Numer: 29793
Przesłano:

Zabawy ruchowe z wykorzystaniem przedmiotów nietypowych. Scenariusz zajęć rewalidacyjnych - ćwiczenia sprawności motorycznej

Temat: Zabawy ruchowe z wykorzystaniem przedmiotów nietypowych

Grupa: Dzieci z klasy I,II,III
Miejsce prowadzenia zajęć: Sala ćwiczeń korekcyjnych w internacie
Czas prowadzenia zajęć: 30 - 45 minut
Cele:
* kształtowanie cech motorycznych
* ćwiczenia motoryki dużej (ogólnej koordynacji ruchowej)
* ćwiczenia motoryki małej
* wdrażanie do zgodnej zabawy w grupie

Cele szczegółowe:
* potrafi prawidłowo wykonywać ćwiczenia
* wie na czym polega prawidłowa postawa ciała
* kształtuje i rozwija cechy motoryczne
* potrafi odtwarzać ruchu pokazane przez prowadzącego
* potrafi tworzyć swoje ćwiczenia wg własnej inwencji

Metody pracy:
* zabawowo - naśladowcza
* ekspresji twórczej
* pokaz

Formy pracy:
* indywidualna
* zespołowa
* grupowa

Pomoce do zajęć:
* tor przeszkód
* gazety
* ręczniki
* etykietki
* butelki plastikowe po napojach (1,5 l)
* nagrania melodii na płycie CD oraz odtwarzacz CD
* pojemniki ( kosze na śmieci lub plastikowe wiaderka lub
pudełka tekturowe o wymiarach 40x40 cm
* apaszki
* szarfy
* baloniki
* woreczki z grochem
* bębenek lub tamburyno
* medale wykonane we własnym zakresie -" Umiem się świetnie
bawić"
* dyplomy, etykietki
* temat zajęć zapisany na szarym papierze


Przebieg zajęć:
* zbiórka w jednym szeregu, powitanie okrzykiem "Hej"
* podanie tematu zajęć - temat napisany wcześniej na szarym
papierze i wywieszony na widocznym miejscu
* przedstawienie dzieciom wszystkich przyborów, które będą
wykorzystane w czasie zajęć (zastosowanie etykietek z
nazwami)
* ćwiczenia oddechowe - dmuchanie w balonik
* krótka rozgrzewka poprzez podrzucanie balonikiem, chwytanie
go, zabawa balonikiem w dwójkach
* rozpoczęcie części właściwej (zabawy ruchowe). Przed każdą
krótkie objaśnienie na czym polega zabawa
* część końcowa - taniec relaksacyjny z apaszkami
* podziękowanie za wspólną zabawę , wręczenie wszystkim
dzieciom "wesołych" medali.
* chwila na obejrzenie medali, porozumienie się z kolegami
* ustawienie w jednym szeregu - pożegnanie okrzykiem "Hej"

Zabawy ruchowe:

- Z woreczkami wypełnionymi grochem:

* marsz w odpowiednim rytmie z woreczkiem na głowie po kole,
torze przeszkód ,
* marsz w odpowiednim tempie z woreczkiem na jednym ramieniu,
na drugim ramieniu,
* marsz z woreczkiem na dłoni wyciągniętej do przodu ręki

- Z gazetą:
* marsz z gazetą na głowie po obwodzie koła tak, aby nie
spadła. Zmiana kroków i tempa. Gdy muzyka przestaje grać,
wejście do koła ułożonego z szarfy. (Ilość kół równa się
liczbie dzieci biorących udział w zajęciach),
* marsz z gazetą ułożoną na różnych częściach ciała np.
wyciągniętej do przodu lub do boku ręce, na barku, na karku
* zabawa "zręczne ręce"- zgniatanie gazety i formowanie z niej
kuli, lub kilku kul. Podrzucanie kul do góry prawą ręką i
chwytanie lewą, odwrotnie podrzucanie lewą - chwytanie
prawą, podrzucanie oburącz i chwytanie lewą, prawą ręka
lub oburącz,
* wrzucanie papierowych kul do celu (kosza, pojemnika lub
pudełka)

Zabawy z butelką plastikową:
* zabawa "Jestem bocianem" - dzieci chodzą w rytm muzyki
trzymając w ręku butelkę po wodzie mineralnej. Chodzą
podnosząc nogi do góry, aby w miarę możliwości dotknąć
kolanem do butelki.
W chwili gdy milknie muzyka uderzają butelką w otwartą dłoń
mówiąc " kle - kle - kle"
* zabawa "Wyścigi kangurów". Trzymają butelką dwoma rękami
dotykając brzucha (jakby trzymały "torbę kangura" i skaczą
do przodu jak kangurki. Mogą zamiast trzymać butelkę przy
brzuchu włożyć między uda i skakać jak kangurki.

Zabawy z ręcznikiem:
* bieganie z ręcznikiem trzymanym w wyprostowanych rękach
nad głową - ręcznik wiruje nad dzieckiem
* śniadanie na ręczniku. Dzieci siadają na ręczniku i
naśladują obieranie i jedzenie bananów, smakują cytrynę,
smarują chleb, piją napój
* najedzone dzieci "są ociężałe". Wkładają złożony ręcznik
pod bluzkę i chodzą ociężałym krokiem. Głośno tupią,
głęboko oddychają,
* zabawa "Na plaży" - Dzieci rozkładają ręczniki i kładą się
na brzuszkach. Kiwają nogami w rytm bębenka lub tamburyna.
Gdy cichnie bębenek biorą swoje piłki i po dwoje grają w
piłkę plażową, (improwizacja grania w piłkę plażową bez
piłki).

Zakończenie zajęć:
* taniec relaksacyjny z apaszkami
* rozdanie medali "Umiem się świetnie bawić"
* podziękowanie za udział w zajęciach
* pożegnanie okrzykiem "Hej"

Uwagi do zabaw ruchowych:

* nie należy zmuszać dzieci na siłę do zabawy
* zwracamy uwagę na bhp w czasie zabaw ruchowych
* dobierając muzykę wykorzystujemy przede wszystkim muzykę
i piosenki dla dzieci, relaksacyjną, marsze.
* wdrażamy dzieci do systematyczności
* korygujemy postawę ciała
* chwalimy dzieci na każdym etapie zabawy, wykonywania
ćwiczenia

Wyjaśnienie:
W związku z tym, że autor prowadził w/w zajęcia z dziećmi niesłyszącymi w SOSW dla Dzieci Niesłyszących w Olsztynie używano w zajęciach etykiety (napisy z nazwami przyborów do zajęć).

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.