Numer: 32531
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęć adaptacyjnych w grupie dzieci 2,5-letnich

DNI ADAPTACYJNE
W GRUPIE 2,5-LATKÓW „ŻABEK”


Termin dni adaptacyjnych: 16 – 31 sierpnia 2016 r.
Nauczycielki: mgr Anna Bieńkowska, mgr Katarzyna Sobiech

Cele ogólne:
- adaptacja nowych dzieci do przedszkola, poznanie sali, łazienki, szatni oraz ogrodu przedszkolnego
- poznanie imion dzieci podczas wspólnych zabaw
- oswojenie dzieci z nowym otoczeniem oraz nowymi osobami
- zapewnienie poczucia bezpieczeństwa podczas pobytu w przedszkolu
- wprowadzenie miłej i przyjaznej atmosfery, pełnej radości i zaufania
- zmniejszenie lęku i eliminowanie stresu u dzieci oraz ich rodziców przed nowym i nieznanym otoczeniem

Cele operacyjne:
- dziecko zna imiona kolegów, koleżanek oraz pań z grupy
- czuje się bezpieczne
- spędza czas w miłej atmosferze i jest chętne do zabawy
- wie, gdzie jest jego sala, łazienka i miejsce w szatni
- czerpie radość ze wspólnej zabawy
- powtarza za nauczycielem proste czynności
- chętnie uczestniczy w zabawach o różnym charakterze (muzycznych, plastycznych, ruchowych itd.)

Metody:
- słowne: rozmowa, pogadanka, wierszyk, wyjaśnienie, objaśnienie
- czynne (zadaniowe): zadań stawianych do wykonania, ćwiczenia praktyczne
- kierowane aktywnością dzieci
- oglądowe: pokaz, demonstracja

Formy:
- grupowa
- zespołowa (pary)
- indywidualna

Środki dydaktyczne:
- etykiety z imionami, piosenki nagrane na płycie CD, instrumenty, piłka, pluszowy miś, pacynka, chusta animacyjna, balony, kredki, kartki, włóczka, słomki, tacki itd.


PRZEBIEG DNI ADAPTACYJNYCH – PROPOZYCJE ZABAW I ZAJĘĆ:

ZABAWY RUCHOWE:

„Papuga wita zebranych” – zabawa zapoznawcza
Z pomocą pacynki papugi nauczycielka wita się z każdym dzieckiem i dorosłym wchodzącym do sali przedszkolnej.

„Witają się nasze...” – zabawa ruchowa
Dzieci wspólnie z rodzicami trzymają się za ręce (tworzą pary) i poruszają się w rytm dowolnej muzyki marszowej. Prowadzący co jakiś czas zatrzymuje nagranie. Podczas przerwy w muzyce dzieci i rodzice słuchają poleceń prowadzącego i witają się różnymi częściami ciała, np. łokciami, brzuchami, kolanami.

„Ludzie do ludzi” – zabawa ruchowa
Dzieci poruszają się swobodnie przy dźwiękach muzyki. Gdy muzyka cichnie nauczycielka mówi, czym mają się witać dzieci, np. czoło do czoła, noga do nogi, nos do nosa, ręka do ręki. Gdy poda komunikat „ludzie do ludzi” dzieci mają zrobić kółeczko z wybranym kolegą lub koleżanką.

„Tron” – zabawa ruchowa
Dzieci poruszają się po sali w rytm muzyki marszowej. Podczas przerwy w muzyce dziecko, które usłyszy swoje imię wywołane przez nauczyciela, wchodzi na krzesło znajdujące się na środku dywanu – krzesło należy udekorować tkaninami tak, aby swoim wyglądem przypominało królewski tron.

„Słonko świeci, deszczyk pada” – zabawa ruchowa orientacyjno – porządkowa
Na hasło „słonko” wszyscy spacerują, rozglądają się, kłaniają napotkanym osobom. Na hasło „deszczyk” dziecko biegnie do swojego rodzica, chroni się pod „parasolem”, który z rąk robi rodzic. Jeśli dzieci pozostają same w przedszkolu, wówczas na hasło „deszczyk” przykucają i z rąk robią parasol.

„Rączki do góry” – zabawa ruchowa według M. Bogdanowicz
Dzieci, stojąc w kole, ruchami ilustrują treść wierszyka:
Rączki do góry, nóżki prościutkie.
A tak się bawią dzieci malutkie.
Piłeczki skaczą prosto do góry,
A tak po niebie pływają chmury.
Każdy się robi taki malutki.
To proszę państwa są krasnoludki.

„Miś” – zabawa naśladowcza z wykorzystaniem wiersza
Oto miś, mały miś,
Do przedszkola przyszedł dziś.
Tutaj misia głowa, a tu rączki dwie,
Jedna noga, druga noga, każdy o tym wie.
Po wskazaniu części ciała u pluszaka, dzieci pokazują na swoim ciele te części, o których mowa w wierszu.

„Kotki piją mleczko” – zabawa ruchowa naśladowcza
Dzieci poruszają się po dywanie naśladując sposób chodzenia kota. Na hasło „kotki piją mleczko” siadają na dywanie, ręce układają przed sobą i naśladują picie mleka. Na hasło „kotki pokazują pazurki” dzieci wymachują rękami przed sobą.

„Tańce kolorów” – zabawa zespołowa
Nauczycielka rozdaje dzieciom obręcze w 4 kolorach. Kolory szukają się nawzajem. Gdy wszystkie dzieci znajdą swoją grupkę wspólnie tworzą małe kółeczko i obracają się w nim.

„Łakomczuszek” – zabawa ruchowo – naśladowcza
Dzieci stoją w kole. Nauczyciel recytuje wiersz, zachęcając dzieci do naśladowania wykonywanej przez niego ilustracji ruchowej.
Pusty brzuszek, pełny brzuszek dzieci wciągają i wypinają brzuch
Tak wygląda łakomczuszek. pokazują dłońmi samych siebie
Pusta buzia, pełna buzia wciągają policzki, nadymają policzki
Teraz rośnie mała Zuzia. stają na palcach i wyciągają ręce do góry
Jestem dzielnym przedszkolakiem pokazują dłońmi samych siebie
Zawsze chętnie wszystko jem masują brzuszek
Nie grymaszę i nie płaczę kiwają palcem przed sobą
I urosnę: o tym wiem! wykonują podskok w miejscu

„Kolorowy tor przeszkód” – zabawa ruchowa
Na dywanie poukładane są kolorowe krążki w kształt węża. Zadaniem każdego dziecka jest przejść kolejno po tym torze w taki sposób, żeby nie stanąć na krążku.

„Motylki czy kotki?” – zabawa ruchowa
Dzieci ustawione są w rozsypce. Kiedy nauczyciel gra na trójkącie, dzieci poruszają się jak motylki (delikatnie, na paluszkach, drobnymi kroczkami, machając rękami jak skrzydełkami). Kiedy dzieci usłyszą dźwięk tamburyna, poruszają się jak koty, na czworakach. Cisza jest sygnałem do zatrzymania się w pozycji siadu skrzyżnego.

„Robaczkowy tor przeszkód” – zabawa ruchowa na placu zabaw
Wykorzystując przestrzeń ogrodu, można stworzyć tor przeszkód, który dzieci będą wykonywały z pomocą dorosłego. Proponowane aktywności:
- Pełzające robaczki (z wykorzystaniem tunelu animacyjnego) – przechodzenie przez tunel
- Wspinające się i zjeżdżające robaczki (z wykorzystaniem zjeżdżalni) – wejście i zjazd przy asekuracji osoby dorosłej
- Skaczące robaczki (z wykorzystaniem obręczy) – przeskakiwanie z obręczy do obręczy na wyznaczonym odcinku.


ZABAWY W KOLE:

„Pudełko ze zwierzątkami” – zabawa w kole
Dzieci przy pomocy dorosłych siadają w kole. Nauczyciel przygotowuje pudełko, w którym znajdują się ilustracje różnych przedstawiające różne zwierzęta. Na hasło: „Z pudełka wychodzą...” (nauczyciel podaje zwierzątko: pies, kot, ptaszek, wąż, kura, koń, owca, pszczoła itp.) dzieci starają się naśladować sposób poruszania się oraz odgłosy wydawane przez dane zwierzę.

Ćwiczenie logorytmiczne z wykorzystaniem krótkiego wierszyka:
Ręce robią: klap, klap, klap
Nogi tupią: tup, tup, tup
Tutaj swoją głowę mam,
A na brzuszku: bam, bam, bam
Buzia robi: am, am, am
Oczy patrzą tu i tam
Tutaj swoje uszy mam,
A na nosie sobie gram.

„Przesyłam całuski” – zabawa w kole
Dzieci siedzą w kole. Zabawę rozpoczyna nauczycielka. Podaje swoje imię i przesyła do wszystkich dzieci całuski. Następnie każde dziecko po kolei podaje swoje imię i wita się z dziećmi (przesyłając całusa lub machając). Jeśli dziecko nie mówi – wówczas grupie przedstawia je nauczycielka.

„Złoty dzwoneczek” – zabawa utrwalająca imiona dzieci
Wszyscy siadają w kręgu. Nauczycielka dzwoni dzwonkiem i mówi swoje imię. Następnie podaje dzwonek dalej. Dzwoneczek wędruje po kole po to, aby każde z dzieci miało okazję podać swoje imię.

„Którego misia mam na myśli?” – zabawa dydaktyczna
Dzieci oglądają zgromadzone w przedszkolu misie – Przytulanki. Następnie nauczyciel opisuje jednego z misiów, a dzieci mają za zadanie odgadnąć, o którego chodzi.

„Zaczarowany kufer” – zabawa kształtująca percepcję dotykową
Nauczyciel pokazuje dzieciom kufer, w którym ukrył różne zabawki. Chętne dziecko podchodzi i przez odpowiednie otwory wkłada do niego ręce tak, aby wylosować jeden obiekt i za pomocą dotyku odgadnąć, jaka to zabawka.

„Pożegnalny taniec” – zabawa kołowa na pożegnanie
Dzieci stoją w kole. Nauczyciel zachęca dzieci do wykonywania tych samych ruchów, co on:
Stańmy w kole wszyscy wraz dzieci stają w kole
Pożegnania nadszedł czas. machają do pozostałych
Klaszczą dłonie, tupią nogi klaszczą i tupią dwukrotnie
Skłon robimy do podłogi. kłaniają się
Ręce w górę, w dół i w bok podnoszą ręce do góry, opuszczają i rozprostowują na boki
Potem każdy robi skok podskakują obunóż w miejscu
Hop do przodu, hop też w tył skaczą do przodu, a następnie do tyłu
Pożegnalny taniec był! machają do pozostałych



ZABAWY PLASTYCZNE:

„Nasz grupowy pociąg” – zabawa plastyczna
Dzieci przy pomocy dorosłych odbijają swoją dłoń na przygotowanym wcześniej wagoniku pociągu.

„Jesteśmy żabkami” – zabawy plastyczne:
- Dzieci otrzymują na kartce A4 sylwetkę żaby. Mają za zadanie posmarować ją klejem i posypać ścinkami z krepiny.
- Dzieci wykonują wspólną pracę plastyczną – przy użyciu folii bąbelkowej stemplują duży kontur żaby znajdujący się na arkuszu brystolu.

„Obrus” – zabawa plastyczna
Dzieci ozdabiają biały obrus za pomocą pieczątek lub wałków do malowania.

„Nitką malowane” – zabawa plastyczna
Na połowie złożonej kartki formatu A4 dziecko z pomocą osoby dorosłej umieszcza kawałek włóczki zamoczonej w farbie. Ważne, aby fragment włóczki wystawał poza krawędź kartki. Następnie „zamyka” kartkę (przykrywa włóczkę drugą połową kartki) i mocno dociska do siebie obie jej części. Zadaniem dziecka jest energicznie wyciągnąć nitkę. Czynność można powtórzyć kilka razy na tej samej kartce – zmieniając kolory farby i tworząc w ten sposób barwną kompozycję.

„Słomką malowane” – zabawa plastyczna
Nauczyciel przygotowuje tacki, na których rozkłada po jednej kartce odpowiadającej ich wielkości. Nakłada kilka kropel farby w wybranych przez dziecko kolorach i wręcza dziecku słomkę. Zadaniem dziecka jest dmuchanie słomką tak, aby farba utworzyła barwną kompozycję.

„Malujemy paluszkami” – malowanie metodą dziesięciu palców na dowolny temat na dużym arkuszu
Dzieci siadają do stolików. Podczas zabawy dzieci samodzielnie tworzą swoje dzieło – malują to, na co mają ochotę.


ZABAWY ZE ŚPIEWEM:

„Moja Julijanko” – zabawa ze śpiewem
Dzieci starają się odzwierciedlać ruchem słowa piosenki.

„Jedzie pociąg” – zabawa ruchowa przy piosence
Dzieci stają w pociągu wspólnie z dorosłymi i poruszają się zgodnie z instrukcjami zawartymi w piosence.

„Zwierzątka się żegnają” – zabawa w kole na pożegnanie ze śpiewem
Dzieci stoją w kole i naśladują zwierzęta i osoby, o których jest piosenka.
Gdy słonie się żegnają – to machają trąbami.
Gdy małpki się żegnają – to kiwają głowami.
Gdy zebry się żegnają – to kręcą bioderkami,
A dzieci z kolegami – żegnają się rękami.
Gdy kaczki się żegnają – machają skrzydełkami.
Gdy pieski się żegnają – merdają ogonkami.
Gdy konie się żegnają – wierzgają kopytkami,
A dzieci z rodzicami – ciepłymi uściskami.

„Raz i dwa” – zabawa kołowa przy piosence
Dzieci tworzą koło. Nauczyciel śpiewa piosenkę i animuje uczestników, zachęcając do wspólnego tańca i do stopniowego włączania się w śpiew.
Raz i dwa, raz i dwa dzieci podskakują dwukrotnie
Każdy z nas instrument ma obracają się wokół własnej osi
Dłonie klaszczą: ram, pam, pam klaszczą trzykrotnie
Nimi dzisiaj gram. kłaniają się
Raz i dwa, raz i dwa dzieci podskakują dwukrotnie
Każdy z nas instrument ma obracają się wokół własnej osi
Nogi tupią: ram, pam, pam tupią trzykrotnie
Nimi dzisiaj gram. kłaniają się


ZABAWY MUZYCZNE:

Zabawy z instrumentami perkusyjnymi:
- Swobodne zabawy instrumentami
- Tworzenie akompaniamentu do piosenki
- Zabawa ruchowa – biegnij tam, gdzie słyszysz instrument
- „Orkiestra pod batutą Kotka Nutka” – nauczyciel rozdaje dzieciom wybrane instrumenty. Wymienia ich nazwy i demonstruje sposób gry na nich. Umawia się z dziećmi, że kiedy Kotek Nutek będzie podniesiony – instrumenty grają głośno, a kiedy będzie opuszczony – instrumenty grają cicho.

„Zjawiska przyrody” – zabawa przy muzyce
Dzieci naśladują nauczyciela pokazującego jak: pada deszcz, wieje wiatr, błyskawicę, grzmot, tęczę.

„Zabawa wstążkowych baletnic” – zabawa taneczno – ruchowa
Każde dziecko otrzymuje wstążkę. Dzieci poruszają się po sali w rytm dowolnej muzyki instrumentalnej, tańcząc według własnego pomysłu.


ZABAWY Z WYKORZYSTANIEM PRZYBORÓW:

Zabawy z chustą animacyjną:
- „Wesołe koło” – dzieci wspólnie z nauczycielkami tworzą koło, chwytając za brzegi chusty animacyjnej. Nauczyciel wywołuje po imieniu po troje dzieci. Wskazane osoby wchodzą na chustę, siadają i machają ręką do pozostałych uczestników zabawy. Gdy w środku chusty jest już troje dzieci, pozostali uczestnicy idą po obwodzie koła, delikatnie owijając dzieci chustą, a następnie w przeciwną stronę – stopniowo je odwijając. Zabawę prowadzimy tak długo aż wszystkie dzieci znajdą się w środku chusty.
- „Kolorowe motyle” – dzieci-motyle wykonują polecenia: przebiegają pod chustą, biegają za chustą, siadają na chuście.
- „Sztorm” – dzieci wrzucają na chustę lekkie statki z papieru, poruszają chustą tak, aby statki pływały.
- „Kto się schował?” – dzieci stoją w kole trzymając chustę na wysokości pasa. Prowadząca wybiera jedną osobę, która wchodzi pod chustę. Następnie wszyscy otwierają oczy i zgadują, kto jest pod chustą.
- Wachlowanie „wysoko – nisko” – grupa trzyma uchwyty chusty. Wszyscy jednocześnie podnoszą ją wysoko, po czym opuszczają, obserwując jak wypełnia się powietrzem. Patrząc na siebie, pozdrawiają się pod i nad chustą.
- „Parasol olbrzyma” – dzieci, trzymając krawędzie chusty w wyciągniętych do góry rękach, tworzą gigantyczny parasol. Biegnąc w jednym kierunku, kręcą nim dookoła.
- „Fala” – grupa wachluje chustą, na której leży bądź siedzi jedno lub kilkoro dzieci. Zmieniamy wielkość fal: małe, średnie i duże (sztormowe).
- „Przerzuć piłkę” – uczestnicy trzymają chustę, na której znajduje się piłka. Zadaniem bawiących się jest przerzucenie jej na stronę przeciwną, aby spadła poza chustę. Stojący po drugiej stronie starają się nie dopuścić do tego i próbują przerzucić piłkę na drugą stronę.

Zabawy z balonami:
- Taniec dowolny z balonikiem (ewentualnie taniec w parze z rodzicem)
- Ozdabiane balonów mazakami według własnego pomysłu

Zabawy z woreczkami:
- Dzieci podrzucają i łapią woreczek
- Próbują stać nieruchomo z workiem na głowie
- Przekładają go z jednej ręki do drugiej
- Starają się trafić woreczkiem do obręczy.


RYMOWANKI I ZABAWY PALUSZKOWE:

Usiądź na dywanie (rymowanka na rozpoczęcie zajęć):
Usiądź na dywanie, nóżki skrzyżuj tak nauczyciel siada po turecku i przywołuje dzieci
Będziemy dziś razem znów poznawać świat. wskazuje dłońmi wszystkie dzieci
Nastaw swoje uszy- jedno, potem drugie pokazuje uszy – najpierw jedno, potem drugie
Patrz na mnie uważnie i słuchaj, co mówię. wskazuje dłońmi na siebie

Chodźcie wszyscy do koła
Chodźcie wszyscy tu do koła
Przedszkolaków pani woła.
Chwyćmy razem się za ręce,
Jest nas coraz więcej!
Podaj proszę rękę swą,
Czy już wszyscy są?
Dzieci tworzą na zawołanie osoby prowadzącej koło, chwytając się za ręce. Rozglądają się po sali – jeśli jeszcze nie wszyscy dołączyli, nauczyciel powtarza rymowankę.

Para za parą (rymowanka do ustawienia się w parach)
Przedszkolaczek jeden z drugim trzyma się za ręce,
Stoją w parze, a tych par jest coraz więcej.
Para staje tuż za parą, sprawnie, bez hałasu.
Zaraz wszyscy wyruszamy, by nie tracić czasu!


Parami (rymowanka do ustawienia się w parach)
Skacz wysoko: hop, hop, hop!
Zrób do przodu jeden krok.
Porozglądaj się dokoła –
Spójrz, kolega Ciebie woła.
Podaj rękę i stań w parze,
Maszerować lepiej razem.

W pociągu (rymowanka do ustawienia się jeden za drugim)
Jeden za drugim, jak wagoniki
I już jest pociąg, w nim dzielne smyki.
Gdy sygnał dam, to pociąg ruszy.
To będzie początek naszej podróży.

Zdrowy przedszkolaczek (rymowanka przed śniadaniem)
Przedszkolaczek – silny, zdrowy dzieci napinają mięśnie rąk
Do śniadania jest gotowy, prostują plecy i kładą dłonie na stole
Że rozmawiać nie wypada kiwają w geście zaprzeczenia palcem
Wie, więc w ciszy już zajada. układają palec wskazujący na ustach

Myjemy ręce (rymowanka przed myciem rąk)
Rączka mówi: rękaw w górę! Dzieci podciągają rękaw na jednej ręce
Chcę dosięgnąć z nieba chmurę. podnoszą do góry jedną rękę
Druga mówi: też tak chcę, podciągają rękaw na drugiej ręce
Ale wcześniej umyj mnie. pokazują dwie dłonie gotowe do umycia

Do poduszki (rymowanka przed drzemką)
Po śniadaniu nic nie muszę, dzieci kiwają przecząco głową
Bo mam całkiem pełny brzuszek. masują się dłonią po brzuchu
Do poduszki się przytulę opierają policzek na złączonych dłoniach
I uściskam misia czule. krzyżują dłonie na piersi w geście przytulenia


Orkiestra (zabawa paluszkowa)
Słychać trąbkę: tru, tru, tru dzieci poruszają palcami dłoni ustawionych 1 za 2
Teraz flecik: fiu, fiu, fiu kontynuują tę czynność, kierując dłonie do dołu
Na pianinku: la, la, la poruszają przed sobą palcami
Kto tak pięknie tutaj gra? przystawiają jedną dłoń do ucha
Na bębenku: bam, bam, bam zaciskają dłonie w pięści i nimi wymachują
Talerzami zrób: ta dam! rozkładają szeroko dłonie i energicznie je łączą

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.