X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 33883
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Rady na odpady - scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć z dziećmi
prowadzonych w Przedszkolu Miejskim Nr 11 Z Oddziałami Integracyjnymi
w Pabianicach

Temat zajęć: „Rady na odpady”
Miejsce: sala zabaw
Grupa: VII
Osoba prowadząca: Anna Dyniak
Termin: 20.04.2017r.

Cel ogólny: Kształtowanie poczucia odpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego
oraz rozumienie konieczności segregacji odpadów.

Przewidywane efekty:
Dziecko:
1. Zna kolory i przeznaczenie poszczególnych pojemników do segregacji odpadów.
2. Segreguje odpady.

Metody:
1. Metody czynne.
2. Metody słowne.
3. Metody oglądowe..

Formy: zbiorowa, w parach, indywidualna.

Obszary wskazane w podstawie programowej wychowania przedszkolnego:
6.3.) zna zagrożenia płynące ze świata ludzi (...) i unika ich.
4.1) przewiduje, na miarę swoich możliwości, jakie będą skutki czynności manipulacyjnych na przedmiotach (wnioskowanie o wprowadzanych i obserwowanych zmianach);
4.3) stara się łączyć przyczynę ze skutkiem i próbuje przewidywać, co się może zdarzyć.

Pomoce/środki dydaktyczne: plastikowe pojemniki (niebieski, żółty i zielony), plansza przedstawiająca znak recyklingu, magnetofon, płyta CD, odpady (gazety, zeszyty, słoiki, szklane butelki, plastikowe butelki, reklamówki foliowe).

PRZEWIDYWANY PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie dzieci. Wprowadzenie w tematykę zajęć.
2. „Segregujcie śmieci” – słuchanie wiersza czytanego przez nauczyciela połączone z pokazem pojemników i opakowań.
„Segregujcie śmieci”
Czy wiesz, co oznaczają te kolory –
- niebieski, żółty, zielony?
Każdy kolor inny pojemnik oznacza,
do pojemników różne śmieci się wtłacza.
Niebieski – w nim znajdziecie pudełka po butach,
przeczytane gazety, zapisane kartki – jest on bardzo ważny.
To pojemnik na papier – zna go uczeń każdy.
Zielony – kolor wesoły z daleka ogłasza
„Wrzucaj do mnie słoiki, wyszczerbione talerze!!!”,
czyli szkło – w głównej mierze.
Żółty – foliowe torby, pudełka po lodach, po coli butelki,
wrzuć tutaj plastik, żal po nim – niewielki.
By las był zielony, wody nie ubyło
i każdego ranka wokół było miło
piątek czy niedziela – pamiętajcie dzieci
prosi Matka Ziemia – SEGREGUJCIE ŚMIECI!!!

Nauczyciel ustawia przygotowane pojemniki do segregacji śmieci i wyjaśnia dlaczego mają one różne kolory (każdy kolor oznacza inny rodzaj odpadów).
3. „Taniec z gazetami” – zabawa ruchowa przy muzyce. Dzieci dobierają się parami i tańczą w rytm muzyki trzymając gazetę między: brzuchem, dłońmi, plecami.
4. „Segregujemy śmieci” – ćwiczenia w segregowaniu. Na dywanie rozsypane są odpadki z różnego materiału. Zadaniem dzieci jest posegregowanie ich do odpowiednich pojemników.
Następnie nauczyciel pokazuje dzieciom planszę przedstawiającą znak recyklingu i wyjaśnia, że jest to znak, który wskazuje, że dane opakowanie nadaje się do ponownego przetworzenia.
5. „Ekologiczny ślimak” – zabawa plastyczna, dzieci wykonują ślimaka z zużytych płyt CD wg instrukcji nauczyciela.
6. Podziękowanie za udział w zajęciach i poczęstowanie dzieci cukierkami. Zwrócenie uwago na wyrzucenie papierka do odpowiedniego pojemnika.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.