X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 30058
Przesłano:

Mediacje rówieśnicze w rozwiązywaniu konfliktów. Scenariusz rady szkoleniowej nauczycieli

2015/2016
Scenariusz rady szkoleniowej nauczycieli w ZPS w Kłodzku

Temat: Mediacje rówieśnicze w rozwiązywaniu konfliktów.

Cel strategiczny:
1. Spojrzenie na mediacje rówieśnicze jako na instrumentu przeciwdziałania agresji
i rozwiązywania konfliktów.
2. Wdrażaniem wychowanków do rozwiązywania konfliktów poprzez mediacje w różnych aspektach ich dalszego życia.

Cele operacyjne:

1. Uporządkowanie wiedzy na temat prawno-psychologicznych uwarunkowań
i wdrożonych działań w Polsce na rzecz przeciwdziałania przemocy w środowisku szkolnym.
2. uczenia się przez działanie oraz dostarczenie
3. praktycznych zaleceń i gotowych materiałów szkoleniowych. Zainspirowanie nauczycieli do działań na rzecz wdrażania wychowanków do rozwiązywania konfliktów poprzez mediacje rówieśnicze.
4. Wychowanie młodzieży do życia w społeczeństwie bez przemocy.
5. Danie podstaw wychowankom do rozwiązywania konfliktów z zastosowaniem mediacji, w różnych aspektach ich dalszego życia.
Materiały:
1. Prezentacja: „Mediacje” z komentarzami do slajdów
2. Zadania do pracy na warsztatach
Metody
1. Wykład
2. Dyskusja
3. Aktywne:
a) Drama - żeby uczestnik poczuł, przeżył na własnej skórze,
symulacje - żeby uczestnik trenował określone umiejętności w bezpiecznym kontekście,
analiza przypadku – żeby uczestnik uczył się na doświadczeniach innych.

Przebieg
I. Wykład w oparciu o przygotowaną prezentację z notatkami - komentarzami do zagadnień:
1. Etymologia pojęcia mediacji.
2. jako instrument przeciwdziałania agresji i rozwiązywania konfliktów w szkole z odniesieniem się do uwarunkowań przemocy wśród dzieci
i młodzieży, a także psychologiczno-prawnych przeciwdziałań.
4. Mediacje rówieśnicze jako alternatywna metoda wychowawcza w szkole propagująca ideę sprawiedliwości naprawczej w zapobieganiu zjawisku agresji rówieśniczej, która pozwala jej uczestnikom: określić kwestie sporne zmniejszyć bariery komunikacyjne.
5. Cel wychowawczy i znaczenie mediacji rówieśniczych w rozwiązywaniu sporów dotyczących dzieci i młodzieży, a także w nabywaniu umiejętności rozwiązywania konfliktów w dorosłości.
6. Zasady mediacji, które są niezmienne bez względu na środowisko w jakim jest ona przeprowadzana, i to, czy mediatorem jest dorosły, czy para rówieśników (dobrowolność, poufność, bezstronność, neutralność. W przypadku mediacji rówieśniczych mówi się dodatkowo o zasadzie rezygnacji z kar, która nie odnosi się bezpośrednio do procesu mediacji, lecz do atmosfery, jaka mu towarzyszy).
7. Uczestnicy mediacji rówieśniczych, w tym uczniowie przygotowani do roli mediatorów.
8. Mediacyjny styl zarządzania konfliktami w szkole/placówce.
9. Proces mediacji rówieśniczych, którego zakończeniem jest podpisanie ugody mediacyjnej.

II. Warsztaty.

III. Dyskusja z ewentualnymi wnioskami i propozycjami działań.

Opracował
Radosław Postawa

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.