Numer: 29691
Przesłano:

Scenariusz zajęć integracja sensoryczna

Prowadząca: Katarzyna Wilk
Data: 17.12.2015
Forma pracy: indywidualna
Metoda: Integracja Sensoryczna

Cele:
- ćwiczenie obustronnej koordynacji ciała
- stymulowanie percepcji wzrokowej i słuchowej
- poprawa działania systemu przedsionkowego i proprioceptywnego
- rozwijanie motoryki małej i planowania motorycznego

Środki dydaktyczne: duża piłka, kolorowe świąteczne obrazki, sylwety (lalka, miś, auto, klocki, prezent, piłka, bałwan), bańki mydlane, gruszka do nosa, podwieszana platforma, piłka, dwa pachołki, kolorowe ringa, układanka z dopasowywaniem kształtów, hamak, ilustracje ze zwierzętami (pies, kot, kura, świnia, baran, krowa, koń), woreczki, szarfy, deskorolka, kolorowe miseczki, kolorowe kulki, klamerka, lina do przeciągania, kształty: gwiazdki, choinki, serduszka, masa solna, pieprz w kulkach, plastikowy korek, rysik pomarańczowy, foremki, piasek terapeutyczny.


Przebieg zajęć:
1. Ćwiczenia na dużej piłce
• Dziecko leży na brzuchu na piłce. Terapeuta trzymając dziecko za nogi lekko przetacza je do przodu i do tyłu. Następnie zadaniem dziecka ( w tej samej pozycji) jest pogrupowanie obrazków w pary. Stymulacja układu przedsionkowego i proprioceptywnego, wzmacnianie napięcia mięśni, usprawnianie układu dotykowego i koordynacji wzrokowo – ruchowej.

• Dziecko skacze na piłce. Terapeuta demonstruje kolorowe obrazki i sylwety (lalka, miś, piłka, auto, klocki, prezent, bałwan, zima). Dziecko wskazuje gestem Metody Makaton nazwę prezentowanego obrazka.
Stabilizacja wzroku w czasie ruchu, stymulacja systemu proprioceptywnego
i przedsionkowego.
• Dziecko siedzi na piłce. Terapeuta puszcza bańki. Dziecko powietrzem podbija bańki do góry (gruszka do nosa). Stymulacja systemu proprioceptywnego
i percepcji wzrokowej.

2. Ćwiczenia na platformie
• Dziecko siedzi „po turecku” na platformie. Terapeuta wprawia huśtawkę w lekki ruch, po czym rzuca do dziecka piłką. Dziecko unosi obie ręce i łapie piłkę. Stymulacja systemu przedsionkowego, percepcji wzrokowej i obustronnej koordynacji ruchowej.
• Dziecko siedzi „po turecku” na platformie. Terapeuta ustawia po obu stronach platformy po jednym pachołku. Zadaniem dziecka jest zabieranie podawanych przez terapeutę ring i nakładanie ich na pachołki – lewą ręką z prawej strony
i prawą ręką z lewej strony. Stymulacja systemu przedsionkowego, dotykowego, planowania ruchowego, percepcji wzrokowej, przekraczanie linii środkowej ciała.
• Ćwiczenia w pozycji na brzuchu. Terapeuta wprawia huśtawkę w ruch. Zadaniem dziecka jest dopasowywanie kształtów do odpowiednich otworów. Stymulacja systemu przedsionkowego, percepcji wzrokowej, koordynacji wzrokowo – ruchowej, planowania motorycznego.

3. Ćwiczenia na hamaku
• Terapeuta huśta dziecko w pozycji leżącej na brzuchu i prezentuje obrazki ze zwierzętami (pies, kot, krowa, świnka, baran, koń, kura). Następnie terapeuta wydaje dźwięk. Dziecko rzuca woreczkiem w obrazek, którego dźwięk usłyszy. Stymulacja systemu przedsionkowego, percepcji wzrokowej i słuchowej oraz obustronnej koordynacji ruchowej.
• Dziecko leży na brzuchu. Terapeuta wprawia hamak w ruch, następnie po kolei podaje dziecku woreczki w dwóch kolorach. Zadaniem dziecka jest trafić woreczkiem do odpowiedniej szarfy. Stymulacja przedsionkowa, percepcji wzrokowej, obustronnej koordynacji ruchowej, planowanie motoryczne.

4. Ćwiczenia na deskorolce
• Terapeuta ustawia w rzędzie miseczki w czterech kolorach (zieloną, żółtą, czerwoną, fioletową). Następnie rozrzuca po podłodze kłębiaste kuleczki. Dziecko przemieszczając się na brzuchu na deskorolce i odpychając się rękami ma za zadanie uchwycić klamerką kolorową kuleczkę i wrzucić ją do miseczki w takim samym kolorze. Stymulacja systemu przedsionkowego
i proprioceptywnego, percepcji wzrokowej, motoryki małej i planowania motorycznego.
• Jazda na deskorolce z przeciąganiem się po linie i segregowaniem kształtów. Zadaniem dziecka jest przewożenie przedmiotów i rozdzielanie ich do odpowiednich pojemników. Stymulacja systemu przedsionkowego
i proprioceptywnego, planowania motorycznego, wzmacnianie napięcia mięśniowego.

5. Ćwiczenia dłoni i palców
• Ugniatanie masy solnej, tworzenie z masy solnej bałwana
• Zabawy w piasku terapeutycznym – odciskanie różnych kształtów.
Stymulacja systemu dotykowego, percepcji wzrokowej, słuchowej i planowania motorycznego.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.