Numer: 33147
Przesłano:

Zabawy zimą - uświadamianie uczniom zachowania bezpieczeństwa podczas zabaw i sportów zimowych. Konspekt zajęć

DATA: 11.01.2017r.
GRUPA WYCHOWAWCZA: Grupa II
CZAS TRWANIA: 45 minut
PROWADZĄCY: Dawid Dyjach
CELE POZNAWCZE:
- uświadomienie zachowań bezpiecznych podczas zabaw i sportów zimowych,
- odróżnianie miejsca zabaw bezpiecznych od niebezpiecznych,
- prawidłowe nazywanie sportów zimowych i sprzętów do sportów zimowych,
- dobór odpowiedniego stroju do pogody, warunków atmosferycznych.

CELE REWALIDACYJNE:
- kształtowanie myślenia przyczynowo-skutkowego,
- rozwijanie wyobraźni i ekspresji w działaniu,
- usprawnianie koordynacji wzrokowo-słuchowo-ruchowej.

CELE WYCHOWAWCZE:
- integrowanie się z grupą w czasie wspólnych zadań,
- przestrzeganie zasad zgodnego współudziału w zabawie,
- reakcja na polecenia nauczyciela.

METODY PRACY: słowna, pokazowa, ćwiczenia praktyczne.
FORMY PRACY: indywidualna, grupowa.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: balony, folia malarska, galaretki owocowe, bita śmietana, cukierkowa posypka, karty z porami roku, białe kartki, kule z białych kartek, obrazki przed-stawiające sporty zimowe, zabawy na śniegu. Białe i niebieskie wstążki, brystole, walizka z różnymi ubraniami
(w tym większość zimowych ubrań).


PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie. Rozmowa wprowadzająca w tematykę zajęć – „bezpieczne zabawy zimowe na świeżym powietrzu". Zajęcie odpowiednich miejsc do dalszej pracy i zabawy.
2. Przypomnienie i utrwalenie wiadomości o aktualnej porze roku i jej charakterystycz-nych cechach:
• Ile jest pór roku?
• Jaką mamy teraz porę roku? (swobodne wypowiedzi dzieci na temat zimy i jej charakterystycznych cech).
• Jaka pora roku jest po zimie?
• Jaka jest pogoda za oknem?
• Jak jest temperatura powietrza zimą?
3. Zabawa słowna (burza mózgów) „Zima to...”. Wychowankowie na dużej planszy wypisują oraz przyklejają wszystko, to co kojarzy im się z zimą (np. śnieg, święta, bałwan, choinka, słońce, sanki itp.)
4. „Sporty zimowe” – zabawa dydaktyczna. Dzieci oglądają obrazki przedstawiające sporty zimowe i nadają im nazwy (hokej, narciarstwo, łyżwiarstwo, snowboarding, saneczkarstwo). Rozmowa na temat sportów uprawianych przez dzieci zima, nazywanie ich.
5. Wspólne opracowanie kodeksu postępowania podczas zabaw na śniegu i lodzie.
Stworzenie dwóch plansz z napisami: TAK/NIE.
6. „W co się ubrać?” Wychowankowie mają za zadanie
z walizki pełnej ciuchów wybrać te ubrania, które są odpowiednie do zabaw w zimowe dni na zewnątrz.
7. Prawda czy fałsz? – nauczyciel odczytuje zdania. Jeżeli zdanie jest prawdziwe dzieci podnoszą w górę białą wstążkę, jeżeli fałszywe – niebieską:
• Zima to pora roku, która następuje po lecie.
• Po zimie biegamy boso po łące.
• Zimą z nieba pada oranżada.
• Na zimę przylatują do nas bociany.
• Śnieg jest koloru różowego.
• Niedźwiedź zimą zasypia w głęboki sen.
• Wiewiórki na zimę w swojej dziupli gromadzą rodzynki.
• Zimą zbieramy w lesie grzyby.
• Jeździmy na łyżwach po zamarzniętych stawach i rzekach.
• Nie wolno rzucać śnieżką w twarz kolegi.
• Bałwana lepi się ze śniegu.
• Na sankach można jeździć w pobliżu ulicy.
• Zimą można bawić się na śniegu bez czapki, szalika
i rękawiczek.
• Zjeżdżamy na sankach i nartach z górki, z dala od ruchliwej ulicy.
8. Podsumowanie zajęć. Podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę, rozdanie wychowankom zimowych deserów, które sami muszą jeszcze dokończyć (udekorować) przed zjedzeniem.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.