Scenariusz zajęć świetlicowych
Temat: Bezpieczne dzieci w sieci.
Miejsce zajęć: Świetlica szkolna
Liczba uczestników: 15 - 25
Czas trwania: 60 minut
Cele ogólne:
•Zapoznanie uczniów ze wskazówkami bezpiecznego korzystania z Internetu.
•Uświadomienie roli ograniczonego zaufania do tego, co znajduje się w sieci.
•Poznanie zagrożeń związanych z Internetem i ich unikania.
•Wdrażanie do bezpiecznego i kulturalnego korzystania z Internetu.
Metody: oglądowa, słowna, praktycznego działania, zabawowa
Formy: indywidualna, grupowa
Pomoce: Płyta z kreskówkami edukacyjnymi „ Owce w sieci”, duży brystol, pisaki, kłębek wełny , farby, kartki.
Przebieg zajęć;
1.Przywitanie dzieci .
2.„Sieć” - zabawa wprowadzająca do tematu .
Dzieci siedzą w kręgu i rzucają do siebie kłębek wełny tworząc sieć. Każde dziecko, które złapie kłębek musi podać jedno skojarzenie związane z Internetem.
Podsumowanie zabawy i zapoznanie dzieci z celami zajęć.
3.Wyjaśnienie pojęć Internet, sieć, bezpieczeństwo, zagrożenie ( wspólnie z dziećmi).
4.Projekcja kreskówek „Owce w sieci” - po każdym odcinku krótka rozmowa, podczas której nauczyciel zapisuje na kartce uwagi i spostrzeżenia dzieci ( jakiego problemu dotyczył odcinek, na jakie zagrożenie były narażone owce).
Tematy kreskówek:
Publikacja nagich zdjęć i nagrań w Internecie.
Uwodzenie przez Internet – grooming.
Dyskryminacja i rasizm w Internecie.
Wykorzystywanie fotografii i nagrań wideo.
Łańcuszki szczęścia.
Anoreksja, internetowe przepisy na urodę..
Prześladowanie w Internecie – cyberstalking.
Wyłudzanie danych osobistych i informacji majątkowych – phishing.
5.Bezpieczne dzieci w sieci – regulamin w formie plakatu.
Do wykonania zadania wykorzystujemy notatki nauczyciela. Nauczyciel czyta zebrane informacje, na podstawie których dzieci wspólnie układają regulamin. Nauczyciel zapisuje zasady na dużym brystolu następnie wspólnie z uczniami odczytuje regulamin. Każde dziecko, które zobowiąże się przestrzegać regulaminu „podpisuje” się pod nim odrysowując swoją dłoń lub odciskając pomalowany farbą opuszek palca.
6.Wywieszenie plakatu na korytarzu szkolnym.
7.Zabawa ruchowa „ Owce i wilk” , „ Sieć ” .
Owce (dzieci) pasą się na łące na hasło wilk stoją w bezruchu.
Dwoje dzieci trzyma się za ręce (sieć) poruszając się po sali, zadanie polega na klepnięciu biegających obok dzieci. Każde klepnięte dziecko dołącza do sieci w ten sposób ją wydłużając (klepać mogą tylko dzieci, które dochodzą i mają wolną rękę, reszta tworzy sieć ).
8.Podsumowanie i zakończenie zajęć.