Numer: 34107
Przesłano:

Rozwijanie świadomości posiadania dłoni. Kształtowanie koordynacji wzrokowo - ruchowej. Konspekt zajęć rewalidacyjno-wychowawczych

KONSPEKT ZAJĘĆ REWALIDACYJNO-WYCHOWAWCZYCH ZESPOŁOWYCH OBSERWOWANYCH PRZEZ DYREKTORA SZKOŁY

Uczniowie: III Zespół Rewalidacyjno-Wychowawczy
Prowadząca: Renata W.
Czas trwania zajęć: 1 godzina.
Data: 13.11.2014 r.
Temat: Rozwijanie świadomości posiadania dłoni. Kształtowanie koordynacji wzrokowo- ruchowej
Cele:
o Kształtowanie świadomości swoich dłoni oraz wykonywanych przez nich czynności
o Stymulacja dotykowa ( powierzchnia gładka, kłująca)
o Usprawnianie motoryki małej ( chwyt, manipulacja),
o Wyzwalanie aktywności własnej ,
o Rozwijanie umiejętności komunikowania się .Rozumienie poleceń : daj, weź, włóż
o Rozwijanie koordynacji wzrokowo - ruchowej
Forma zajęć: grupowe, zindywidualizowane.
Metody: Elementy ,,Porannego Kręgu”, elementy metody M. Ch. Knillów, naśladowania, praktyczne działanie, wzmocnienie pozytywne, poznawanie wielozmysłowe, słowna, metoda F. Affolter
Środki dydaktyczne : tekst wierszyka ,,Powitanie’’,blok techniczny, kredka, brązowa farba, jabłka, kasztany, szyszki, liście, żołędzie, gałązki świerku, plastikowy jeżyk, pudełka z pokrywką, oliwka, muzyka relaksacyjna, ścieżka fakturowa, słomki, klamerki do bielizny
Przebieg zajęć.
Część wstępna.
1.Przywitanie się z dziećmi. Masowanie oliwką dłoni dziecka, mówiąc wierszyk: ,,olejek, olejek pachnący mam, olejek, olejek krąży tu i tam,,,,,. Zachęcanie uczniów do powąchania swoich dłoni.
2.Zabawa paluszkowa pt. ,,Powitanie’’. Przywitanie się zgodnie z treścią wierszyka, witamy kolejno – ręce, kciuki, palce
3.Podanie dłoni dziecku z wyraźnym powiedzeniem słowa cześć, przyklaśnięcie w uniesione dłonie dziecka, dotykanie się wzajemnie palcami.
Część właściwa.
1.Ćwiczenia dłoni. Program wprowadzający ( elementy)
•Pocieranie dłoni
•Klaskanie
•Poklepywanie dłonią głowy, brzucha
2.Stymulacja dotykowa w obrębie dłoni. Dostarczanie uczniom specyficznych bodźców czuciowych poprzez kontakt z przedmiotami o zróżnicowanej fakturze powierzchniowej tj ( liście, kasztany, szyszki jabłka, piłki, gałązki świerku. Ścieżka fakturowa.
•Zdjęcie pokrywki z pudełka, wyjmowanie przedmiotów
•Rozróżnianie przedmiotów ze względu na fakturę: dotykanie, pocieranie dłońmi o przedmioty
•Wkładanie przedmiotów we wskazane miejsce
•Naśladowanie ruchów głaskania i uderzania dłońmi, pięściami o chodniczek fakturowy
3.Kształtowanie i doskonalenie chwytu.
•Odpinanie klamerek z rękawów
•Zdejmowanie słomek z jeża
•Zbieranie kasztanów, żołędzi

4.Nauczyciel recytuje wierszyk ,,Przyszedł pod jabłoń jakiś zwierz. To pewnie jeż. Czeka aż spadną jabłka z jabłoni Pac. Pac. Jabłka spadają, na kolce jeża się nabijają.’’
•Chwytanie jabłka zawieszonego na nitce
•Układanie jabłek jedno na drugim
•Przekładanie jabłek z miski do miski
5.Wykonanie pracy plastycznej pt. jeż
•Odrysowywanie kredką dłoni dziecka na kartce bloku
•Zamalowywanie palcami konturów obrazka z użyciem brązowej farby plakatowej
Zakończenie zajęć.
1.Podziękowanie dzieciom za aktywny udział w zajęciach. Pochwała słowna, pogłaskanie po głowie.
2.Odpoczynek przy muzyce relaksacyjnej.

........................................
( podpis nauczyciela)

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.