nauczyciel czyta zdania. Dzieci określają, czy są one prawdziwe, czy fałszywe. Jeśli zdanie jest prawdziwe dzieci podnoszą kartonik z napisem TAK, jeśli fałszywe
– kartonik z napisem NIE.
• Jesienią często pada deszcz i wieje wiatr.
• Jesienią jest tak ciepło, ze chodzimy w krótkich spodenkach.
• Liście na drzewach mogą być niebieskie.
• Drzewa zrzucają jesienne liście, ponieważ przygotowują się do zimy.
• Jesienią przydają się parasole.
• Jaskółki i bociany odlatują do ciepłych krajów.
• Lisy zbierają szyszki.
• Niedźwiedzie, borsuki i jeże zasypiają na zimę.
• Wiewiórki jedzą ser.
• Wszystkie grzyby można jeść.
• Żołędzie rosną na gruszy.
• Po jesieni nadchodzi wiosna.