Numer: 34333
Przesłano:

Stymulacja dotykowa: zajęcia plastyczne z masą solną - świąteczne ozdoby. Scenariusz zajęć dla grupy dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym

Scenariusz zajęć dla grupy dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym

Czas realizacji: 3 godziny
Temat zajęć: Stymulacja dotykowa: zajęcia plastyczne z masą solną – świąteczne ozdoby.

Cele operacyjne:
- zwiększanie aktywności własnej;
- usprawnianie sprawności motoryki małej;
- poprawianie czucia powierzchniowego i głębokiego;
- dostarczanie dziecku doświadczeń zmysłowych;
- wyzwalanie pozytywnych emocji;
- wzmacnianie zachowań pożądanych;
- wyzwalanie pozytywnych emocji;
- kształtowanie zasad zachowania się podczas zajęć;
- kształtowanie umiejętności utrzymywania porządku w swoim otoczeniu.

Metody pracy:
1. Waloryzacyjne:
- impresyjna,
- ekspresyjna.
2. Warunkowania instrumentalnego.

Formy pracy:
1. Grupowa:
- głośna, jednolita

Środki dydaktyczne:
- magnetofon, relaksacyjna muzyka, mąka, woda, sól, miska, farby, pędzle, foremki, wałki itd.

Tok zajęć:

Ćwiczenia na rozgrzewkę:
1. Ćwiczenia relaksacyjne poprzez kontrolę oddychania.
2. Ćwiczenia rozluźniające.

Ćwiczenia specjalistyczne:
1. Zapoznanie z materiałem przekształcalnym: masa solna.
- poznanie cech jakościowych składników masy solnej,
- wąchanie, smakowanie, obserwowanie, dotykanie poszczególnych składników.
2. Zabawa z poszczególnymi składnikami masy solnej:
- przelewanie, przesypywanie itd.
3. Mieszanie składników w misce:
- wyrabianie masy solnej.
4. Zabawa z masa solną:
- ugniatanie, wałkowanie, turlanie, rozciąganie itd.
5. Wykonywanie ozdób świątecznych z masy solnej:
- modelowanie ozdób za pomocą foremek,
- malowanie ozdób farbami.

Zajęcia końcowe:
1. Porządkowanie miejsca pracy.
2. Ekspozycja prac: prezentacja, chwalenie, nagradzanie.
3. Ćwiczenia rozluźniające.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.