Numer: 34105
Przesłano:

Stymulacja polisensoryczna z wykorzystaniem wyposażenia łazienki. Konspekt zajęć rewalidacyjno-wychowawczych

KONSPEKT ZAJĘĆ REWALIDACYJNO-WYCHOWAWCZYCH ZESPOŁOWYCH obserwowanych przez dyrektora szkoły
Uczniowie: II zespół rewalidacyjno - wychowawczy
Prowadząca: Renata W.
Data: 12.04.2016r.
Czas trwania zajęć: 1 godziny.
Temat: ,,Stymulacja polisensoryczna z wykorzystaniem wyposażenia łazienki.’’
Cele:
o stymulowanie zmysłów dziecka;
o wspomaganie rozwoju poznawczego, motorycznego i społecznego;
o nauka właściwego manipulowania przedmiotami;
o poznawanie nazw przedmiotów.
o wydłużanie czasu koncentracji na zadaniu.
o wyzwalanie aktywności dziecka.
Forma zajęć: zespołowa zindywidualizowana
Metody: stymulacja polisensoryczna, słowna, praktycznego działania, F. Affolter
Środki dydaktyczne: olejek zapachowy, oliwka, woda, miski, kubki, taca aluminiowa, słomka, gumowe zabawki, mydła, płyta z piosenką, gąbka, szampon, balsam, pumeks, ręczniki, szczoteczka do rąk, dywanik łazienkowy, mata łazienkowa, pasta do zębów, pianka do golenia, pędzelek do golenia, folia bąbelkowa, folia malarska, sznurek do suszarki, klamerki, suszarka do włosów, papier toaletowy, spryskiwacz, suszarka do bielizny, skarpetki.
Przebieg zajęć.
Część wstępna.
1.Przywitanie się z dziećmi. Zapalenie lampki zapachowej (zapach cytrynowy). Obejście z lampką kręgu dzieci i wymienianie ich imion. Śpiewanie piosenki powitalnej ,,Witaj...’’ z jednoczesnym masowaniem oliwką dłoni dziecka, podanie ręki dziecku z wypowiedzeniem słowa cześć.
Część właściwa.
1.WODA.
o odczuwanie różnej temperatury wody (moczenie dłoni w ciepłej i zimnej wodzie) Ł, M, P
osłuchanie odgłosów wody (podczas przelewania z kubka do kubka ( plastikowego, metalowego) , lania z kubka na tackę aluminiową, bulgotania (Ł, M, P)
o śledzenie wzrokiem, obserwowanie, pływających na wodzie gumowych zabawek ( Ł, P)
o smakowanie wody przegotowanej o różnej temperaturze i smaku ( z dodatkiem cukru, soli, kwasku cytrynowego ( Ł, M, P)
2.MYDŁO.
o dotykanie mydeł, płatków mydlanych (M), chwytanie (P, Ł); odczuwanie jego kształtów;
o mydlenie rąk , wąchanie mydła, wytwarzanie piany; słuchanie piosenki
,, Mydło lubi zabawę’’
o robienie baniek mydlanych, śledzenie wzrokiem ich ruchu;( Ł, P) odczuwanie (M)

3.MATERIAŁY O ZRÓŻNICOWANEJ FAKTURZE.
o pocieranie, dotykanie , rąk, twarzy z różną siłą , pędzlem, watą, miękką gąbką ( M, Ł) dłoni- szczoteczką, ręcznikiem, pumeksem (P)
o chodzenie po suchych i mokrych gąbkach, ręczniku, macie łazienkowej, dywaniku, podłodze ( M)
o zakrywanie ręcznikiem uczniów – zabawa ,,a ku ku’’ (Ł, M, P)
o przeciąganie ręcznika ( P)
oowijanie papierem toaletowym rąk, głowy (Ł, M, P)

4. PRODUKTY O RÓŻNEJ KONSYSTENCJI

o wąchanie tamponów nasączonych szamponem, płynem do kąpieli , wodą toaletową, kremem itp. ( Ł, M, P)
o smarowanie części ciała kremem, oliwką ( Ł, M, P)
o rozsmarowywanie płynu, pianki, kremu rękoma na różnych powierzchniach- folia malarska, bąbelkowa ( M, P)

5.SUSZARKA DO WŁOSÓW.

o wywołanie reakcji na dźwięk (M) lokalizowanie źródła dźwięku suszarki poprzez odwrócenie głowy ( Ł, P)
o odczuwanie zmiennego powietrza suszarki na twarzy, rękach, stopach
o spryskanie włosów wodą, wytarcie ręcznikiem, suszenie ciepłym powietrzem
6.SUSZARKA DO BIELIZNY.
o ściąganie zawieszonych zabawek, skarpetek, klamerek na sznurkach suszarki (Ł, P)
o zachęcanie do manipulowania sznurkiem do suszarki ( M), okręcanie sznurkiem palców, nadgarstków (P)
Zakończenie zajęć.
o podziękowanie dzieciom za aktywny udział w zajęciach. Pochwała słowna, pogłaskanie po głowie.
o odpoczynek przy muzyce relaksacyjnej.

........................................
(podpis nauczyciela)

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.