Numer: 29692
Przesłano:

Scenariusz zajęć integracja sensoryczna

Prowadząca: Katarzyna Wilk
Forma pracy: indywidualna
Metoda: Integracja Sensoryczna

Cele:
- poprawa działania systemu proprioceptywnego i przedsionkowego,
- stymulowanie percepcji wzrokowej i słuchowej,
- ćwiczenia obustronnej koordynacji ciała,
- ćwiczenia w przekraczaniu linii środkowej ciała,
- normalizacja napięcia mięśniowego i motoryki małej.

Środki dydaktyczne:
Basen z piłkami, wycieraczki o różnych fakturach, pojemniki w trzech kolorach, szczypce, dwie miski, trampolina, piłka, klamerki w różnych kolorach, gumki z ozdobnikami (5 par gumek), bańki mydlane, siatka na motyle, instrumenty muzyczne, ilustracje z instrumentami, woreczki
z różnym wypełnieniem, zabawki (żabki, raczki), deska równoważna, ilustracje owoców, wstęgi na patyczkach, przedmioty do masowania (piłka z kolcami, wałki, masażer – biedronka itp.,)


Przebieg zajęć:
1.Zabawa w suchym basenie.
Dziecko wykonuje polecenia terapeuty: maszerowanie ze zmianą tempa z unoszeniem kolan do góry, poruszanie nogami przykrytymi piłkami, położenie się na plecach, przeturlanie się na brzuch. Stymulacja systemu proprioceptywnego, dotykowego, motoryka duża, percepcja słuchowa.
2.Chodzenie po wycieraczkach o różnych fakturach.
Terapeuta wrzuca do miski piłki w trzech kolorach. Zadaniem dziecka jest przejście po wycieraczkach i posegregowanie piłek do odpowiadających im kolorem pojemników. Dziecko chwyta piłkę szczypcami. Stymulacja systemu proprioceptywnego, percepcja wzrokowa, motoryka mała, planowanie ruchu.
3.Skoki na trampolinie z dodatkową sekwencją ruchową – łapanie i odrzucanie piłki.
Dziecko łapie i rzuca piłkę do terapeuty podczas skakania. Stymulacja przedsionkowa, propriocepcja, stymulacja wzrokowa.
4. Odpinanie klamerek z obu rąk i przypinanie na szczypce.
Terapeuta przypina na przemian na rękach dziecka kolorowe klamerki, nazywa ich kolory. Zadaniem dziecka jest słuchanie instrukcji terapeuty, odpinanie klamerek i zapinanie ich na szczypcach. Stymulacja wzrokowa, słuchowa, przekraczanie linii środkowej ciała, motoryka mała, koordynacja wzrokowo – ruchowa.
5. Zabawa kolorowymi gumkami.
Terapeuta nakłada na palce jednej ręki dziecka gumki z nazywaniem ozdobników. Terapeuta kolejno pokazuje pozostałe gumki prosząc dziecko o wskazanie identycznych na palcach ręki. Dziecko nakłada pozostałe gumki na palce drugiej ręki. Terapeuta wraz z dzieckiem wyklaskują piosenkę. Dziecko nakłada na palce ręki terapeuty gumki i pokazuje, którą gumkę terapeuta ma ściągnąć. Ćwiczenie koordynacji obu rąk, motoryki małej, koordynacji wzrokowo – ruchowej.
6. Skoki na trampolinie z dodatkową sekwencją ruchową – łapanie baniek mydlanych.
Podczas skoków na trampolinie dziecko łapie w siatkę na motyle bańki mydlane. Stymulacja przedsionkowa, propriocepcja, percepcja wzrokowa, koordynacja wzrokowo – ruchowa, planowanie ruchu.
7. Ćwiczenia z instrumentami muzycznymi.
Terapeuta demonstruje dziecku instrumenty i grę na nich, po czym wydaje polecenie:
- To jest trójkąt. Zrób tak jak ja. To jest... Następnie rozkłada przed dzieckiem ilustracje
z demonstrowanymi instrumentami, dziecko przyporządkowuje instrument do obrazka. Terapeuta gra na wybranym instrumencie, podczas gdy dziecko jest odwrócone. Zadaniem dziecka jest wskazanie na obrazku instrumentu na którym grał terapeuta. Rozwijanie planowania ruchowego, naśladownictwa, stymulacja percepcji wzrokowej i słuchowej.
8.Rzuty celownicze przedmiotami do odpowiednich pojemników.
Terapeuta ustawia przed dzieckiem dwa pojemniki. Zadaniem dziecka jest wysłuchanie instrukcji i wrzucanie przedmiotów raz prawą, raz lewą ręką do odpowiedniego pojemnika. Dziecko podczas rzucania stoi na desce równoważnej. Przekraczanie linii środkowej ciała, percepcja słuchowa, orientacja przestrzenna, przedsionek.
9. Skoki na trampolinie – nazywanie owoców demonstrowanych przez terapeutę.
Dziecko podskakuje na trampolinie, a terapeuta demonstruje kolorowe ilustracje. Dziecko nazywa owoce. Stabilizacja wzroku w czasie ruchu, stymulowanie systemu proprioceptywnego i przedsionkowego.
10. Zabawa z wstążkami.
Terapeuta trzyma w jednej ręce wstęgę i porusza nią do rytmu muzyki.. Zadaniem dziecka jest odtwarzanie ruchów pokazywanych przez terapeutę . Rozwijanie naśladownictwa, ćwiczenie motoryki dużej, stymulacja percepcji słuchowej i wzrokowej.
11. Ćwiczenia dotykowe. Utrwalanie schematu ciała poprzez masaże.
Dziecko leży na brzuchu, terapeuta masuje nazywane po kolei części i strony ciała. Stymulacja systemu dotykowego, propriocepcji, stymulacja słuchowa.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.