Numer: 30207
Przesłano:

Scenariusz warsztatów dla rodziców pt "Muzyka wstążką pisana"

Warsztaty dla rodziców i ich dzieci uczęszczających do klasy I
(nauczanie zintegrowane)
w SOSW dla Dzieci Niesłyszących w Olsztynie

PT. „MUZYKA WSTĄŻKĄ PISANA”

Uczestnicy:rodzice z dziećmi dwóch klas nauczania
zintegrowanego
nauczyciele uczący w klasach I SP
młodzież ze starszych klas (wolontariusze)
zaproszeni goście

Prowadzący: mgr Monika Dreger
nauczyciel dyplomowany

Osoba wspomagająca: mgr Teresa Rutkowska-Wojciechowska
nauczyciel dyplomowany
Miejsce: Świetlica szkolna w SOSW dla Dzieci Niesłyszących w
Olsztynie

Termin prowadzonych warsztatów: 26 lutego 2016 r

Czas trwania: 2 godziny

Cele:
- możliwość obserwacji własnego dziecka podczas zajęć
muzyczno – rytmicznych
- doskonalenie umiejętności współpracy w zespole
- wytworzenie radosnego nastroju wśród uczestników
- poznawanie metod nauczania dzieci niesłyszących
rozładowanie negatywnych emocji dzieci za pomocą ruchu i
wspólnej gry na instrumentach
- zachęcanie do podejmowania inicjatywy i dzielenia się
swoimi refleksjami
- poznawanie mocnych stron dziecka

Formy pracy:
- aktywność indywidualna
- aktywność grupowa oparta na ekspresji ruchowej, muzycznej

Metody pracy:
- pokaz
- warsztatowa
- słowna wspomagana językiem migowym
- taniec i gra na instrumentach

Pomoce:
- instrumenty muzyczne Carla Orffa
- kolorowe wstążki
- wstążki do ćwiczeń gimnastycznych
- drut, podkładki pod papiaki, nożyce do cięcia drutu, - pocięte plastikowe rurki, koraliki
- pocięta tekturowa gruba rurka na tamburyno
- nagrania melodii na płycie CD i odtwarzacz
- mini folder nt. prowadzonych warsztatów
- model tamburyna, które będą wykonywali rodzice
- kawa, herbata, napoje (soki owocowe), słodycze
- dyplomy za udział w warsztatach
- pianino

Przebieg warsztatów:

- przywitanie dzieci i rodziców przybyłych na warsztaty
- przedstawienie tematu i założonych celów
- przedstawienie krótkiego referatu na temat ruchu i zabawy dzieci w wieku wczesnoszkolnym i ich wpływ na rozwój intelektualny i nabywanie przez nich nowych umiejętności
- zaproszenie dzieci do zabawy
- ćwiczenia oddechowe i artykulacyjne
* zwrócenie uwagi na głęboki wdech i prawidłowy wydech
* prawidłowe wymawianie głosek
- dziecięce zabawy przy muzyce
- ćwiczenia ruchowe z „Panem Drutkiem”

Pan Drutek to postać wykonana z miękkiego drutu. Wygina się poszczególne części „ciała” i dzieci w taki sam sposób wykonują ćwiczenia. W tych warsztatach wykorzystano narysowane na papierze figury wykonywane przez Pana Drutka. Dzieci patrząc na obrazek tak samo je wykonują.
Nauczycielka gra na pianinie, dzieci maszerują. Przerwa w muzyce - nauczycielka pokazuje rysunek. Dzieci wykonują ćwiczenia pokazane na rysunkach. Wszystkie ćwiczenia z użyciem czerwonej wstążki.
zaprezentowanie instrumentów muzycznych, wykorzystywanych na zajęciach rytmiki i logorytmiki

- przedstawienie modelu tamburyna wykonanego wcześniej przez nauczycielkę
- zaproszenie rodziców do wykonania podobnego instrumentu razem ze swoimi dziećmi
- taniec z wykorzystaniem instrumentów wykonanych w czasie warsztatów
- muzykowanie na instrumentach Carla Orffa, w tym na wykonanym na warsztatach tamburynie

Dzieci siadają w jednej grupie i grają na tamburynach. Rodzice grają na bębnach i kijach deszczowych. Na planszy rozrysowana melodia nie nutami, a znakami instrumentów. Nauczycielka pokazuje na planszy poszczególne obrazki instrumentów, orkiestra gra. Podkład muzyczny na płycie CD.

Zakończenie
- rozdanie dzieciom dyplomów za udział w warsztatach
- rodzice otrzymują mini folder nt. Warsztatów pt. „Muzyka wstążką pisana”
- dzielenie się refleksjami nt. prowadzonych warsztatów
- podziękowanie dzieciom, rodzicom i gościom za udział w warsztatach muzyczno- rytmicznych i zaproszenie na kolejne warsztaty.

Warsztaty przygotowała i prowadziła
mgr Monika Dreger
nauczyciel muzyki, rytmiki, rewalidacji
w SOSW dla Dzieci Niesłyszących w Olsztynie

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.