Numer: 34229
Przesłano:

Dbam o sprawność mojego ciała - scenariusz zajęć rewalidacyjno - wychowawczych

SCENARIUSZ ZAJĘĆ REWALIDACYJNO – WYCHOWAWCZYCH DLA UCZNIÓW Z GLĘBOKIM STOPNIEM NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI INTELEKTUALNEJ

Temat zajęć: „Dbam o sprawność mojego ciała”
Cele ogólne:
- usprawnianie motoryki dużej
- usprawnianie motoryki małej
- wypracowanie umiejętności utrzymania prawidłowej postawy ciała w różnych pozycjach
- rozwijanie świadomości własnego ciała
- zmniejszanie spastyczności
- zapobieganie przykurczom
- nawiązanie kontaktu z nauczycielem oraz innymi uczniami

Cele operacyjne
Dziecko:
- uczestniczy w ćwiczeniach z pomocą nauczyciela
- rozumie proste polecenia wydawane przez nauczyciela
- rozwija świadomość własnego ciała
- manipuluje kulkami z papieru, piłeczkami, klockami
- ćwiczy z pomocą nauczyciela na piłce Bobath
- ćwiczy z pomocą nauczyciela na wałku rehabilitacyjnym

Metody:
- Program Aktywności (SPH) M.Ch. Knillów
- metoda „dwuczłowieka” wg S. Kowalika
- elementy metody „Pomocne dłonie” wg F. Affolter
- stymulacja polisensoryczna
- praktyczne działanie

Formy pracy:
- zindywidualizowane zajęcia w grupie

Pomoce:
piłeczki, klocki, kulki z papieru, piłka Bobath, wałek rehabilitacyjny, kominek zapachowy, olejek lawendowy, płyta CD z muzyką relaksacyjną


Przebieg zajęć:

I. Zajęcia wprowadzające
1. Powitanie:
- nauczyciel wita uczniów: „wszyscy pięknie się witamy i do zabaw zapraszamy”
- powitanie rytualne dzieci piosenką na melodię „Panie Janie”:
Witaj ................ /x2
(imię dziecka)
Jak się masz ? /x2
Wszyscy Cię witamy
Wszyscy Cię kochamy
bądź wśród nas /x2
2. Program Wprowadzający M. Ch. Knillów:
o kołysanie się - nauczyciel tworzy dla dziecka ,,fotelik” obejmuje je i lekko kołysze
o wymachiwanie rękoma – nauczyciel wspiera rękę dziecka w łokciu i wymachuje nią po dużym kole, następnie zachęca dziecko do większej aktywności przez utrzymanie jego obu dłoni i wymachiwanie obiema rękami razem. Najpierw wykonujemy rękoma regularne, symetryczne ruchy, później wprowadza ruchy asymetryczne oraz wymachy rękoma krzyżując je ze sobą
o pocieranie dłoni – nauczyciel siedzi przed dzieckiem, bierze jego dłoń i pociera ją o własną dłoń, później bierze obie dłonie dziecka i pociera je o siebie i prowokuje próby aktywnego uczestniczenia dziecka
o klaskanie – nauczyciel siedzi przed dzieckiem, bierze jego ręce i klaszcze oraz zachęca dziecko do większej aktywności
o głaskanie głowy i brzucha dziecka - nauczyciel jeżeli dziecko jest pasywne bierze rękę dziecka i głaszcze te części ciała

II. Zajęcia właściwe
1. Zabawy rozwijające manipulację. Uczestnicy siedzą na materacu:
- nauczyciel daje dziecku pociętą gazetę i zachęca je do zgniatania papieru i formowania kul
- bawi się z dzieckiem piłeczkami o różnej wielkości i barwie oraz klockami

2. Ćwiczenia na piłce Bobath:

- dziecko leży przodem na piłce, kończyny górne wyciągnięte w przód, nauczyciel trzymając dziecko za miednicę wychyla je do przodu a ono powinno podeprzeć się na piłce i lekko unieść głowę do góry; w miarę poprawy reakcji dziecka zwiększa się wychylenia w przód, aż do podparcia rąk na podłożu,
- dziecko leży przodem na piłce, kończyny górne wysunięte w przód, nauczyciel trzymając dziecko za miednice lub uda powtarza wychylenia po linii skośnej,
- dziecko leży przodem na piłce , kończyny górne wysunięte w przód, nauczyciel dociska biodra dziecka do piłki, wychyla je do przodu zachęcając do podparcia się dłońmi na podłożu, następnie cofa dziecko wraz z piłką do siebie, cofając wyczekuje, aby dziecko samo dokonało wyprostu głowy i tułowia oraz przeniosło dłonie z podłoża na piłkę,

3. Ćwiczenia na wałku rehabilitacyjnym:

- dziecko siedzi przodem do ćwiczącego, który trzyma je za uda i kolana, wychylanie dziecka w przód - dziecko chcąc utrzymać równowagę pochyla się do przodu, cofanie dziecka do siebie - dziecko prostuje się, odchylając tułów ku tyłowi,
- wychylanie dziecka na boki stopniowo zwiększając zakres ruchu, aż do postawienia jego stopy na kolanie nauczyciela, który klęczy przed siedzącym na wałku dzieckiem, trzymając jego kończyny dolne w okolicy ud i kolan, głowa i tułów dążą do ustawienia w pozycji pionowej skierowanej przeciwnie do kierunku wychylenia,
- dziecko siedzi na wałku przodem do nauczyciela, który chwytem za kolana ściąga je do siebie w dół, dociskając stopy do podłoża powoduje przeniesienie środka ciężkości coraz bardziej do przodu, następnie jedną ręką dociska kolana dziecka, a drugą delikatnie popycha tułów, zachęcając dziecko do uniesienia bioder i wyprostu tułowia w celu przyjęcia pozycji stojącej.

4. Poruszanie nogami - dziecko leży na plecach, nauczyciel siedzi przed nim, chwyta je za kostki a następnie przyciąga kolana dziecka do klatki piersiowej tak blisko, jak to jest możliwe i następnie prostuje jego nogi.

III. Zajęcia końcowe
1. Zapalenie świecy w kominku zapachowym.
2. Włączenie płyty z muzyką relaksacyjną.
3. Masaż dłoni:
o posmarowanie dłoni olejkiem
o masaż palców
o masaż grzbietowej strony
o masaż wewnętrznej części
o głęboki ucisk dłoni
o opukiwanie klockiem i innymi przedmiotami
4. Pożegnanie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.