Numer: 32674
Przesłano:

Kolorowe dźwięki jesieni - scenariusz warsztatów integracyjnych

Scenariusz
warsztatów integracyjnych
dla dzieci niesłyszących

„Kolorowe dźwięki jesieni”

Autor i prowadzący warsztaty:
nauczyciel dyplomowany Monika Dreger

Cele:
* poprawa artykulacji i wrażliwości słuchowej
* podnoszenie umiejętności komunikacyjnych
* rozwijanie samodzielności
* wywołanie radości, odczuwania dodatnich przeżyć ze wspólnej
zabawy
* integracja społeczności szkolnej

Termin: 14 października w ramach zajęć opiekuńczo – wychowawczych alternatywnych do nauki szkolnej w Dniu Edukacji Narodowej

Miejsce: Świetlica szkolna SOSW dla Dzieci Niesłyszących w Olsztynie

Grupa wiekowa:

uczniowie niesłyszący z klas I – VI Szkoły Podstawowej

Metody pracy:
* zabawy ruchowe
* totalnej komunikacji
* pokaz
* ekspresyjne
* nauka tańca
* manualne

Formy pracy:
* indywidualna
* zespołowa
* grupowa


Środki dydaktyczne:

* gazetka wykonana na tablicy z tytułem warsztatów „Kolorowe
dźwięki jesieni”.
Na tablicy pięciolinia wykonana ze wstążeczek, upięty klucz
wiolinowy . Na liniach przypięte kolorowe listki imitujące nuty.
* gazetka na innej tablicy z przypiętymi pracami dzieci na temat
jesieni oraz wierszami o jesieni
* wystawa pt. „Dary jesieni” (kasztany, szyszki, liście, dynie
ozdobne, warzywa i owoce) z zamieszczonymi etykietkami
* instrumenty muzyczne (pianino, tamburyn, wszelkiego rodzaju
przeszkadzajki)
* kolorowy papier
* klej, nożyczki, ołówki, flamastry
* nuty z piosenkami
* zestaw rysunków zebranych w album pt. „Pan Sprężynka z liściem”
* odtwarzacz , płyty CD

Przebieg warsztatów:

Część pierwsza:

1. Uczniowie, wspólnie z nauczycielami przychodzą do świetlicy
szkolnej.
2. Prowadząca wita wszystkich serdecznie i zaprasza do wspólnej
zabawy.
3. Przypomina dzieciom, jaki jest dzisiaj dzień, dlaczego nie ma
zajęć lekcyjnych.
4. Zadaje uczniom pytania dotyczące pory roku. Uczniowie
odpowiadają.

5. Zabawa ruchowa pt.” Jesienny spacer”

* Dzieci ustawiają się w kole
* prowadząca objaśnia przebieg zabawy
* przy muzyce dzieci wykonują taniec:
3 razy uderzają dłońmi o uda, 3 razy uderzają dłońmi w
brzuszek, 3 razy klaszczą przy jednym uchu, trzy razy klaszczą
przy drugim uchu, później trzymając się za ręce chodzą po kole w
jedną stronę, następnie w drugą, do środka i od środka.
Figury przy muzyce powtarzają kilkakrotnie

6. Ćwiczenia oddechowe.
Każde dziecko otrzymuje po jednym liściu. Dmucha na niego
trzymając go w jednej ręce.
Następnie kładzie listka na ziemi i na niego dmucha, listek
przesuwa się do przodu do wyznaczonego miejsca.

7. Wykonujemy liście z papieru (brązowe, zielone, żółte,
pomarańczowe)

* wszystkie dzieci podzielone są na cztery grupy.
* każda grupa otrzymuje kartki papieru innego koloru, formę liści
do odrysowywania, nożyczki, klej, patyczek
* dzieci rysują liścia korzystając z otrzymanej formy(po dwie
sztuki).
* wycinają listki nożyczkami.
* sklejają ze sobą dwa listki, jednocześnie przyklejając
patyczek, wsuwając jeden koniec w środek.
pomagają im w tym nauczyciele.
listki można ozdobić wg własnej inwencji , podpisać.

8. Marsz po sali w rytm akompaniamentu pianina. Reagowanie na
ciszę.
* nauczycielka gra na pianinie. Przerywa granie i pokazuje liść
koloru pomarańczowego.
Dzieci, które mają listki tego koloru siadają na
podłodze po turecku.
* Powtarzanie – wszystkie dzieci znowu biorą udział w marszu.
Prowadząca pokazuje liść zielony.
Dzieci które mają listek takiego koloru siadają po
turecku.
* Powtarzanie – wszystkie dzieci biorą udział w marszu.
Prowadząca pokazuje dwa listki, żółty i pomarańczowy.
Dzieci, które mają liście takiego koloru siadają po
turecku.
* Powtarzanie – wszystkie dzieci maszerują.
Prowadząca pokazuje cztery kolory liści. Wszystkie dzieci
siadają na podłodze.

9. Zabawa z „Panem Sprężynką”.
Dzieci przy akompaniamencie pianina maszerują, trzymając w ręku swojego liścia. Muzyka cichnie. Nauczycielka prowadząca pokazuje obrazek Pana Sprężynki. Dzieci stają i robią to samo, co widzą na obrazku. Gdy wszystkie dzieci prawidłowo wykonają ćwiczenie znowu zaczyna się maszerowanie.

Ćwiczenia Pana Sprężynki:
* stoi na dwóch nogach i trzyma w ręce liścia kierując go do góry
* stoi na dwóch nogach i trzyma w jednej ręce liścia kierując go do
przodu. Druga ręka wychylona do boku
* klęczy na jednym kolanie i trzyma liścia oburącz nad głową
* zabawy w parach – dzieci siadają naprzeciwko siebie i pokazują
figury, takie same jak na obrazku

dzieci przejmują inwencję.
* maszerują po sali.
* wyznaczone dziecko pokazuje swoje ćwiczenie, wszystkie dzieci
powtarzają.

10. Taniec z liściem.
* dzieci w parach, trzymają się za jedną rękę. W drugiej ręce
każdy trzyma swojego listka.
* przy akompaniamencie muzyki tańczą po kole.
* kroki do środka koła
* podskoki na zewnątrz
Powtarzają to dwa razy

* marsz w parze po kole
* podskoki.

Dzieci dobierają się w grupy zgodnie z kolorem listka.

Każda grupa tworzy swoje koło i powtarza wszystko to,co tańczone
było wcześniej w jednym kole.

Przerwa na zjedzenie batonika i napicie się napoju.



Część druga

1. Uczymy się kroków tanecznych
Nauczycielka pokazuje, w jaki sposób wykonuje się
poszczególne kroki. Dzieci za nią powtarzają.
* cwał
* tupnięcie - klaskanie
* podskoki wokół własnej osi.

Łączymy wszystkie kroki w całość, powstaje taniec, który
wykonują wszyscy razem.

2. Piosenka „Już październik”
Słowa: Piotr Smoczyński,
kompozytor: Melodia ludowa z Bałkanów

W rytm muzyki odtwarzanej z płyty CD z magnetofonu, dzieci wraz
z nauczycielką tańczą w jednym dużym kole.
W środku koła znajduje się rozłożona parasolka.

Już październik jest za płotem - cwał
przeszedł rano przez świat - trzy tupnięcia
pomalował liście złotem - cwał
zaczarował cały świat - trzy tupnięcia

Hej – la la la - 2 tupnięcia, 3 razy klask w
dwie dłonie
tańczy polkę wiatr w ogrodzie - obrót w podskokach

hej la la la - dwa tupnięcia, 3 razy klask w
dwie dłonie
tańczysz ty i ja - wskazujemy ręką, że tańczysz
ty oraz tańczę ja, czyli
pokazują siebie

* Kolejne wykonanie tańca w dwóch kołach, gdzie również w środkach
tych kół jest parasolka.
* Kolejne wykonanie tańca w trzech kołach
* Kolejne wykonanie tańca w czterech kołach.

Każde z kół tańczy poznany układ taneczny wokół swojej parasolki
do piosenki „Już październik”

* Każde dziecko otrzymuje instrument muzyczny z zestawu Carla Orffa
(tamburyna, kijki, dzwoneczki). W czasie tańca piosenki, zamiast
3 klaski dzieci ten fragment grają na swoich instrumentach.

3. Orkiestra wykonuje utwór Georges'a Bizeta pt." Carmen".

* dzieci na ochotnika zgłaszają się do udziału w orkiestrze
* nauczycielka rozdaje instrumenty muzyczne z zestawu Carlla Orffa
w tym: tamburyna, kij deszczowy, bębny, kołatki
* wywiesza na tablicy rozpisaną (znakami instrumentów muzycznych)
aranżację utworu, który dzieci będą grały
* ćwiczy oddzielnie z każdą grupą instrumentów
* systematycznie włącza poszczególnych „muzyków” do "orkiestry"
* włącza płytę CD z muzyką, wskazuje na planszy (dyryguje) kolejne
„nuty" -znaki instrumentów).

Orkiestra wykonuje utwór – Carmen.
Pozostali uczniowie, którzy nie graja w orkiestrze tworzą
widownię.


Uwaga: Dzieci ze szkoły podstawowej w Ośrodku dla Dzieci
Niesłyszących w Olsztynie znają taką metodę pracy,
ponieważ nauczycielka często z niej korzysta
zarówno na zajęciach z rytmiki jak również muzyki.
Dzieci chętnie grają na instrumentach Carla Orffa.

4. Zakończenie warsztatów – sprzężenie zwrotne
* dzieci siadają po turecku w dużym kole
* na ochotnika dzieci wypowiadają się (werbalnie, bądź w języku
migowym) co im się na zajęciach najbardziej podobało.

Nauczycielka dziękuje wszystkim za wspólną, grzeczną zabawę
Sprzątanie (układanie na swoje miejsce) instrumentów muzycznych.
Pożegnanie się z dziećmi.

Uwaga:
* Autor pomysłu, scenariusza i prowadzący warsztaty – Monika
Dreger nauczycielka muzyki, rytmiki i wychowania artystycznegow
SOSW dla Dzieci Niesłyszących w Olsztynie
* Osoba wspomagająca przygotowanie dekoracji i prowadzenie
warsztatów – nauczyciel-wychowawca Teresa Rutkowska –
Wojciechowska
* Rozpisanie dyżurów nauczycieli na czas trwania warsztatów –
opiekun Samorządu Uczniowskiego
* Wspólna zabawa i pomoc dzieciom – wychowawcy klas I, II a, II b,
nauczyciele uczący klasy IV, V, VI


Ewaluacja:
* Sprzężenie zwrotne – wypowiedzi dzieci na temat wspólnej zabawy
oraz rodziców, którzy przyjeżdżając po dzieci włączają się do
wspólnej zabawy
* Opublikowanie zdjęć z warsztatów „Kolorowe dźwięki jesieni” w
Internecie na stronie SOSW dla Dzieci Niesłyszących w Olsztynie
oraz Faceboka SOSW dla Dzieci Niesłyszących w Olsztynie
* Przemyślenia własne autora i w razie potrzeby wzbogacanie
podobnych warsztatów nowymi treściami.

Olsztyn, 14.10. 2016 r. Monika Dreger

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.